ANASAYFA
26 Ekim 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İsmail DEMİRAY / SALI YAZILARI - ismaildemiray1964@gmail.com 05352588107
SAROS'DA GÜZ MEVSİMİ
Yayın Tarihi: 22 Eylül 2020 Salı, 06:46
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Her yıl Ağustos ayında esen deli rüzgarların bu yıl Eylül ayına kayması mevsimlerdeki değişimin göstergesi gibiydi.
Saros'un kenarda kalmış sakin Gülçavuş köyünün sahili Temmuz ve Ağustos ayının yoğunluğunu sert rüzgarlar nedeniyle Eylül ayında yitiriverdi. 
Eylül ayının ikinci yarısı başlarında emekli ve müdavimlerine terk edilen siteler bu yıl önceki yılların sessizliğini arar haldeler. Sitelerde yoğunluk üst seviyelerde. Örneğin bizim sitede 24 dairenin 21'inde halen oturan komşularımız mevcut. Diğer siteler de ve tekli müstakil evlerde de durum böyle. 
Neden bu yoğunluk? Neden insanlar birinci adresleri olan kışlıklarına gitmekte acele etmiyorlar bu yıl diye düşündüğümüzde en büyük nedenin devam eden, yükselme belirtileri gösteren pandemi nedeniyle olduğunu görebiliyoruz bölgenin sakinlerinde. Eşim ve ben bile her yıl 2/3 aya sığdırdığımız Saros günlerimizi bu ay sağlık endişesi nedenleri nedeniyle 4 ayı geçen bir süreye yaymış durumdayız. 
Komşu sitemizde 4 aile soba bacası yapmak için bir ustayla anlaşmış durumdalar. Odun kömür siparişleri verilmesini hayretle izliyoruz siteler arasında. Kışa yatırım yapıyor yazlıkçılar. Şehirlerde kışlık evlerinde kaloriferli evlerin konforunu, yazlıklarda hastalıktan daha uzak durarak uzun yıllardan beri unuttukları sobalı evlerde geçirmeyi tercih eder hale geldiklerini gözlemleyebiliyoruz. 
Enez pazarı ve Sultaniçe pazarında işleri en iyi olanlar kamyonlarla getirdikleri soba ve kuzineleri satan esnaflar. Sohbet ettiğimiz bir sobacı esnafı bu yıl soba satışlarının patladığını özellikle Saros bölgesinde yazlıkçılara çok miktarda soba sattıklarından söz etti. 
Yazlığımda ortak olduğum bacanağım 12 Mart'ta gelip sobasını kurup ilkbaharı karşılayıp yazı da burada geçirdikten sonra kış hazırları içinde. Kömür ve odun siparişleri verildi bile. Hobi bahçesinde yaz boyu yedikleri salatalık, domates, biber ve patlıcan bahçesini bozduktan sonra ıspanak ekimi yaparak gelen kış mevsimine hazırlık yapıyorlar. Amaçları bu yıl Kasım ayını da burada geçirdikten sonra Edirne'deki evlerinde Aralık, Ocak, Şubat aylarını da geçirdikten sonra Mart başlarında yazlığa dönmek. Her yıl astım rahatsızlığı nedeniyle hastaneye giden ablalık Saros'un temiz havası nedeniyle hastalığının baskılandığını, iyileşme belirtileri gösterdiğini sevinerek anlatıp duruyordu komşularına. 
Bisikletten ziyade bu yıl zamanımı daha çok yüzmeye ayırıyorum bir doktor arkadaşımın önerisi üzerine. Eylül ayında esen poyraza karşın öğlen civarları yine de denize girmeye devam edebiliyorum. Her gün bir saat ormanda yürüyüş yaptıktan sonra akşam saatlerinin verdiği muhteşem teras manzarama bazı geceler iki duble rakı eşlik etmekte. 
Emekliyiz malum. Olsun o kadar da lüksümüz artık. Koronadan uzak duralım da, istemiyoruz başka bir şey artık. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar şoföre çirkin saldırı
Yörükler'in acı günü
Edirnespor'u avucunun içi gibi biliyor
Vagonun adı üstünde!
Tavuk yumurta uçtu!
İmaret'te imaret geleneği
Elektrik kesintisi
Alt yapıda büyük heyecan
TMO EDİRNE MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
‘Kredi pompalamakla olmuyor’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama