ANASAYFA
28 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
EDİRNE’YE SU BORULARI DÖŞENİRKEN
Yayın Tarihi: 01 Temmuz 2020 Çarşamba, 06:13
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Yaşamamız için en çok ihtiyaç duyduğumuz varlık hava sonra su, tabiat dünyamızın  ¾ nu  su ile doldurmuş, ama bunun ne kadarı kullanabilir durumda, denizlerde su  tuzlu,  bazı yerlerde çok az, bazı yerlerde kullanılmayacak kadar kirli, geri kalanını da kullanıyoruz zaten. Edirne'den üç nehir geçmesine rağmen su bolluğu olan bir yöredir diyemeyiz. Kullandığımız suyun çoğu su dağıtım tesislerinin eskiliği yıpranmış olması nedeni ile su kayıplarımız fazla oluyor ve musluklarımızdan yeterli basınçta ve gürlükte su akmıyor.
 Suda gerekli basınç olmadığı için çamaşır makinesini çalıştıramıyoruz, duş yapamıyoruz, buna sebep 1946 yılında döşenen pik boruların çürümüş çatlayıp, patlamış olmaları, çürüyen kısımlardan su kaçaklarının olması, bu eskimiş boruların artık su basıncınına dayanamaması ve su kaçakları meydana gelmesi. 
 Bunun tek hal çaresi de bu eskimiş boruların yenileri ile değiştirilmesi. Bugün yer altı tesisi olarak bu eskimiş borular kalın etli plastik borular ile değiştirilmektedir, bu işlem Sy Başkan Recep Gürkan sayesinde oluyor. Edirneli olarak ona teşekkür ediyoruz. Yalnız su borularının değiştirilmesi olmuyor, Abdurrahman mahallesinde yağmur suyu drenaj tesisleri de yapılıyor, bunlar hep alt yapı hizmetleridir. 
Zaten Edirne'nin alt yapı ile ilgili en büyük sorunu, kullanma suyu dağıtım sisteminin eskimiş olması ve yağmur suyu drenaj sisteminin çok az olması, yağmur yağdığı zaman yollar nehir gibi bir anadan, bir anaya akıyor . 
 Bu yenilemeler yapılırken haliyle hafriyat yapılıyor, bunun neticesinde bir takım toprak yığınları oraya, buraya atılıyor etraf batıyor, inşaat yapıpta etrafın batmaması mümkün değil, o kadarcık olacak tabi, neyse buna da katlanırız, yeterki temiz ve gür suya kavuşalım, nasıl olsa yol düzenlemesi yapılırken bu sorunlar hallolur. 
Bir önemli konuda boruların geçtiği yollar asfaltlanırken, Sy Hamdi Sedefçinin yaptığı hatalar yapılmamalı. Hamdi Sedefçi asfalt üstüne asfalt döşeyerek evlerimizi her asfalt döşemede 8 cm yere gömmüştür. Bu hata yapılmamalı ya yama yapılmalı, eğer tamamen asfalt döşenecekse eski asfalt kazınmalı yeni asfalt döşenmeli. Çok daha önemli bir konuda, madem yeni tesis yapılıyor mahallelerin kavşak yerlerine, uygun bulunan yerlerine yangın muslukları konmalı.
( Hidrant ) bu çok önemli bir konu ihmal edilmemeli, Saraçlar caddesinde bir kaç yerde var, bu yeterli değil mahalle içlerinde de olmalı, bu konu çok gerekli ve önemli.
 Bu güne kadar hep çamurlu suları kullandık, su arıtma merkezinde temizleniyor evlerimize gelene kadar boruların eskiliği kaçaklar yüzünden bir kısmı zayi oluyor, bu döşenen plastik borularla bu kayıplarla önlenecek, borunun içine pislik girmeyeceği içinde sularımız içilecek kalitede temiz olacak, bu hal belediyecilik açısından çok iyi bir hizmettir bu güne kadar ihmal edilmiştir bundan sonra temiz su içip kullanacağımız özlemi ile...

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUS'a haciz kıskacı!
Vakıflar'dan taşınmaz kiralama ihalesi
Edirne’de bir Cumhurbaşkanı adayı
Esnaftan 'satılık' demirbaş!
'Fatih Köprüsü' risk altında
Edirne için yazmaya devam
‘Hedefimiz büyük’
Vali Canalp'ten 'kar' mesaisi
Ali Asım Balkaya: Edirne'yi özlüyorum
Esnafa başvuru desteği
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama