ANASAYFA
26 Ekim 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
ZAM
Yayın Tarihi: 17 Ekim 2020 Cumartesi, 06:47
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Gün geçmiyor ki ihtiyacımız olan bir ürüne zam yapılmasın. Nereye gidiyoruz, nedir bu hal,  dünyaya geldiğimden beri her şeye zam yapılıyor. Bu daha ne kadar sürer, hep süreceğe benzer. Çocukluğumdan hatırlarım, bir susamlı simit beş kuruştu ( Kuruş liranın ufağı, % 1'i ). Bugün bir simit 1,5 lira 150 / 5  = 30 misli,  o  zaman bir memur maaşı 50  Liraydı, bugün 3000 lira, 3000 / 50  =  60 misli.  Zam, zamı doğurur, maaşlar arttı ama ihtiyacımız olan ürünlerin fiyatları da arttı.
İstanbul'dan bir haber, İstanbul'da bir ekmek 1,5 TL sı,  1,75 TL çıkarılmak isteniyor. Sebebi bir ton un 2000  TL sı iken,  2200 TL olmuş,  fırıncılar başkanı zam yapmayı düşünüyoruz diyor. Al sana yeni bir havadis, sebebi sorulduğunda dünya piyasasında buğday fiyatlarının artması gösteriliyor. Zaten bu sene Türkiye'de kuraklık oldu buğday ürünü yarı azaldı,  bu kuraklık diğer ürünleri de etkiledi, ihtiyacımızı karşılamak için dışardan buğday ithal edeceğiz dünya piyasasına uyacağız, zam için neden. 
Edirne'de hayvancılıkla uğraşan bir kimsenin ifadesine göre -- Üreticiden 2,30 TL sına alınan süt, markette 7 TL sına satılıyor --- yani iki mislinden fazla, -- üreticiden 32 TL sına aldığın et markette 70 TL sına satılıyor -- ( 1 ) iki mislinden fazla. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir kazanç yoktur. Peki diğer ürünler onlarda aşağı yukarı aynı kar oranı ile satılıyor. Anladık liberal ekonomi ama bu kadarı da fazla. Elbette bu işleri yapanların bir çok masrafları oluyor, işçilik, elektrik, doğal gaz, vergi ama yine de bu kadar kazanç etik değil, sen ayakta durucan rahat yaşayacan diye başkasını sıkıntıya sokmak bence doğru olmaz. 
 Bu günlerde evimde bir tamirat işim oldu, bir usta ile pazarlık yaptık binbeşyüz lira istedi, aradan zaman geçti başka bir usta ile pazarlık yaptık ikibinbeşyüz lira istedi, iki yüz lira iskonto yaptı ikibinikiyüz lira ile anlaştık. Bu fiyat çok değil mi dediğimde, e yardımcı getireceğim, iş beş gün sürer diye cevap verdi.
 İşe başladı, iş iki günde bitti yevmiyesi bin yüzelli liraya geldi, hangi işçinin gündeliği bin lira, hiç öfkelenmeyelim pahalılığı kendimiz yaratıyoruz. 
Bugün ne yaparsan yap her malzemenin girdi fiyatları dolara bağlı, dolar fiyatı artınca her şeyin fiyatı da artıyor, doğalgazı dolarla alıyoruz, doğalgaza zam geldi mi elektriğe de zam geliyor, ondan sonra her şeye zam, zam da zammı doğuruyor. Ücretlere, maaşlara da zam, bunu karşılamak içinde para basılıyor, para bolluğu işte sana enflasyon. Bu durum hep böylemi gidecek, ne yapılabilinir, tek yapılacak olan kullandığımız ürünlerin üretimini arttırmak maaşlara, ücretlere gündeliklere sınır getirmek, bazı ürünlerin fiyatlarını dondurmak. Ne o herkesin altında bir araba, benzine zam yapılınca da pahalılık var diye de ağlaşmak. Hiç ağlaşmayalım bir yerde pahalılığı kendimiz yaratıyoruz, yok o şu marka eşya almış, ben ondan gerimi kalacam, ihtiyacı yokken daha yüksek fiyatlı olanını alıyor, geçinecek kadar geliri olmamasına rağmen, askere dahi gitmeden hemen evlilik yapmak, sıkışınca kredi almak, bazen de bunu ödeyememek, sonrada zor durumlarda kalmak, işte sonun başlangıcı. Zam denilen illetten nasıl kurtuluruz, bir çok ürün dolara bağlı olduğu müddetçe zor kurtuluruz, tek çaremiz ihtiyacımız olanın dışındaki sarfiyatımızı azaltmakla hesaplı harcamakla, inşallah başarılı oluruz... 
 ( 1 ) Hudut Gazetesi. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
TMO EDİRNE MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama