ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 262
Yayın Tarihi: 14 Ekim 2020 Çarşamba, 06:22
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

          Ne demiştik? Sol, sağ karşılığı belirli, tanımlı bir kavram yok. Ülkemizde sosyalist de olunamaz. Bunun için emekçi kitleleri etkileyen bir parti ve bu partide başarılı çalışmalar yapıyor olmamız gerekli. Marksist olmamızın olanağı da yok. Biz ancak komünist olabiliriz. Ama düş kurarak veya çok çalışarak küçük ölçekte. Üstelik bu evrensel terimi kullanmaya da gerek yok. Halkçı olabiliriz ve bununla övünebiliriz.

          Şimdi bu yazımızda bu çözümlemelerimize eklemeler yapalım.

(1) Ortanın solu: (Vikipedi önce not düşüyor: Aşağıda yazılanların tarafsızlığı da kuşkulu, anlatımı da tartışılır. Sonra da ortanın solunun kökenini açıklıyor.) Marksizmin sol yelpazesinin en aşırı ekstermlerini (Bu neyse!) bir akım haline getirip gençleri peşinden sürükleme sürecine girmesiyle bunu bir tehlike olarak gören İnönü’nün ılımlı politikası.

           İnönü’nün bu terimi ilk kullanışı 29.07.1965 te Abdi İpekçi’yeymiş. Bu açıklamada İnönü’nün karşı olduğu devrim mi? Ilımlılık ekmek yanında peynirde vermek gibi bir şey mi? Biz anlamadık. Bize açıklayan olursa bir sonraki yazımıza ekleriz.

(2) Sosyalist demokrasi: (Vikipedi’den özetle) Reformist. (Biz bu yabancı dillerden alınma terimleri anlamak istemiyoruz. Bu yine ekmeğin yanında peynir mi? Örneğin İsveç halkı mutlu mu? Evrensel değerlere uyumlu. Kapitalizmin neden olduğu eşitlik ve adaletsizlikleri liberal demokratik sistem içinde kabul edilebilir düzeye indirmeyi amaçlayan...

          Diyelim ki yabancı dilden alınan terimleri de anladık: Kapitalist: Parasıyla işçilere üretim yaptıran ve bundan belirli bir payı ayırıp (artı-değer) kalanını işçiye veren (ücret) veya daha ileri düzeyde finans kapitalist: Kapitalisti bile işçinin yanına iten (yani artı-değerden artı-değer alan) hatta bunu ülkeler çapında yapan.

          Şimdi düşünelim: Reformist sosyal demokrat reformu nasıl yapacak? Kapitalistle anlaşarak mı? Ona karşı çıkarak mı? Evrensel değerlere uyumlu anlaşarak anlamına gelmiyor mu? Liberal demokratik sistem deyiminde liberal serbest demek. Serbest olan kim? Kapitalist mi? Eşitsizlik ve adaletsizliklere kapitalistlerden soyut bir kapitalizm mi neden oluyor? Serbest olan işçi olsa artı-değer olur mu?

          Somut örnek vermek için ülkemizi ele alalım. AKP’yi ABD başa getirdi diyoruz. Ama artık başta tutabilir mi? Seçimi mi kaldıracak, seçmenin geçimini mi düzeltecek? Doğru seçenek AKP’den vazgeçmek. AKP görevini yaptı. Borcumuzu da, bağımsızlığımızı da, bilgisizliğimizi de arttırdı. Şimdi sosyal demokrat CHP mi yönetime gelecek? ABD ile anlaşarak mı? Karşı çıkarak mı? CHP’de kıyamet mi kopacak?

                                                                                                                                        Sağlıcakla,

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
Ağırlığınca yağ teslim edildi
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke