ANASAYFA
04 Ekim 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bülent AYAN / AYAN - BEYAN
İŞLER GÜÇLER!
Yayın Tarihi: 14 Eylül 2020 Pazartesi, 06:04
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

İYİ Parti Grup Başkanı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Venezuela’dan peynir ithal “iş”ini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması talebiyle geçen hafta verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Bakalım yanıtını ne zaman alacak?

Neden mi?

Milletvekili Çakırlar DSİ tarafından yapılan Kemalköy sulama sisteminin bir türlü faaliyete girmemesi üzerine yine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması talebiyle 2019’un Ekim ayında verdiği soru önergesiyle bu “iş”i Meclise kadar getirmişti.

Neredeyse tam bir yıl oldu, ancak bu “iş”ten bugüne kadar tık yok.

Çakırlar, kuş uçuşu 11 bin kilometre mesafedeki Venezuela çiftçisini sevindirecek peynir ve tarım ürünü ithal “iş”inin üstüne giderken, kendisine karayoluyla merkeze 18 kilometre mesafedeki Kemalköy’deki herkesi şaşkına çeviren mühendislik harikası “iş” için verdiği soru önergesinin de üstüne ivedilikle gitmesini önermek isterim.

Meriç’te hala su az iken hatanın düzeltilmesi için bu “iş”e hemen el atılmalı.

Yoksa nehrin debisinin yükselmesi halinde “iş” “iş”ten geçecek!

**

Ağustos’un 24’ünde bu köşedeki “İnşallah” başlıklı yazımda, Covid-19 aşısı merak edilirken pekçok kişinin bilinen grip aşısına ulaşamamasının dahi söz konusu olduğunu, pandemi dolayısıyla uzmanların sık sık dillendirmesi sonucu birkaç ay sonra milyonlarca insanın tırım tırım grip aşısı arayacağından söz etmiştim.

Vatandaşın şimdiden arayış içerisine girmesi, eczanelerin isim listesi düzenlemesi aşı “iş”inde gelinen noktanın en açık göstergesi.

Tedarikçi aşı firmasının konuya ilişkin paylaşımı bugünkü Hudut’un manşeti.

“İş”in ciddiyetini o da net biçimde ortaya koyuyor.

Firma, “Covid-19 pandemisine bağlı olarak risk gruplarının aşılanmasının öneminin daha da artması nedeni ile tüm dünyada grip aşısı talebinde artış beklenmektedir. İlgili talep artışlarının karşılanması konusunda tüm dünyada talep edilen tedarik miktarlarının tam olarak sağlanamaması durumu oluşabilir” derken Türkiye geneli için geçen yılki rakamdan söz ediyor.

Geçen yıl 1,2 milyon doz olarak telaffuz edilen ithalatın yetmemesi nedeniyle büyük sıkıntı yaşanmıştı.

Bu yıl da aynı rakam.

Bir kez daha diyelim, aşı “işi” bu yıl inşallah ”mafiş” olmaz!

**

2019 yılbaşı için hazırlattığı Yunanca ve Bulgarca afişlerde Edirne’nin adını “Adrianopolis” olarak yazdığı için bazı kesimlerin büyük tepkisini alan Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın “iş”in ciddiyetine dikkat çekmek amacıyla yeniden gelmeye başlayan Bulgar turistlere yönelik Covid-19’a karşı Bulgarca afişler beğeni toplarken, bir yandan da Edirne isminin yine hatalı yazıldığı yönündeki iddia ve eleştiriler kulağımıza kadar geliyor.

Soydaş bir gazeteci dostum, afişlerin Bulgarca olmasından dolayı Edirne’nin isminin de “Odrin” yazılmasının gerektiğini belirtirken, Kiril alfabesiyle “Edirne” yazılmasının “abes” kaçtığını, hatta “komik” bile olduğunu söyledi.

Afiş “iş”indeki söz konusundaki tespitini “Bu konu hangi dilde yazıldığına bağlı olmalı. İstanbul, Rusça yazarken Stambul. Bulgarca Plovdiv, Türkçe yazılırken Filibe” diyerek özetleyen dostumuzun dey”iş”i acaba ne kadar doğru?

Anlaşılan “iş”in garibi Gürkan komşu dillerdeki afişler konusunda bazılarına yine yaranamamış görünüyor!

Ya da arkadaşımız çokbilm’iş”!

**

ETUS Başkanı Hakan Giyik, geçen Cuma günü saat 18.46’da gazetelere gönderdiği mail ile Edirne İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nin ayakta yolcu taşınmasına son veren kararı üzerine kendilerinin de bugünden yani 14 Eylül Pazartesi gününden itibaren 65 yaş ve üzeri vatandaşların ücretsiz bin”iş”lerinin sona ereceğini duyurdu.

Ardından ne olduysa Giyik, yaklaşık 2 saat sonra gönderdiği düzeltme notunda basın bülteninin sehven iletildiğini belirterek, haberin sosyal medya ve gazetelerde paylaşılmamasını rica etti.

Giyik’in “Yaklaşık 2 saat önce gönderdiğimiz basın bülteninin sehven yapılmış olup bu konu ile alakalı bilgi önümüzdeki günlerde tarafınıza bildirilecektir” şeklindeki düzeltme notundan ETUS’un 65 ve üzeri ücretsiz biniş “iş”ine taktığını düşünüyorum.

Zaten takmamışsa şaşarım!

**

Diğer yanda ise, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın “Ücretsiz Veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” 4 Mart 2014 tarihli Resmi Gazete’de nal gibi duruyor.

İşte 5’inci maddenin 1’inci fıkrası:

“Türk vatandaşı olan altmış beş yaş ve üzeri kişiler, demiryolları ve denizyollarının şehiriçi hatları ile belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanır.”

Kusura bakmasın, bu durum karşısında o “iş” yaş gibi görünüyor!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Trafik canavarına iki günde, iki can!
‘Yaşlı ve emekliler sendikada örgütlenmeli’
Aramızdan ayrılanlar
Memlekette seçim, Edirne'de geçim!
İnadına Söğütlük!
Edirnespor galibiyeti unuttu!
Vatan Partisi Edirne'de kurultay
'Hızlı Tren' buluşması
Kadınlar hem sattı, hem çaldı!
Tunca'da 'tonca' atık!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke