ANASAYFA
04 Ekim 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İsmail DEMİRAY / SALI YAZILARI - ismaildemiray1964@gmail.com 05352588107
BİR TUTAM BAMYA
Yayın Tarihi: 15 Eylül 2020 Salı, 06:22
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Keşan pazarında son marulları da sattıktan sonra sakin adımlarla evinin yolunu tuttu. Kanser tedavisi gören karısı evde kendisini beklemekteydi.

Babasından kalmıştı bu manavlık mesleği gariban manav agama. Çocukluğundan beri Keşan’ın çevresinde kiraladıkları üç beş dekar yerlerde yetiştirdikleri, marul, maydanoz en çok da bamya ile yaşama tutunmaya çalışan bir ailenin tek erkek evladıydı.

Askerlik dönüşü Keşan’ın bir köyünden aldıkları Pomak gelin de çok çalışkan çıkmış, ailenin iş yükünü oldukça azaltmıştı.

 

 

Ana babalarının sırasıyla ölümünden sonra tek başlarına kalan genç evliler doğan tek kızlarını yetiştirirken yine bahçeciliğe devam edecekler, yetiştirdikleri sınırlı sayıda ürünleri Keşan pazarında satarak evlerinde tencereyi kaynatmaktan başka bir şey düşünemeyeceklerdir.

Yirmi yıl oluyor manav agamı ve çalışkan saygılı eşini tanıyalı. Saros sahilinde yaptıkları bir barakanın arkasındaki iki dekar kadar alanı da bahçe olarak kullanmaktaydılar. Sezonu ilk açan hep onlar oluyordu. Daha Nisan ayında barakalarına gelip, arkadaki bahçeyi tımar ederek başlıyorlardı işlerine.

Önceleri tezgahlarında sadece patates, soğan, domates ve salatalık olsa da bir ay içinde, kendi yetiştirdikleri marul, maydanoz, biber, domates gibi ürünler de Saros’un erkenci emekli sakinlerinin sofralarında yerlerini alıyordu. En büyük beklentileri bamya idi. Yaz ortasında başlayan toplama işi Ekim ayına kadar her gün birkaç kilo toplanan bamya paraları ile küçük aileleri için kış boyu odun, kömür alınacak, elektrik su faturaları ödenecektir. Ta ki İlkbahar gelip de tekrar Saros sahiline inene kadar.

Manav agam kanser olan karısının tedavisi için Keşan / Edirne arasında mekik dokudu yıllarca. Tedavileri sonuç vermiş, karısı iyileşmiş, arada devam eden ağrılarına karşın bamya tarlasında sabah gün doğarken kovasıyla her gün bamyalarını toplamaya devam etmişti.

En son Mart ayında gittiklerinde gençliğinde geçirdiği KOHA hastalığı için doktor kendisini uyaracak, “Gel şu tahlilleri yapalım, iyi görünmüyorsun” uyarısını kulak ardı edecektir. “Kışa artık doktorum, kışa” diyerek koşarcasına ayrılır doktorun yanından. Saros sahilinde barakası ve tarlası kendilerini beklemektedir.

 

Sürüm, ekim zamanlarını kaçırdılar mı uzun ve açlık kokan koca bir kış onları beklemekte olduğunu bilmektedirler. Bu yaz bamya da oldukça verimli geçmiş, korona hastalığı nedeniyle yazlıkları dolduran yaşlı emekliler bamya tarlarından çıkan ürünlere çok rağbet ettiler. Bunun sonunda kazandıkları para kışı daha rahat geçirmelerine yetecek olmanın kıvancı içindeydiler.

Yazın bittiği bu son günlerde manav agamı hep düşünceli görüyordum. Her müşteri sonrasında küçük tahta kasasına koyduğu paralarla daha keyifli gördüğüm halleri bile yoktu artık.

Dün sabah gittiğimde kapalıydı manav agamın manav tezgahı. Akşamüstü sahilde sohbet edenlerden duydum. Aniden hastalanmış, Keşan Devlet Hastanesi’nde yatmakta, yanından bir gün bile ayrılmamış karısı da başında beklemekteymiş.

Dönüşte gözüm yine boş manav tezgahına takıldı. Onun ardında da başlarını güneşe kaldırmış, çiçek açmış bamya tarlasına.

Üzerlerinde toplanmayı bekleyen bamyalar da sanki manav agamla karısını beklemekte, Saros bölgesinin sert rüzgarlarında salınıp durmakta.

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Trafik canavarına iki günde, iki can!
‘Yaşlı ve emekliler sendikada örgütlenmeli’
Aramızdan ayrılanlar
Memlekette seçim, Edirne'de geçim!
İnadına Söğütlük!
Edirnespor galibiyeti unuttu!
'Hızlı Tren' buluşması
Vatan Partisi Edirne'de kurultay
Kadınlar hem sattı, hem çaldı!
Tunca'da 'tonca' atık!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke