ANASAYFA
29 Eylül 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
AYASOFYA
Yayın Tarihi: 23 Ağustos 2020 Pazar, 06:19
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

İstanbul’da Sultan Ahmet meydanın da iki muhteşem yapı vardır,  Sultan Ahmet Cami, ikincisi Ayasofya Cami. İkisi de mimari yönden değerin zirvesine erişmiş yapılardır. Ayasofya Cami bundan binbeşyüz yıl önce katedral cinsi kilise olarak yapılmıştır.

 Ayasofya kilisesi İstanbul’un fethinden bin yıl önce Ortadoks Rumlarının kilise ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmış bir yapıdır. Dünyanın en büyük katedrallerinden biridir. İstanbul’un fethine kadar kilise olarak kullanılmış, 1453 tarihinde İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’da fetih namazı kılmış sonra o yapı 1934 yılına kadar cami olarak kullanılmış. Osmanlı ordusunda şöyle bir gelenek varmış, fetihten sonra, fethedilen yerin en büyük kilisesi camiye çevrilip orada ilk Cuma namazı kılınır, artık o kilise hep cami olarak kullanılırmış. Zamanla minareler, minber, başka yapılarda ilave edilerek hep cami olarak kullanılırmış. Ayasofya’da da böyle bir uygulama yapılmış, fetihten 1934 yılına kadar bu yapı hep cami olarak kullanılmış. Yapı içindeki Hıristiyanlıkla ilgili bazı mozaik resimler, freskler kireçle boyanarak kapatılmış, bu şekilde cami olarak kullanılmış.

Türkiye’de rejim değişiminden, Osmanlıdan Cumhuriyete geçildikten sonra, 1934 yılında o günkü hükümetin aldığı bir kararla cami müze olarak kullanılmaya başlanmış, bu kararda Atatürk’ünde imzası var.

 Bu karardan sonra cami ibadete kapatılmış, bir takım tadilat ve onarımdan sonra müze olarak bu güne kadar hizmet vermiş, tabi bu mekan müze olunca parada kazandırır, bu günkü rayice göre yılda 300 milyon lira, az bir para değil.

 Tabi bazı kesimler durur mu, Menderes zamanından beri Ayasofya müze olarak kullanılmasın, cami olarak kullanılsın diye bir mücadele devam eder, pek bir netice alınmaz. Bugün iktidarda ki parti bu teşebbüse niyet eder ve 1934’te alınan bu karar Danıştay tarafından iptal edilir. Ayasofya artık cami olarak kullanılacaktır kararı çıkar. Bundan sonra ne olur, Ayasofya içinde bazı tadilatlar yapılacaktır, zaten mihrabı, minberi duruyor, dörtte minaresi var kısa zamanda hazırlıklar yapılarak 24 Temmuz günü ilk Cuma namazı kılındı. Ayasofya’nın cami olarak kullanılması Türkiye’ye ne getirir, ne götürür?

Bir kere İslam alemi böyle bir karardan memnundur, Türkiye’yi alkışlıyor. Türkiye’deki bazı kesimler sevinçlidir, dedikleri olmuştur, Hıristiyan alemi karardan Ayasofya’nın cami olarak kullanılmasından memnun değildir. Papa -- Bu karardan rahatsızım diyor -, Yunanistan kültür bakanı, -- Türkiye’nin iç işidir, diyor -- ama memnuniyetsizliğini de ifada ediyor --,  diğer Hıristiyan guruplar Türkiye kararı bir kere daha gözden geçirmeli diyorlar, ama öyle, ama böyle artık Ayasofya camidir, zaten İstanbul’un fethinden bu güne kadar 86 yıl hariç cami olarak kullanılmış, bundan sonrada böyle devam eder. Türkiye’nin tek kaybı yılda 300 milyon TL gelirdir. Böyle bir karar politik açıdan ne ifade eder, bir kere daha Türkiye kararlarında bağımsızdır, kimseyi karalarına karıştırmaz.

 Şimdiden konu polemik haline getirildi, bu konuda CHP bir takım eleştiriler yapıyor, elbette yapacak muhalafettir, bu konuda en doğru sözü İYİ Parti başkanı söylemiştir -- Ayasofya cami olarak kullanılsın ama politika konusu yapılmasın. --

 1934 Yılında alınan kararda, o gün İstanbul’da epey kalabalık bir Rum toplumu vardı, birazda dünya Hıristiyan alemine hoş görünmek için müze olarak kullanılma kararı alınmış olabilinir, bu gün Ayasofya’nın cami olarak kullanılma kararı yerindedir, hayırlı olur.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Devlet Hastanesi ne işe yarıyor?’
Hacılarezanı otogarı!
Kirada şampiyon Edirne!
Saros'da domuz bilmecesi!
Kübra ve Ömer’den mutluluğa ilk adım
Gece yarısı deprem heyecanı
Veteriner hekimlerde yeni dönem
Güzel Parti'de görev dağılımı
Eczacının sorunları büyük
Roman muhtardan korona uyarısı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama