ANASAYFA
04 Ekim 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Vahdet Malik / SEVGİNİN SIRRI
ÇOBAN AMCAM
Yayın Tarihi: 16 Eylül 2020 Çarşamba, 06:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Köyüme ziyarete gittiğim de, çobanlıkla geçinen bir amca “Nelerle uğraşıyorsun?..” diye sorunca, ona arabanın bagajında olan bir resmimi ağaca dayayıp göstermiştim. Amca resmin karşısında diz çöküp dikkatle bakarak, “Vay be, insanla ilgili hepsi var bunda, bakmaya doyulmaz!” deyip, hayranlıkla seyretmişti!    
Halbuki ben, resmi öylesine çıkarıp göstermiştim. “Çoban ne anlar ki” diye geçiyordu içimden. Amca gördü ve görebildiğini de sözle ifade etti, helâl olsun!..            
Koskoca üniversite şehrinde, Onlarca sergi açtım, böyle diyen okumuş insan (Birkaç istisna hariç) çıkmadı ya!.. Üniversite şehrinde, bir üniversite hocası otuz yıllık hocalığına, bir de otuz sergi açmayı sığdırıyor, ama ne gelen var ne ilgilenen!.. (Eş dost ve istisnalar hariç)     
Kültür hastalığının göstergesi maalesef. Sanıyorlar ki sanat yapan kişi kendi çıkarı için, şan, şöhret, para kazanmak için eser yapıyor ve sergiliyor!..Hem sanat, “NE YENİLİR, NE İÇİLİR, NE DE YATILIR!..” ne işe yarar ki SÜSTEN başka!..” 
SANIRLAR!..             
Üniversite şehrinde, yani, bir çok bilim ve sanat erbabının, binlerce üniversite öğrencisinin olduğu bir şehirde, (İLK, ORTA, LİSE ÖĞRETMEN ve ÖĞRENCİLERİNİ de hesaba katın!....) otuz yılda, otuz kez, eserlerimi sergiledim. Eserlerin her biri İNSANLIK TARİHİNDE BİRER İLKTİ!.. 
Bedavaydı, faydayı almaya, fikir güzelliklerini hissetmeye geleni görmedim desem yalan olmaz!..Neden mi?.. 
“SANAT sergisine gitmek yerine, KARPUZ SERGİSİNE gitmeyi tercih ediyorlardı da onun için, herhalde!..” 
Oysa, gerçek bir sanat  sergisi, RUHUN İSPATINDAN gelen en yoğun, en gerekli pozitif bilgilerin BEDAVA  ALINACAĞI FIRSAT  YERİDİR!..” 
Ama FİKİRLE ŞUURLANMANIN kıymeti birçoğu için önemli gözükmüyor ki. ONLAR, KENDİLERİNE PARA, ÜNVAN, MAL ve ZEVK KAZANDIRMAYACAK OLANLA NEDEN İLGİLENME ZAHMETİNE GİRSİNLER Kİ!..
”Neymiş, kendini geliştirmek miş, sen paradan haber ver.” Derler. Ama şehre bir “AÇ…AÇÇÇ” çılar gelse, yaşlısı genci, çoluğu çocuğu izdihamla oradadır, maalesef.    
Çoğunlukla, vermeyi değil de hep daha fazlasını almayı düşünerek, sadece ders kitaplarını ezberlemek yetiyordu çoğuna. Böylece, toplumda saygın, dolgun maaşlı, evli, yazlıklı, son model eşyalı, ZEVKLİ, LAY LAY LOMLU, yaşama kavuşuyorlardı nasıl olsa, DAHA DA NE OLSUN DU Kİ?..      
ÇOBAN AMCAM, mesleki bilim kitaplarını ezberlememişti ama, çevresinde ki, insanları, hayvanları, ağaçları, ormanları, taşı, toprağı, suyu, öylesine OKUMUŞTU Kİ,  ADAM OLARAK, GÖZLERİ GÖRÜR, KULAKLARI DUYAR OLARAK,DOĞANIN PAHA BİÇİLEMEZ  SERVETLERİ İÇİNDE, ZENGİN BİR RUHLA YAŞIYORDU, MAAŞALLAH!..     
-----------------------------------------------------
Kuran'ı Kerim. Sure 9/Ayet 42: eğer yakın bir dünya malı ve kolay bir yolculuk olsaydı, mutlaka sana uyup peşinden gelirlerdi. Fakat meşakkatli yol onlara uzak geldi. Gerçi onlar “Gücümüz yetseydi mutlaka sizinle birlikte çıkardık” diye kendilerini helâk edercesine Allah'a yemin edecekler. Halbuki Allah onların mutlaka yalancı olduklarını biliyor.    
                                             

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Trafik canavarına iki günde, iki can!
‘Yaşlı ve emekliler sendikada örgütlenmeli’
Aramızdan ayrılanlar
Memlekette seçim, Edirne'de geçim!
İnadına Söğütlük!
Edirnespor galibiyeti unuttu!
'Hızlı Tren' buluşması
Vatan Partisi Edirne'de kurultay
Kadınlar hem sattı, hem çaldı!
Tunca'da 'tonca' atık!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke