ANASAYFA
28 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
N'ABER MİLLET!!!
Yayın Tarihi: 22 Temmuz 2020 Çarşamba, 06:24
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Son yazımda (Cezayı İmza Atan Çekmelidir-13.07.2020 - Hudut Gazetesi) devlet kurumlarının milletten yana çalışmadığı durumlara örnekler vermiş ve bizim, devlet adına karar veren, imza atanları sorgulamamız gerektiğini vurgulamıştım.
Biz kimiz? Biz; milletiz. Millet yani ulus; aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insanlarız.
Millet gibi hepimizi kapsayan diğer sözcük de cumhur değil mi? Cumhur yani halk, topluluk; bir yerde toplanmış olan halk topluluğu. Cumhurbaşkanlığı makamı da cumhurdan türemiş bir birleşik sözcük; cumhurun başı…
Devlet adına iş görenlerin, imza atanların millet ve cumhurdan uzaklaştığı dönemde siyaset, millet ve cumhur ittifakları ile devam etmektedir. 
Sözcüklerde görünen; her iki ittifakın da bizi temsil ettiklerini kanıtlama dertleri. Bizleri yani milleti veya cumhuru temsil etmenin isimlerle olmadığını artık anlamalıyız.
'Cumhur' iktidarda, 'Millet' muhalefette!!!
Cumhur, yani iktidar adına görev yapanların cumhurun yanında olmayıp özel sektörün sözcülüğünü yaptığını sık sık yaşıyor ve görüyoruz. ÇED raporları sürecinde halkı bilgilendirme toplantıları bunun en somut örneği. Bunlara çok örnekler sayabiliriz. Otoyol, köprü, tünel, şehir hastaneleri gibi birçok tesisi kullansak da kullanmasak da vergilerimizden oluşan bütçeden her ay para veriyoruz. Örneğin köprüye verdiğimiz ve vereceğimiz para ile üj-bej köprü yapabiliyoruz. Bunlar milletin aleyhine değil mi?
Millet yani muhalefet adına görev yapanlar gerçekten millet ile birlikte muhalefet yapabiliyor mu? Her ne kadar iktidarın; 'hükümeti devirmek' gibi bir suçlama ile dava açma şeklinde milleti korkutma niyeti varsa da bundan ancak birey olarak korkabilir. İttifakın önde gelen siyasi yapıları ve liderleri bizim bu korkulardan korkmamamız için bize yol göstermeli, liderlik yapmalıdır. Örneğin geçen yazımda örneklediğim ÇED davalarında milletin yanında olmalıdır. Sadece temsili olarak birkaç yetkilinin olması yetmez, hukuki, nakdi her türlü çalışma ekipleri olmalıdır. Bu da yetmez, kitlesini 'yaparak yaşayarak öğrenme' ilkesi gereği bu alanlara götürmeli, devleti elinde tutan iktidar memurlarının durumunu göstermelidir. Dijital ortamda Millet Dergisi çıkarmak ile milletin yanında olduğu kanıtlanamaz.
Cumhur ittifakının da en çok kullandığı sözcük Millet. Hizmetlerinde Millet adını kullanıyorlar! Millet Bahçesi, Millet Kıraathaneleri, Millet Parkları, şimdi de kentlerin içinde yapmayı hedefledikleri Millet Yolları…
İlginç bir sosyal yapımız var gerçekten. Cumhur İttifakı da Millet İttifakı da bizlere hizmet sözleri verir ama iktidar olunca unutulur.İktidar 'üç Y' ile yani 'Yolsuzlukla, Yoksullukla ve Yasaklarla mücadele edeceğiz' diyerek iktidar olmuştu. 2002'den beri bunlara dair ne yapıldı? Yapılmadı ve daha ağır bir durum yaratıldı ki şimdi, AKP'nin 3 Y'siyle, yani iktidarın yolsuzluğuyla, yoksulluğuyla ve yasaklarıyla mücadele ediyoruz.
Millet olarak cumhur iktidarını sorgularken kendimizi de sorgulamamız gerekmiyor mu? Çok basit bir örnek; ülkemiz ABD karşıtlığında önde gelen ülkeler arasında ilk sıralardadır. Ancak ABD ülkemizin siyasi,  askeri,  iktisadi, toplumsal, bürokratik, kültürel, akademik yaşamı üzerinde en etkili ve örgütlüdür. O nedenle çelişki olsa da; ABD karşıtı olan ülkemiz milleti ABD yanlısı ekonomik-politik partilere oy verir, 'kapağı ABD'ye atmak' isteyenleri ayıplamaz hatta sıraya girer.  ABD malları tüketmeyi sever, ABD müzik, dizi, film sektörüne bayılır. 
Bu gelişmiş iletişim çağında her şey gözümüzün önünde, beynimizin bilgisi içinde olmasına rağmen bu çelişkili durum niye?
Millet olarak; dün böyle idik, bugün böyleyiz. 'Böyle gelmiş böyle gitmez' diyen kişileri hepimiz sever, hikâyelerini okuruz da gereğini yapmayız. Kulluğa itiraz etsek de yaşamın içinde kulluğumuzu sürdürür, etliye sütlüye karışmayız. Ve inanıyorum ki iktidar yarına ulaşacak kuşağın daha da biat eder durumda olmasının temellerini atmakla meşgul. Eğitim, imar, ekonomi, iletişim ve tüm alanlarda alınan kararlar buna hizmet ediyor. Buna dair kültürel bir yok etme, unutturma çalışması yapılıyor. 
Kısacası isimlere takılmayalım. Cumhur ittifakı Milleti kazanmak istiyor, Millet İttifakı da Cumhuru kazanmak istiyor! Bugün iktidardaki cumhura karşı millet olarak sorgulamalı ve devletin kamusal hizmetlere dönmesi, millete hizmet etmesi mücadelesini yapmalıyız. O nedenle millete sesleniyorum! 
Evet! N'aber Millet?

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne Belediyesi tribün alacak
Vakıflar'dan taşınmaz kiralama ihalesi
Bakım ve onarım hizmeti alınacak
Metro Ethernet İnternet Hizmeti alınacak
Kripto Para Nasıl Kazanılır?
ETUS'a haciz kıskacı!
Edirne’de bir Cumhurbaşkanı adayı
Esnaftan 'satılık' demirbaş!
Edirne için yazmaya devam
‘Hedefimiz büyük’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama