ANASAYFA
29 Eylül 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
ABD Seçimlere Giderken
Yayın Tarihi: 14 Ağustos 2020 Cuma, 06:49
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Geçtiğimiz haftalarda Mehr Haber Ajansının muhabirleri ABD’de gerçekleşecek seçimlerle ilgili görüşlerimi istedi…

Genel olarak ABD’nin her seçiminde yeni gelecek başkanla birlikte bir politika değişikliği olacağı hususunda özellikle de Anglo-Sakson söylemle adına Orta Doğu denen geniş coğrafi alanda sanki daha önce hiç uygulanmamış politikalar uygulanacakmış gibi bir yaklaşım sergilenir.

ABD Suriye’nin kuzeyinden asker çekecek ve meselesi ekonomik yükü özellikle Suudi Arabistan olmak üzere bölgesel müttefiklerinin üzerine yüklemektir dediğimde bunun mümkün olmadığı söylendi. Trump’ın Suriye’nin kuzeyinden asker çekmediğini iddia edecek bir grup tabii ki olacaktır. Ancak şunu belirtmek gerekir ki; Trump Suriye’nin kuzeyinden de asker çekmiştir, Afganistan da çekmiştir.Üstelik Afganistan’dan asker çekmeye devam etme gibi bir niyeti de vardır. Bütün bu politikanın temelinde ise George Walker Bush döneminde sekteye uğrasa da Vietnam Savaşı sonrası dönemde geliştirilen yaklaşımlar yatmaktadır.

Bu yukarıdaki paragraftaki asker çekme gerekçelerini o kadar çok açıkladım ki artık burada tekraren açıklama ihtiyacı hissetmiyorum. Burada vurgulamaya çalışacağım şey bundan yaklaşık dört yıl önce Trump’ın kazandığı seçimlere gidilirken yazdığım gibi Amerikan devlet politikasındaki süreklilik ve stratejik öncelikler olacak.

Yazımın girişinde belirttiğim gibi İran Mehr Ajansı muhabirleri Biden’ın seçilmesi durumunda İran’a karşı daha yumuşak bir politika yürütülüp yürütülmeyeceği sorunu yönelttiler bana… Cevabı Obama döneminde ABD-İran arasında yaşanan krizleri örnek vererek oldu. Zira ABD’nin dış politikası bağlamında Bush dönemi gibi bazı sapmalar hariç ki Amerikan ekonomisine Afganistan, Irak işgalleri ve sonrası dönemin nasıl bir yük getirdiği aşikarken bir geleneksel davranış biçimi olduğunu söylemek mümkündür. Bu geleneksel davranış biçimi de ABD sorun alanlarına dair çözümleri bölgesel müttefikleri ile mümkün olan en yüksek seviyede çözme çabasıdır.

Bu yaklaşımın 1970’lerde ve özellikle de Vietnam Savaşı sonrası daha da rağbet görmesi Amerikan hegemonyasının düşüşe geçtiği gibi yorumlarla tartışmaya açılmıştır. Benim bu husustaki görüşüm ise ABD’nin politik davranış biçimi olarak daha az kaynak harcayarak daha yüksek seviyede lehte sonuç almak üzerine kurulu olduğudur. Tabii bu noktada ABD demokrasi ve insan hakları destekçisi olduğu gibi görüşlerle dünyaya liderlik ettiği görüşleri halen savunanlar var ise bu görüşün kesinlikle doğru olmadığını belirtmek isterim.

Şimdi bu şartlar altında ABD’nin kuruluş felsefesine dayalı olarak ve özellikle uluslararası politika alanında, II. Dünya Savaşı sonrası dönemdeki ağırlığı üzerinden devam edegelen bir dış politika uygulaması sürdürürken, değişen başkanın uygulamaların görünürlüğü konusunda bir değişiklik yapmaktan öte olağanüstü köklü bir değişikliğe gitmesinin beklenmemesi gerektiğini belirtmek isterim.

Yani aslında Kasım 2020’den sonra olacak olan ABD’nin dış politik yapısında söylem sertliğinde bir değişikliğin ortaya çıkması… İç politik yapı ise başka bir konu… Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Devlet Hastanesi ne işe yarıyor?’
Hacılarezanı otogarı!
Kirada şampiyon Edirne!
Saros'da domuz bilmecesi!
Kübra ve Ömer’den mutluluğa ilk adım
Gece yarısı deprem heyecanı
Veteriner hekimlerde yeni dönem
Güzel Parti'de görev dağılımı
Eczacının sorunları büyük
Roman muhtardan korona uyarısı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama