ANASAYFA
29 Eylül 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
KRİZDEN ÇIKIŞTA CHP TEK BAŞINA UMUT OLUR MU?
Yayın Tarihi: 11 Ağustos 2020 Salı, 06:46
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Geçen hafta, çok partili siyasi hayata geçtiğimiz 70 yılı aşkın süredeyaşanan krizler ve sonrasındaki yeni siyasi oluşumlara değinmiş şunu sormuştuk:

“Daha önceki üç kriz sonunda yeni oluşumlar ve yeni liderler siyaset sahnesine çıkmıştı, bakalım bu son kriz yeni oluşumların önünü açarak yeni liderlerin sahneye çıkmasına mı imkân verecek, yoksa uzun süredir var olan muhalefet mi bu boşluğu dolduracak?

İkinci durumda muhalefetin liderliğini kimin yapacağı sorusu da ayrı bir merak konusu elbette!”

Muhalefet denince akla ilk olarak elbette ki, ana muhalefet partisi CHP geliyor. Ve tabii ki onun genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun yeni dönemde Türkiye’nin lideri olup olamayacağı da irdelenmesi gerekenler arasında!

18 yıldır ana muhalefet partisi olan CHP ne yazık ki bir türlü kendinden bekleneni veremedi. AKP’nin ilk 4-5 yılı hariç, Ülke çok kötü yönetilirken ve son yıllarda ise adeta savrulurken, CHP hâlâ anketlerde bile birinci parti olamıyor! Bu süre zarfında CHP’nin tek başarısı son yerel seçimlerde büyük şehir belediye başkanlıklarını kazanmak oldu. Ki o başkanlıklar da oluşturulan ittifaklar ve gösterilen adayların kişisel özellikleri sayesinde kazanıldı. Nitekim kazanılan bu belediyelerdeki CHP’nin oy oranı ve ittifak olarak belediye meclislerinde çoğunluk elde edilememesi bu söylediklerimizi net bir şekilde doğrulamaktadır.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise topluma umut olmak noktasından çok uzaktır. Zaten kendisinin bugüne kadar böyle bir iddiasının olmadığı da 10 yıllık performansından bellidir. Bu süre zarfında hiçbir seçimde CHP oylarını artıramadığı gibi, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde, kendisi aday olmazken Ekmelettin İhsanoğlu gibi bir adamın arkasına takılmak sureti ile Cumhurbaşkanlığı’nı Erdoğan’a altın tepsi ile sundu. 2018 Cumhurbaşkanlığı için ise yine aday olma cesaretini gösteremedi ve bu defa parti içindeki en büyük rakibini Erdoğan’ın karşısına çıkarttı. Ve Muharrem İnce’nin iddialarına göre de, onun kazanması için CHP gereken desteği de tam olarak göstermedi!

Bugün ülkenin içinde bulunduğu bu kriz ortamında ise CHP geçenlerde bir kurultay yaptı. Beklenen odur ki, yapılan kurultay ile ana muhalefet partisi güçlenip Türkiye’ye umut olmalı ve onun lideri de Türkiye’nin bu karanlık günlerinde bir ışık gibi parlamalı! Ama kurultaydan güçlenerek çıkmak yerine her zaman olduğu gibi tartışmalarla çıkılmış ve hatta Muharrem İnce’nin yeni bir parti kurması ya da hareket başlatması konuşulmaya başlanmıştır. Yani güçlenmesi beklenen ana muhalefet partisi zayıflama riski ile karşı karşıyadır.

CHP’nin yıllardır kabuğunu kıramamasının en büyük nedeni olarak, hemen her kademede ve her teşkilatta bir türlü bitmek bilmeyen şahsi siyasi kariyer yarışı olduğu açıkça görünüyor. Parti içinde yükselme ya da kritik göreve gelmede önceliği, siyasi değerler ya da memleket meseleleri değil, parti içindeki belirli kişilere yakınlık ve parti içi dengeler belirlemekte. Belirli konumdakilerin büyük çoğunluğu kendisi ve ekibinin siyasi geleceğini önceleyen bir delege sistemini oluşturmayı en önemli görev sayıyor ve öyle de davranıyor. Hal böyle olunca da CHP’nin il/ilçe teşkilatları ile parti içindeki yönetim kadrolarının teşkiline yönelik yarışma, liyakate ya da değerlere değil kişilere dayalı bir mücadeleye sahne oluyor. Bu mücadele sonucu oluşan dengeler ile seçilen kadrolar ise önceliği pozisyonunu korumaya veriyor. Bu döngü sürekli adam öğütmekte ve bir türlü kitleleri heyecanlandırıp peşinde sürükleyecek yeni isimlerin ortaya çıkmasına izin vermemekte!

Görüldüğü kadarı ile aslında yeterli bir siyasi liderliği olmayan Kılıçdaroğlu’nu on yıldır ayakta tutan da bu siyasi dengeler ve döngüler! Nitekim CHP liderliği için parti içindeki en büyük aday olarak bulunan Muharrem İnce dışlandıktan sonra Kılıçdaroğlu’na rakip dahi çıkmıyor ya da çıkanlar adeta boğulmaya çalışılıyor.

Tüm bunlara göre CHP’nin tek başına umut olması ve Kılıçdaroğlu’nun da karanlıkları aydınlatacak lider olma imkânı görülmemektedir.

Önemli bir liderlik potansiyeli olan Muharrem İnce aslında Cumhurbaşkanlığı seçiminde oldukça geniş kitlelerle bir bağ kurup onlara umut olmuştu. Ama bütün birikimini o seçim gecesinde yitirdi ve de bitirdi! Bu durumda yeni bir parti kurmasının, Erdoğan’ı yenmek açısından muhalefet adına faydalarından çok zararı olacağı aşikârdır.

Sonuçta gözler diğer muhalefet partileri ve yeni oluşumlara dönüyor. Onlara da haftaya bakalım!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Devlet Hastanesi ne işe yarıyor?’
Hacılarezanı otogarı!
Kirada şampiyon Edirne!
Saros'da domuz bilmecesi!
Kübra ve Ömer’den mutluluğa ilk adım
Gece yarısı deprem heyecanı
Veteriner hekimlerde yeni dönem
Güzel Parti'de görev dağılımı
Eczacının sorunları büyük
Roman muhtardan korona uyarısı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama