ANASAYFA
26 Ekim 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
EĞİTİM!
Yayın Tarihi: 24 Eylül 2020 Perşembe, 06:18
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

ÖN BİLGİ: Geçen hafta bu köşede yayınlanan “Sehven Değil, Tercihen” başlıklı yazımda 2019 Belediye Performans Programı'ndan alınan; “2018 yılında toplu taşımadan yararlanan dezavantajlı kişi sayısı (kişi/gün) 2017'de 980, 2018'de 990 ve 2019'da 1000 kişidir” cümlesi nedeniyle bir ulaşım yetkilisi aradı. O rakamın sadece dezavantajlı kişileri kapsadığını, 65 yaş üstü vatandaşları kapsamadığını belirterek 65 yaş üstü ulaşımdan yararlananların günlük yolcunun yüzde 10-15'ini oluşturduğunu bildirdi.  Doğru verileri ileteceğini de söyledi ancak veriler henüz gelmedi, sayılar geldiğinde bu köşede paylaşacağımı bildiririm.
Bu arada; ETUS başkanının 'sehven' verdiği demeçteki talebini İl Hıfzıssıhha Kurulu 'resmen' anlamış olmalı ki salgın nedeniyle aldığı karar, kentli sağlığından çok ETUS'a binişlerle ilgili olmuş. '65 yaş üstü kentliler saat 10.00-15.00 arası sokağa çıkabilir' dense anlayacağız, sağlığımızla ilgili. Ama 'bu saatler dışında sokağa çıkan 65 yaş üstü kentlilerimiz ETUS'a ücret ödeyerek binecektir' dendiğinde ETUS'un 'sehven' yaptığı talebine yanıt olur. Umarım yanlış anlayıp yanlış değerlendirmişimdir.
****
Metrelerce kar yağdığı yıldı, sel yılıydı, dedemin öldüğü yıldı, mübadele yılı gibi geçmişte tarihi iz bırakan yılları o yılın olayı ile anarız. 2020 yılını 'salgın yılı', Covid-19 yılı gibi tanımlarla anacağız. Bu yılın eğitim öğretime başlamasını da özellikle okula giden çocuklarımız, gençlerimiz böyle anacaklar.
2020 yılını keşke sadece salgını anımsatan cümleler ile anabilsek. Ama maalesef 'Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitimde rezil olduğu yıl' olarak da anacağız. Gerçi bakanlığın rezil olduğu o kadar yıl var ki. Fatih Projesi, Akıllı Tahta Projesi, Okullar Hayat Bulsun Projesi, Yaşam Boyu Eğitim Projesi, 4+4+4 Projesi, Eğitimi Dinselleştirme Projesi, Laik Olan Eğitim-Öğretimi Din Eğitimine Dönüştürme Projesi, Eğitimi Dinci Vakıflara Devretme Projesi ve özelleştirme uygulamaları gibi sayısız olumsuz çalışmayı 'başarabilen' bakanlık ve siyasi iktidar, Covid-19 sürecinde de sınıfta kaldı.
Sadece ana sınıfı ve birinci sınıf öğrencilerinden isteyenlerin katıldığı 2020-2021 eğitim öğretim yılı endişe ve korkularla açıldı. 'Tedbire rağmen endişeliyiz' diye çocuğunu okula getiren velinin düşüncesi elbette öğrenciye de yansıyacak ki o okulda ne kadar eğitim olabilir? Eğitimde bir kural vardır; 'korkunun olduğu yerde eğitim olmaz'. 
Diğer sınıf öğrencileri zaten salgın nedeniyle okullarına gidemeyip evlerine kapanmak zorunda kaldıklarından hüzünlü bir eğitim öğretim yılını karşıladı. Evde kalan milyonlarca öğrenci EBA denen bir programla öğretmeni ile buluşacak ve bulunduğu konumda 'sınıfta' gibi ders işleyecek!
Eğitime ulaşamayan binlerce öğrenci varken salgın nedeniyle bu sayı belki de milyonlara ulaştı. Ekonomik imkânsızlıklar nedeniyle bilgisayar, tablet ve internete sahip olamadığı için uzaktan eğitime de katılamadılar. İlimizde dezavantajlı ve köylerdeki öğrencileri düşünelim. Milli Eğitim yetkilileri güzel ve gösterişli cümlelerle eğitim öğretim yılını açarken keşke okula devam etmesi amaçlanan öğrenci sayısını ve kaçının gelebildiğini, EBA sistemi üzerinden yapılan eğitimde kaç öğrenciye ulaşılamadığını ve bunun nedenlerini de söyleyebilseydi. Ulaşılamama nedenlerini de sıralayıp kamuoyu ile paylaşsaydı.
Salgın nedeniyle yapılan alternatif eğitim planlamalarında hedef kitle en savunmasızlardır. Mart ayından beri uygulanan uzaktan eğitimin aksaklıkları bu hedef kitleye hiç ulaşamazken diğerlerine bile ulaşmamıştır. Ki yaz döneminde hatalar düzeltilip bugünlere hazırlık olmalı idi. Ama olamamış ki Bakan; "Aksaklıkların giderilmesi için çalışmalar yapılıyor” dedi. Teknoloji arızalı bir kişi olarak ben bile şöyle düşünürüm; bir sistem kurulurken o sistemden kaç kişinin yararlanacağı bellidir ve sistem o kadar kullanıcıya hitap etmelidir. Bakanlık bu sayıları mutlaka biliyordur. Bu sayılar il bazında da bilinebilir ki bunlar açıklansa birlikte çözüm de bulunabilir. EBA'nın çalışamamasını yoğunluğa bağlayan Bakan; 'mutluluk verici' olarak algılıyor! Güler misin, ağlar mısın yoksa böyle bir bakanın eğitimi ve böyle bir siyasi kurumun ülkeyi yönettiğinden utanır mısın?
Kurumlar eleştirilir. Eleştirilmelidir ki doğru işler olsun. Eleştiri yapanlar önerilerini de sunar. Ama burnundan kıl aldırmayan iktidar sadece yandaşların görüşlerin itibar eder çünkü diğerleri bölücüdür, teröristtir! 
Bakın bilgim dahilinde benim de önerilerim var: Geçmişte alınmış yanlış karardan derhal vazgeçilerek köy okulları açılmalı ve özellikle salgın dönemi ve devamında hep açık kalmalıydı. Mezun olmuş görev bekleyen 700.000 öğretmenden yeteri kadar kişi acilen göreve başlamalıydı. Yetersiz kalınan bölgelerde uygun olan kamu binaları salgın bitene kadar eğitim için düzenlenmeliydi. Eğitim Bakanlığı geçici olarak ilgili tüm taraflardan oluşan bir ekibin önerilerinden yararlanmalıydı. Psikoloji diploması elinde boşta gezen onbinlerce psikoloji mezunu göreve alınıp her sınıfta öğrenci ve velilere ve de uzaktan eğitim alan öğrenci ve ailelerine ev ziyaretleriyle yardımcı olmalıydı.
Daha da sayılabilir. Ama önemli olan benim söylemem değil. İktidar eğitim ile ilgili tüm bileşenlerin bir arada olduğu, tartıştığı ve 'parmak sayısına' alınan kararların değil, bilimsel verilere göre sunulan önerileri uygulayacak cesareti gösterebilse. Ama iktidarın böyle bir amacı yok, yıllardır biliyoruz. İktidarın tercihi eğitimi pazarlamak ve cehalet toplumu yaratmaktır. Çözüm; laik, bilimsel, kamusal eğitimi her koşulda ve her zaman savunanların çoğalarak iktidara bunu yaptırtabilecek örgütlü muhalif yapılar olmasıdır. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar şoföre çirkin saldırı
Yörükler'in acı günü
Edirnespor'u avucunun içi gibi biliyor
Vagonun adı üstünde!
Tavuk yumurta uçtu!
İmaret'te imaret geleneği
Elektrik kesintisi
Alt yapıda büyük heyecan
‘Kredi pompalamakla olmuyor’
TMO EDİRNE MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama