ANASAYFA
26 Ekim 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Bir PYD Hatırlatması
Yayın Tarihi: 25 Eylül 2020 Cuma, 06:12
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bu aralar biraz unutur gibi olduk küçük bir hatırlatma yapayım…

ABD’nin tırlar dolusu silah göndererek ve bölücü terör örgütünün Suriye koluna askeri heyetleri vasıtasıyla eğitim vererek desteklediği dönemlerde -ki halen devam ediyor bu durum ama medyada fazlaca yer bulmuyor- “anelizciler” Türkiye’nin Rusya ile dostluğunun ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyordu. Hatta bu dostluk öyle ileri bir seviyedeydi ki Türkiye İstiklal Savaşını bile Rusya’nın katkıları ile kazanmıştı. Gülmeyin sakın! Buna dair toplantılar falan yapanlar, ciddi ciddi tartışanlar oldu. Ah dedeciğim iyi ki görmedin bu günleri…

Tabii bu dostluk neyin dostluğu hangi iki devlet dost olmuş, dost derken SSCB’yi mi Rusya Federasyonu’nu mu kastediyorsunuz; diye sorunca sarımsak görmüş vampire dönen zevata Rusya Federasyonu, SSCB’nin devamı mıdır? Buhara altınlarına neden el kondu diye sorunca cevap verecek takat kalmıyor.

Neyse gelelim meselenin özüne; ABD işlerini açık yapar, Amerikan devletine ait internet sitelerinden, sözcülerinden vs. hep duyarız neler yaptıklarını. Bu yüzden de PYD’ye yapılan yardımları gayet net görebiliyoruz. Ancak Rusya Federasyonu bu denli bir açıklığa sahip değil bu yüzden PYD desteğini tespit edebilmek için adeta iz sürmek gerekiyor. Üstelik bu İstiklal Harbini bile SSCB sayesinde kazandıkçı, Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti destekçisi zevatın anakronik, totolojikve elbette traji-komik, tarih incelemesinden çok propaganda amaçlı konuları ortaya koyan yaklaşımları ile Rusya’nın PYD desteğini ifade etmek de güçleşiyor. Ama anlamak isteyenleri örnekleri sıralayalım…

Tarih 8 Şubat 2017… Rusya’nın yarı resmi haber ajansı Sputnik’in internet sitesinde “Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi” sıfatıyla konuşan Aleksander Botsan Harçenko kendilerinin Bölücü Terör Örgütünü (BTÖ) ve uzantısı PYD’yi terör örgütü olarak tanımadıklarını belirten bir açıklamasına yer verildi.

Tarih dün yani 23 Eylül 2020 (yazılarımı yayım gününden bir gün önce gazeteye gönderiyorum) BTÖ’nün Suriye uzantısı PYD’nin 17. Kuruluş yıldönümüydü… Rus askeri heyeti PYD unsurlarını Ayn el Arap’ta (Arap Pınarı) ziyaret edip kuruluş yıldönümünü kutladılar.

Mesele basit ABD de Rusya Federasyonu da ayrı bir devlet. Göbek bağları bizimle kesilmedi. Sistemik uluslararası politika yapısında devletler çıkarları için eylerler. Bu eylemleri sadece dış politika üretmek üzerine değil sistemik politika yapısını etkilemek üzere de olabilir. Ve yine bu eylemlerinde yasa dışı terör örgütleri ile de işbirliği yapabilirler yahut sizin aynı ittifakın üyesi değiller nasıl olur da birlikte hareket ederler sorusunu sormanıza bile vakit kalmadan düşman gibi görünen iki devlet çıkarı için birlikte hareket edebilir.

Unutmayınız Rusya Federasyonu ne ise ABD odur; ABD ne ise Rusya Federasyonu odur…

Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar şoföre çirkin saldırı
Yörükler'in acı günü
Edirnespor'u avucunun içi gibi biliyor
Vagonun adı üstünde!
Tavuk yumurta uçtu!
İmaret'te imaret geleneği
Elektrik kesintisi
Alt yapıda büyük heyecan
TMO EDİRNE MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
‘Kredi pompalamakla olmuyor’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama