ANASAYFA
04 Ekim 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
AKDENİZ ISINIRKEN
Yayın Tarihi: 12 Eylül 2020 Cumartesi, 06:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bugünlerde Akdeniz'de bir şeyler oluyor. Akdeniz'in bu tarafı benim, yok o tarafı senin, bir takım araştırma, sondaj gemileri Akdeniz'de gezip araştırma yaparken, Türk gemileri taciz edilmesin diye savaş gemilerimiz onlara refakat ediyor, Yunan uçakları gemilerimizin üzerinde uçarken Türk uçakları da onları kovalıyor ve geldikleri gibi gidiyorlar. Bu arada Akdeniz gittikçe ısınıyor, bunlara sebep ne?
Akdeniz'de deniz tabanının altında kayaların arasında sıkışmış doğalgaz, petrol bulunur umuduyla Türk, Yunan, Güney Kıbrıs gemileri araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalar o devletlerin belirlediği sahalarda yapılıyor, işte anlaşmazlık buradan çıkıyor. Yunanistan diyor ki -- O sahalar bizimdir, Türkiye o sahalara araştırma yapamaz-,  Türkiye'de milletlerarası deniz hukukuna dayanarak, -o sahalar bize aittir, araştırma yaparız-, işte olaylara sebep bu. 
 Peki, bu kadar velvele koparılıyor, araştırma petrol ve doğal gaz için, bu iki maddede dünyanı en stratejik maddesi, böyle olunca dünyanın gözü Akdeniz'e çevriliyor. Akdeniz ile ilgisi olmayan devletlerde bu işin içine burunlarını sokuyor, bazısı endirekt yoldan müdahale ederken, bazısı da Türkiye ve Yunanistan'la anlaşmalar yapıyor. Hatta Ortadoğu'da huzursuzluk yetmezmiş gibi, Akdeniz'de de huzursuzluk yaratmak için Yunanistan'a silahlı destek sağlıyorlar, gün geçtikçe Akdeniz ısınıyor. 
 Bu durum nereye varır, bir silahlı çatışmaya gider mi, Yunanlıların -- Megali İdea -- hayalleri hiç bitmiyor, bu ne demektir, Türkiye'nin toprakları eskiden bizimdi yine bizim olmalı. Bilmezler ki eski camlar bardak oldu, ama gel de Yunana anlat. Yunanın bu hevesi kabarınca bunu fırsat bilen batı yanlısı Avrupa devletleri Yunanistan'a destek vermeye başladı. Bilhassa Fransa uçak, denizaltı, uçak gemisi göndermeyi vaad ediyor. Dost bildiğimiz Mısır, Yunanistan'la saha anlaşması yaptı, BAE'likleri Yunanistan'a iki uçak verdi, bir çok Avrupa yanlısı devlet Akdeniz konusunda Yunanistan'ı destekliyor, yalnız bu konuda İngiltere sessiz, böyle devam eder mi? Hiç sanmıyorum, Kraliçenin kocası Yunanlı, Filip, oda muhakkak Yunanistan'a destek verir. Sahi Akdeniz'de neler oluyor, yoksa tarih tekerrür edip, Yunanistan dolmuşa mı getiriliyor? 
 Yüz yıl önce Yunanistan'ı bir takım vaatler ile Anadolu'ya çıkaran emperyalist devletler bu gün Akdeniz içinde ayni oyunu oynuyorlar mı, benzerlik çok fazla.
 İlk önce Irak, sonra Suriye acaba şimdi sıra Türkiye'ye mi geliyor, Ortadoğu'nun daha fazla olaylara tahammülü yok, daha fazlasını kaldıramaz. 
 Ben işin silahlı bir çatışmaya varacağını sanmam, çünkü Türkiye de, Yunanistan da NATO üyesi ve Türkiye AB'ye girmek için uğraşıyor. İki ülkenin çatışması demek bu kuruluşların içten yıkılması demektir, bir takım arabulucular araya girer çatışma önlenir, Kardak krizinde de öyle olmadı mı? 
 Yunanistan hiç rahat durmasını beceremez, yok şu, yok bu hep olay huzursuzluk yaratır zaten yeteri kadar huzursuz olan bu dünyada ne lüzum var başka huzursuzluklara. Girit adasından kalkan Yunan uçakları Türk sahasına giriyor, Türk uçakları tarafından saha dışına atılıyor, Meis adasına Yunanistan asker çıkartıyor, Lozan Anlaşması gereği Ege adaları silahsızlandırılacaktı, Yunanistan'ın bu sözüne güvenilmez. AB'den bir temsilci gelip Türkiye ve Yunanistan'la görüşmek istiyor, Yunanistan önce kabul ediyor sonra vaz geçiyor, Yunanistan bu ne sözüne güvenilir, ne vaadine. 
Akdeniz ne kadar ısınırsa ısınsın bir çatışma olacağını pek sanmam, konular diplomatik yollarla hal olur, zaten bizimde istediğimiz budur. Bugün Türkiye'nin çevresinde dost denecek ülke az, peki biz ne yapıyoruz, askerliği altı aya indiriyoruz, bedelli askerlik uyguluyoruz, askeri eğitimi bir aya indiriyoruz, bu yaptıklarımız ne kadar doğru acaba? . . . 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Trafik canavarına iki günde, iki can!
‘Yaşlı ve emekliler sendikada örgütlenmeli’
Aramızdan ayrılanlar
Memlekette seçim, Edirne'de geçim!
İnadına Söğütlük!
Edirnespor galibiyeti unuttu!
Vatan Partisi Edirne'de kurultay
'Hızlı Tren' buluşması
Kadınlar hem sattı, hem çaldı!
Tunca'da 'tonca' atık!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke