ANASAYFA
26 Ekim 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
OKULLAR AÇILIRKEN
Yayın Tarihi: 26 Eylül 2020 Cumartesi, 06:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

21 Eylül'de okullar açılacak denilmişti, nihayet açıldı ama bu açılış geçmiş yıllara benzemiyor. Daha önceki yıllarda okul içinde, okul dışında merasimler yapılır, öğrenciler neşe ve heyecan içinde okullarına giderlerdi. Bu yılki açılışta bunların hiç biri yok, bu yılki açılış buruk bir açılış. 
Bu yılki açılışta yüz yüze eğitim ana sınıfı ve birinci sınıflarda haftada bir gün olacak şekilde başladı, katılım zorunlu tutulmayacak, isteyen uzaktan eğitime devam edecek, zaten uzaktan eğitim 31 Ağustos'ta başlamıştı.
Türkiye'de  en sorunlu  konu  milli eğitimdir. Hhele krona salgınının devam ettiği bu günlerde bu  sorun daha da artmıştır. Çocukları bir araya toplayıp yüzlerinde maske öğretmenleri ile birlikte hele ilk defa okul yüzü gören çocuklarla eğitim yapmak sorunu bir kat daha arttırmıştır, bu tarz eğitim öğrenci içinde zor, öğretmen içinde zor. Yüz yüze eğitimde fazla başarı sağlanamazken uzaktan eğitimle ne kadar başarı sağlanır?
Yüz yüze eğitimde çocuk ders dinlerken hata yaptığında öğretmeni onu ikaz eder, anlamadığını öğretmenine sorar, öğretmen zor konularda çocuğa yardımcı olur, uzaktan eğitimde bu olanakların hiç biri yok. En mühimi de her öğrencinin evinde bilgisayar, internet yok. Bu şartlarda her çocukta uzaktan eğitim olanağına sahip olamıyor, bu bir noksanlıktır bu noksanlığın giderilmesi gerekir. 
Medyadan öğreniyoruz, yüz yüze eğitimde çocuk okula gitmeye zorlanmayacak velisi isterse gönderecek, beş ders saati, aralarda on dakikalık teneffüs yapılacak. Bu konular için okullar temizlendi dezenfekte edildi, okulda maskesi olmayanlar için maske temin edildi, okula girenin ısısı ölçülecek, her şey hazır. Ortaokullar, liseler içinde bakalım ne yapılacak? 
Okullarda herkes maskeli olacak, oyunlar mesafe kuralına uygun olarak oynanacak, sınıflarda oturmalar yine mesafeli olacak, tam bir disiplin uygulaması, bakalım bu uygulamalar ne kadar başarılı olacak, önemlisi de bu. 
Bu tedbirler uygulanırken bu şartları yaratan salgına ne demeli, bu salgını kim yarattı, Çin'den yayılmaya başladı bütün dünyayı kapsadı. Bugün dünya bununla uğraşıyor, bu konuda kime kızacaksın, kime öfkeleneceksin neticede hiç bir şey değişmez. Devlet, kamu kuruluşları gerekli tedbirleri alıyor, Milli Eğitimde öyle, bakalım ne netice verecek? 
 Geleceğin güvencesi istikbali olan çocuklarımız için olanaklar dahilinde her tedbiri uygulamayı yapmalıyız onlar, Türkiye'nin yarınlarını hazırlayan kimseler olacaklar, onlarla birlikte bizlerde salgın kurallarına uymalıyız, maskesiz dolaşmamalıyız, kalabalık yerlerde mesafe bırakmalıyız, sık sık elimizi yüzümüzü yıkamalıyız. 
 İnşallah bu sıkıntılı günleri de çabuk atlatırız . . .

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar şoföre çirkin saldırı
Yörükler'in acı günü
Edirnespor'u avucunun içi gibi biliyor
Vagonun adı üstünde!
Tavuk yumurta uçtu!
İmaret'te imaret geleneği
Elektrik kesintisi
Alt yapıda büyük heyecan
TMO EDİRNE MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
‘Kredi pompalamakla olmuyor’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama