ANASAYFA
28 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İsmail DEMİRAY / SALI YAZILARI - ismaildemiray1964@gmail.com 05352588107
1941 EDİRNE'Sİ*
Yayın Tarihi: 27 Temmuz 2020 Pazartesi, 06:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

EKMEK KARNEYLE
Edirne'nin elektrik ihtiyacı Tunca nehri kıyısında kurulu elektrik fabrikasından karşılanmaktadır. 1940 yılı sonunda meydana gelen nehir taşkınları nedeniyle fabrikayı basan sular elektrik motorlarında arıza oluşmuş, Edirne'ye bir ay boyunca elektrik enerjisi verilememesine neden olmuştur. Edirne halkı savaş tehlikesi, kıtlık, yokluk gibi sıkıntılarının yanında bir de elektrik enerjisinden mahrum kalmıştır. Edirne zaten var olan karartmanın yanında doğal olarak da geceleri karanlıkta kalacaktır bir ay boyunca. 
Ekmek yetmemektedir Edirne halkına. Yakın, uzak köylerden de gecenin geç saatlerinde Edirne'ye köylüler gelmekte, fırınların önünde uzun kuyruklar oluşturmaktadırlar. Köylerde de başlamıştır kıtlık ve açlık günleri. Bu durumda buğday yetmeme durumu olunca hayvan yemi olarak kullanılan çavdarın da buğday içine katılarak ekmeğin tek çeşit olarak çıkartılmasına karar verilir. Sade buğday unundan yapılan francala ekmeği sadece hastalar için çıkarılacaktır. 


KOYUN ETİ VE PEYNİR DE YOKLARA KARIŞIYOR
Kasap tezgahlarında koyun eti tamamen kalkmıştır. Sadece inek eti satılmaktadır. En büyük nedeni o yıllarda Edirnelilerin küçükbaş hayvan etini büyükbaşa tercih etmeleridir. Gelecek ilkbahar ayları kuzuların artmasıyla bu sıkıntıların geçeceği düşünülmektedir. Aynı günlerde peynir memleketi Edirne'de peynirlerde birden ortadan kaybolacak Edirnelilerin şikayetleri arasına eklenecektir. 
Nisan ayının gelmesiyle birlikte Avrupa'nın her yerine saran savaş Trakya ve İstanbul'da yaşayanlar için bir endişe kaynağı olmaktadır. Almanların Rusya'ya saldırması karşın hükümet demiryolları yapımına devam etmekte Anadolu'ya önem verilmekte, Elazığ-Van-İran arasında demiryolu yapımına hızla devam etmektedir. Trakya savaş sınırında olması sonucunda varlıklı insanların yaptığı baskılar sonuç verecek hükümet almış olduğu kararı Edirne Valiliği eliyle açıklayacaktır. 
ZENGİNLER KAÇIYOR
“Anadolu'ya arzularıyla gitmek isteyenler hükümete birer beyanname verecekler. Gitmek isteyenler Trakya, İstanbul, İzmir, Ankara, Erzurum haricinde Anadolu'da istedikleri yere gidebilirler. Yanlarında 50 kiloya kadar yük götürme hakları vardır.” (Edirne Postası-16.4.1941)
Zenginleri terk edecektir Trakya'yı. Askerler, memurlar, yoksullar ve gariban köylüler kalacaktır Trakya ovalarında. Edirne bir köy haline dönecektir savaş yıllarında. Saraçlar caddesi boydan boya otlarla kaplanacak, insandan çok otlayan hayvanlar görecektir yoğun bir şekilde Edirne sınırları boyunca Edirne'ye akın eden göçmenler. 
Edirne halkı savaş yıllarında bile sosyal yaşamını renklendirecek etkinlikler de bulanabilmektedir. Kahvenin yerine yaşamlarına giren çayı önceleri garipseler de bir süre yaşamlarının merkezine yerleşecektir o sulu kara içecek. Savaş ortamında bile henüz kapalı spor salonu olmayan Edirne'de Liseli gençler arasında iddialı basketbol maçları oynanmakta Edirneli sporseverler yoğun bir ilgi göstermektedirler müsabakalara. 


NE YAPTIN ALİ?
Yine aynı aylarda Edirne Postası'nda çıkan bir haber Edirnelilerin gündemine girerken, savaş sıkıntılarından birkaç günlüğüne olsa bile kurtulmalarını sağlayacaktır. 
Gazihoca Mahallesi'nde oturan araba tamircisi Ali evinin tamiri için dülger Mustafa ile anlaşır. Evde tamir başlar. Tamir için bir duvarın yıkılması gerekmektedir. Duvarın içinde bir şeyler olduğunu hisseden Mustafa usta diğer ameleleri uzaklaştırdıktan sonra arabacı Ali ile birlikte zulayı patlatırlar. İçi altın dolu, üzeri deriyle kaplı kocaman bir küp. Gözleri dönen ortaklar paylaşımda sorun yaşayacak gibidirler. Arabacı Ali mal sahibi olarak çoğunu sahip çıkmak istemekte, Mustafa usta da itiraz edecektir. Ortada anlaşan defineciler zulayı paylaşırlar.  Mustafa usta bir tanesini sarraf Musevi  Kemal'e 7 liraya bozdurur. Daha iyi para yapacağını düşündüğünden İstanbul'a gider, orada altınları pazarlar ve Edirne'ye döner. Döner dönmesine de kıtlık yılları bizim usta birden bire değişecektir. Şöyle yazmakta Edirne Postası;
“Edirne'ye avdet eden Mustafa'nın vaz halinde fazla rakı içmek, yeni elbise giymek, şuna buna kahve, rakı ikram etmek gibi hallerinden şüphe eden basiretli polisimiz birkaç günlük gizli takip neticesinde olayı çözmüştür”
Haftasına yine İstanbul'da zulayı pazarlayan arabacı Ali Edirne'ye geldiği gibi enselenir. Polise verdiği ifade de; “Ben cahil bir adamım. Bunun hükümete haber verileceğini bilmiyordum. Bilseydim bu kabahati işlemezdim.”
__
Edirne Postası 1941 yılı sayılarından.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUS'a haciz kıskacı!
Vakıflar'dan taşınmaz kiralama ihalesi
Edirne’de bir Cumhurbaşkanı adayı
Esnaftan 'satılık' demirbaş!
'Fatih Köprüsü' risk altında
Edirne için yazmaya devam
‘Hedefimiz büyük’
Vali Canalp'ten 'kar' mesaisi
Ali Asım Balkaya: Edirne'yi özlüyorum
Esnafa başvuru desteği
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama