ANASAYFA
04 Ekim 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
ABD’nin Orta Doğu Politikası
Yayın Tarihi: 11 Eylül 2020 Cuma, 06:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Şahsen mesafeli yaklaştığım bir kavrama dair başlık attım bu hafta… Orta Doğu…

Ait olduğum ekolün yaklaşımı uluslararası politika incelemesinde toptancı yaklaşımlara mesafeli bakar. Bu çok teknik bir konu ama meraklısı için indirgemeci teori ve sistemik teori deyip geçeyim…

Neyse gelelim meselenin özüne… ABD, II. Dünya Savaşı’nı galip olarak tamamlayan devlet içerisinde ekonomik güce en yüksek seviyede sahip olan devletti. Ne SSCB ne de galip sayılan Britanya Krallığı ile Fransa’nın böyle bir gücü söz konusu değildi Çin Halk Cumhuriyeti ise o dönem için ekonomik güç ifadesinin yanından dahi geçemiyordu.

Bu şartlar altında sistemik uluslararası politika yapısının dönüşümü başladı ve benim de mesleki anlamda kafa yormaya çalıştığım uluslararası kurumların politik etkisi de daha önce hiç görülmemiş bir seviyede arttı.

Uluslararası kurumların politik etkisinin artışı uluslararası siyaset alanına teğet geçen ve temel teorik yapı hakkında bile en ufak bilgi sahibi olmayan komplo teorisi sever ve “bilgisini” sosyal medyadan temin eden şahısların gizil örgütler gibi bir yaklaşıma sahip olmasını ve bunun getirdiği popülaritenin ekmeğini yemesini sağlamıştır.

Bir başka deyişle ABD’nin Bretton&Woods antlaşması özellikle yurdum uluslararası siyaset tartışmasında komplo teorisyenlerinin ekran gülü olmasına sebep oldu. Ama Bretton&Woods antlaşması da GATT da, IMF de ya da NATO da efsanevi anlatımlarla film senaryosu tadında “halkın anlayacağı” şekilde dile getirilir, kurumsallaşma yaklaşımı yerine gizli örgütlerin dünya düzeninde faaliyeti diye paketlenir oldu. Bu arada bir not düşeyim “halk” bu işlere çok meraklıysa bir zahmet çalışıp bilgisini geliştirecek. Bilim popüler değildir.

ABD’nin söz konusu kurumsallaşma girişimleri elbette küresel ölçek dışında bölgesel ölçek seviyesinde de gerçekleşmiştir bunların klasik örnekleri ise SEATO, MEDO gibi daha çok “Orta Doğu” denilen batı yaklaşımlı zorlayıcı coğrafi kavram üzerinde yer aldığı düşünülen devletlerarasındaki müttefiklerini askeri/ekonomik olarak organize etme girişimi olmuştur. Tabii bütün bu girişimleri “halkın anlayacağı” şekle indirip Latince konuşan kukuletalı abi ve ablaların çember olup yaptığı toplantılar sonucu ortaya çıktığını iddia edebilirsiniz. Bundan güzel bir aksiyon macera filmi senaryosu da çıkar ve emin olun ben de zevkle izlerim. Ama bu mesele bundan ibaret kalır.

Oysa ABD bu türlü girişimleri ile kendi menfaatine sonuçlar alabileceği bölgesel ittifaklar oluşturmaktadır. Bu komplo teorisyeni “halk” dilinden konuşan “uzmanlar” da sözde mistik ifadelerle tribünlere oynamak suretiyle ABD’nin politikasının bilinçli yahut bilinçsiz bir şekilde gözden kaçırılmasına sebep olmaktadır.

ABD’nin sadece uluslararası kurumların oluşturulması değil aynı zamanda ittifak ilişkisi içinde bulunduğu devletlerin kurumsallaşması için de faaliyetlerde bulunur. Bu durum da yine “halk” ın anlayacağı seviyede anlatan “uzmanlar”ın dile getirdiği “gizli örgütler” söyleminden ziyade ABD’nin ilgili devletin kuruluşunda ortaya koyduğu himaye ve yaklaşımın karşılığının alınmasıdır. Hemen somut bir örnek vereyim…

Bugün bilinen Suudi Arabistan 1932 yılında kurulmuştur. Kuruluşunun ardından tarih çizgisinde çok kısa bir süre sayılacak bir zaman dilimi içinde II. Dünya Savaşı başlamıştır. Bu süreçte ABD Mihver Devletlerinin Suudi Arabistan petrol sahalarına hava saldırısı düzenleme çabalarının engellenmesi için Dahran bölgesinde yapamaya başladığı uçuşlarla Riyad’ın önce askeri kurumsallaşması ve bu ilişkinin doğurduğu bürokratik faaliyetlerle de idari kurumsallaşmasında söz sahibi olmuştur. İşte burada kısaca değinilen ilişki bugün küre etrafında toplanan kişilerin bir meşhur çizgi filme sonradan eklenen sahnelerle çizgi filmlerin uluslararası politika tartışmasında kaynak olarak gösterilmesine sebep olmuştur. Aslında doğru incelendiğinde gayet mantıklı ve devlet davranışı içinde faaliyetleri gözlemlenebilecek ABD için element uydurmak suretiyle olağanüstü büyük, her istediğini her istediği zaman her istediği şekilde yapabilen bir güçmüş gibi gösterilen ABD propagandalarına lütfen izin vermeyin. Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Trafik canavarına iki günde, iki can!
‘Yaşlı ve emekliler sendikada örgütlenmeli’
Aramızdan ayrılanlar
Memlekette seçim, Edirne'de geçim!
İnadına Söğütlük!
Edirnespor galibiyeti unuttu!
Vatan Partisi Edirne'de kurultay
'Hızlı Tren' buluşması
Kadınlar hem sattı, hem çaldı!
Tunca'da 'tonca' atık!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke