ANASAYFA
26 Ekim 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Başkan Değişirse ABD’nin Arap Yarımadası Politikası Değişir mi?
Yayın Tarihi: 16 Ekim 2020 Cuma, 06:46
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Geçen hafta tivitır hesabımdan “geldi Amerika’da seçim ayları, gevşer yorum yayları” diye kalitesi tartışmalı da olsa esprili bir tivit attım. Esprimin kalitesini kesinlikle tartışmayacağım çünkü çok iyi…

Gelelim latifenin içindeki imaya…

Her seçim döneminde yine yeniden bir değişim sözleri başlıyor… A başkanı, B başkanından çook daha farklı olacak; çünkü o falancalarla çok yakın…şeklinde, sanki adamın siyam ikiziymiş gibi konuşulan yorumlara rastlıyoruz.

Tabii tartışmalarda “kafasına sinek konmuş gördün mü tiridine bandım” tadında yorumlar da ayrı bir güzellik. Bu şartlar ve gayrı ciddi halde, en az seviyede dalga geçmek suretiyle, Amerikan dış politikası çalışmaya çalışıyorum.

Son dönemde Amerika’daki bazı basın yayın mecraları da adres gösterilerek; ABD’de başkan değiştiğinde, Arap Yarımadasında da politika değişikliğinin ortaya çıkacağını belirtiyorlar. Siz, Orta Doğu deyince ne anlıyorsunuz bilmiyorum ama Amerikalı Orta Doğu deyince İsrail’in güvenliğini anlar. Orta Doğu barışı deyince de İsrail’in işine gelen anlaşmanın imzalanmasıdır mesele. Yani Orta Doğu deyince size anlatılan o geniş ve muğlak coğrafyadan ziyade İsrail’in sınırları ve politik eylemleridir Amerikalı’nın umurunda olan.

Şimdi bu bir kenarda dursun, gelelim ABD’de başkan değişir “Orta Doğu” politikası değişir safsatasına… Uzun uzun anlatmayalım;2012’de Suudi Arabistan ile İsrail istihbarat paylaşımı yapıyor dediğimde ayaklananlar bugün Suudi Arabistan aleyhinde nasıl konuşacaklarını şaşırıyorlar. Birleşik Arap Emirlikleri ise İsrail meselesini daha açık bir şekilde belli ederek gözler önünde imza koydu Abraham Antlaşmasına…

Ha bu arada, ABD ile Suudi Arabistan ilişkileri, Amerikan petrol şirketlerinin Britanya İmparatorluğu nezaretinde,Dammam bölgesinde, Basra Körfezi kıyılarında, petrol araması ile başladı. Ancak 1944 yılında, ABD’nin yine aynı bölgenin hava sahasını mihver devletlerinin saldırısından korumak için aldığı tedbirler bilinmeyince; zannedersiniz ki başkan değişince politika da değişecek.

Dış politika yapım süreci devletlerin kurucu düzenleri ve felsefeleri ile yakından ilişkilidir.

Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
TMO EDİRNE MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama