ANASAYFA
26 Ekim 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
ESKİ BAKANLARIN GÖREVİ
Yayın Tarihi: 15 Ekim 2020 Perşembe, 06:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Hepimiz biliriz öyküyü; Nasrettin Hoca,  tanıdık, tanımadık herkesin başvurduğu biridir. Yorgun argın evine dönerken, çocuklar etrafını sararlar ve sorarlar. “Hoca Efendi, bizim bir derdimiz var. ” Hoca; “Söyleyin bakalım” diye cevap verir. “Merak eder dururuz, yeni Ay girince, eski Ay’ı ne yaparlar?” Hoca gülerek cevap verir; “Eski Ay’ı ne mi yaparlar? Bunu bilmeyecek ne var! Kırpıp kırpıp yıldız yaparlar.”

AKP başkanı, eski bakanları kırpıp kırpıp yıldız olarak etkili olduğu illere gönderiyor sanırım. Malum, egemenliğin halka verilişinin yüzüncü yılında TBMM, işaretle parmak kaldırmak dışında görev yapamıyor. AKP’de,  Genel Başkandan (aynı zamanda Cumhurbaşkanı) referanslı eski bakanları ilişkileri korumak ve geliştirmekle görevlendirip hem kendilerini hem de illerdeki kadrolarını ‘onore’ ediyor gibi geliyor bana.

Kentleri gezmek, yerelde gündem yaratmak elbet önemlidir.  Çünkü böylece geçim, işsizlik, üretememe hali, doğa katliamları gibi gerçek dertler unutulur.

Ben daha önemli bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Adeta iktidarın resmi gazetelerinin sahibi Albayrak Medya Grubu'na ait Gerçek Hayat adlı derginin 27 Temmuz -2 Ağustos haftasını içeren kapağından hilafet çağrısı vardı.  Derginin kapağında;  “Artık Ayasofya ve Türkiye hür”, “Şimdi değilse ne zaman, sen değilsen kim?” ve “Hilafet için toparlanın” cümleleri vardı. 

Devamında; 30 Temmuz günlü gazetelerde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın paylaşımı haber olmuştu. Haber, Sayın Kalın’ın sosyal medyadaki paylaşımını içeriyordu. "Bize yüz elli yıldır modernleşme adı altında başkalarının hikâyeleri anlatıldı. Artık kendi hikâyemizi yazma zamanıdır."

Bu ön bilgi sonrasında kentimize gelirsek; haftanın gündemini eski bakan Veysel Eroğlu oluşturdu. Durup dururken gündem yaratmayı başarabilen AKP’li siyasetçiler bu kez de eski bakan sayesinde kentimizde gündem belirledi. Sayın Eroğlu’nun amacı neydi bilemem ama yukarıda dikkat çekmeye çalıştığım ‘kendi hikâyemizi yazma’ hedefinden haberdardır sanıyorum. Elbette sessiz kalınamazdı ve her konuda görüş bildiren Sayın Eroğlu’na kurumlar ve kişiler kendi alanlarından tepki gösterdi.

Sayın Eroğlu’nun, Osmanlı’daki Meşrutiyet ilanına karşı direnmek isteyen gericileri Mustafa Kemal önderliğinde durduran Hareket Ordusu’na ‘Çapulcu Ordusu’ demesi tarihçilerin ortaklaştığı tarihi olguyu ya bilmemektir ya da tersten okumaktır. Bilinmeyen öğrenilir ama tersten okumak demek; meşrutiyete bile tahammül edemeyip ‘istibdat’ isteyenleri savunan zamanın Derviş Vahdeti adlı Volkan Gazetesi yazarı ve sahibinin kışkırtıcı yayınlarına inanmak demektir. Vahdeti; orduda ve idarede yenilik istemiyordu. Yani; monokrasi (anayasa kuralları yerine tek kişinin tercihlerine göre yönetim) ve otokrasi (hükümdarın bütün siyasi kudreti elinde bulundurduğu yönetim biçimi) taraftarıydı.

Sayın Bakanın diğer sözleri de elbet çok konuşuldu. Kentimizin köy iken AKP zamanında geliştiğini söylemesi abesle iştigaldir. Ki bu düşünce yücelttikleri Osmanlı’ya da hakarettir. Yani 92 yıl Osmanlı başkenti iken kent idi, sonrasında, cumhuriyet döneminde köy haline geldi ve AKP zamanında gelişti. Gülünç değil mi?

Evet, kentimiz böyle olmamalı, bunu her Edirneli istiyor. İster yerel ister genelde iktidar olmak demek ayrışmak, kavga etmek değil kentlilerin sorunlarını çözmektir ki burada merkezi iktidar her zaman sorumlu durumdadır.

Selimiye Meydanı hepimizin utancı, sorumlusu kim? Üç akarsuyu olan kentimiz kıyılarından yararlanamıyor ise kimi sorumlu tutacağız? Müezzinoğlu Köprüsü, Kanal Edirne, Meriç Nehrin’in kanala dönüştürülmesi gibi onlarca yatırımın kente, kentliye mali yönden zenginlik getirdiğini ve yaşamımıza kolaylık sağladığını kim söyleyebilir? Ki Sayın Eroğlu’nun müjdelediği ‘Edirne Denizi’  inanın kötü bir mizah gibi geldi.

Edirne’ye deniz söylemi yerine yapılması gereken; dünyada kendi kendini temizleyen Saros Körfezi doğal gaz tesislerinden (FSRU) korunmalıdır. Saros sahillerini sermaye sahiplerine kiralamaktan vazgeçilmelidir. Tarihe saygı olarak, doğru komşuluk ile Meriç Nehri düzenlenerek iki ülkenin kullanabileceği şekilde ulaşıma açılmalıdır.

18 yıllık AKP iktidarında 92 yıl Osmanlı başkenti olan kentimizde tarihi yapıları sahiplenip geliştirmek için yapılan çalışmalar yeterli midir? İlgili kişi ve kurumlar son 18 yılda kentte kapanan fabrikaları saydı ki uygulanan politika sayesinde ülkede durum aynıdır. Önce kamuya ait fabrikalar birilerine peşkeş çekildi. Kişilere ait fabrikalardan iktidara yakın olmayanlar sıkıştırıldı ve ‘yerli ve milli’ söylemle iktidar yanlısı sermayeye geçişleri sağlandı. Bu ‘yerli ve milli’ sermaye sahipleri de aldıkları fabrikaları uluslararası sermayeye devretti.

AKP iktidarına dair muhalefet yapan siyasi kadrolar binlerce olumsuzluk sayabilir ve iktidar da bir o kadar olumluluk sayabilir. Dedik ya Sayın Eroğlu bir taşla çok kuş vurmayı hedeflemiş olmalı. Bu ziyarette ettiği sözlerden sonra eleştirilen AKP bu ‘saldırı’ sonrasında kente yapılan yatırımları anlatan, açıklayan dizi yazılara başlamıştır. Okuyacak ve aydınlanacağız. Belki de nankörlük ettiğimizi görüp özür dileyeceğiz!

Görüyorsunuz, Sayın Eroğlu benim bile haftalık yazımı aldı. Oysa ben İl Genel Meclisi Başkanının ve Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyon üyesinin ‘eğitimde sıfır sorun’  diyen sözleri ile ilgili yazacaktım.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un icraat olarak “emeklilere son 2 yılda 674,5 milyar lira aylık ödemesi gerçekleştirdik” demesini yazacaktım.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
TMO EDİRNE MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama