ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Nurhan IŞIKSEREN / Eleştirel Düşünce
Edirne’nin şehr-i emin sorunu ve dahası…
Yayın Tarihi: 11 Kasım 2020 Çarşamba, 06:03
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Son iki belediye başkanı ile özdeşleştirilen, halkın diline pelesenk olmuş çeyrek asırlık bir sorundan söz ediyoruz.

 

Sabık başkan Hamdi Sedefçi’nin 20 yıllık görev süresi CHP Umumi Başkanı Kemal Bey’in çalımı ile sonlandırılmış, yerine Recep Gürkan getirilmişti.

 

Hamdi Sedefçi, Deniz Baykal’ın has adamlarından biriydi. Onun adına CHP Edirne örgütünü kontrol eder, kimin parti yönetim koltuklarına oturacağını, kimin milletvekili olacağını belirlerdi. Elbette son karar, hamisi Deniz Baykal’a aitti.

 

Umumi Başkan Kemal Bey, bu duruma son verdi! Aynı görevleri, yanında 4 yıl milletvekilliği yapmış ve muhtemelen güvenini kazanmış yani kendisine hizmette kusur etmeyeceğini düşündüğü Recep Gürkan’a yükledi.

Onu belediye başkan adayı gösterdi,

Edirneliler de Atatürk Cumhuriyeti’ne olan bağlılıkları nedeniyle mecburen ama söylene söylene Gürkan’ı kabullendiler.

 

Kentte Recep Gürkan hakkındaki olumsuz kanaat, onun Trakya Üniversitesi Genel Sekreterliği sırasındaki ‘şaibeli iş’ iddialarına dayandırılır.

Ancak bu iddialar kanıtlanmamış, kentin duvarlarında yankılanan dedikodu mertebesinde kalmıştır.

 

Kimilerine göre “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” deyişi ile bu mahut durum gerekçelendirilse de, Kızılderililer gibi dumanla mesajlaşmanın günümüzde hukuki karşılığının olmadığını da bilmek gerekir. 

 

Hamdi Sedefçi’nin 20 yıllık görev süresinde 60 davaya muhatap olduğu; şehir içi içme suyu, otogar, spor tesisi ihalelerinde “görevi kötüye kullanma”, “ihaleye fesat karıştırma” suçlarından ceza aldığı ve Yargıtay aşamasında ikisinden beraat ettiği, birinden ise 10 ay hapis cezası aldığı ama 5 yıl süre ertelendiği biliniyor.

 

Recep Gürkan davaları ise farklı nitelikte…

 

Adli kontrol şartıyla ve 75 bin lira kefalet ödeyerek serbest kalan Gürkan’ın, “'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Birden fazla kişi tarafından gece vakti birlikte yağma” ve “Nitelikli cinsel saldırı” suçlarından 50 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılandığı dava devam ediyor.

15 Temmuz gecesi Edirne’de bir barda darbenin şerefine kadeh kaldırmasına yani “suçu ve suçluyu övmek” suçuna ilişkin yargı süreci de.

Geçtiğimiz günlerde Gürkan’ın başka bir ‘marifeti’ daha gündem oldu…

 

Hudut gazetesi haberi şöyle verdi…

 

//Edirne'de çok sayıda meslek odası ve sivil toplum kuruluşu organize suç örgütü yöneticisi olmaktan hüküm giyen ve Nisan ayında infaz düzenlemesiyle cezaevinden tahliye olan Alaattin Çakıcı'yı makamında ağırlaması nedeniyle Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı kınadı.

“Kentimize yakışmayan ziyaret” başlığı altında Belediye makamının başkanların kişisel dostluklarını gösterme makamı olmadığına vurgu yapılan ortak açıklamada şunlara yer verildi:

“Dünyada ve ülke kamuoyunda Alaattin Çakıcı; 'Türk mafya babası ve organize suç örgütü lideri' olarak tanınan ve bu nedenle de kanunlarımıza göre suçu sabit görülerek ceza alan kişidir.

Hal böyle iken Belediye Başkanımız Sayın Recep Gürkan'ın bu şahsı Belediye Başkanı makamında ağırlaması ve kendisine Atatürk Resmi ve Nutuk vermesi anlaşılır bir durum değildir. (…)

Hele hiçbir makamı, mevkii ve etiketi olmayan, aksine cezasını çekmiş bile olsa olumsuz örnek olan 'mafya, organize suç örgüt lideri' gibi namı olan bir kişinin ortak alanımız, temsil makamımız olan Belediye Başkanlığı makamında ve Atatürk Evi'nde ağırlanmasını anlayamıyoruz.

Atatürk ilkelerine sadık, çağdaş, cumhuriyetçi, suç işlenme oranı en alt seviyelerde olan, yasalara uymada olumlu değerlerle anılan kentimizde bu kültürü koruma amacı ile oy almış Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan, birilerini veya bazı makamları sevindirmiş olsa bile kentliler olarak bizleri üzmüştür.

Bu davranışı kınadığımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz.

KURUMLAR (Alfabetik sıralama)

1. Büro İş Sendikası Edirne Şubesi

2. Edirne Kent Konseyi

3. Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği

4. Edirne Kadın Danışma Merkezi Derneği (EKAMEDER)

5. Eğitim İş Sendikası Edirne Şubesi

6. Genel Sağlık-İş İl Temsilciliği

7. KESK Şubeler Platformu

8. TMMOB Harita Kadastro Mühendisleri Odası Edirne Temsilciliği

9. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Edirne Temsilciliği

10. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Edirne Temsilciliği

11. Trakya Gazeteciler Derneği

12. TTB Edirne Tabip Odası

13. Veli Der (Edirne Öğrenci Velileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği)//

 

Bu kınamanın kapsama alanı, adı geçen kuruluşlarla sınırlı değil kuşkusuz.   

Cumhuriyet Halk Partisi üye ve seçmeninin duyarlılığını, kentin sağduyusunu da yansıtmaktadır.

 

CHP Genel Merkezi’nin Alaattin Çakıcı'yı konuk eden Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan hakkındaki soruşturmasının sonucu beklenedursun, gelen tepkilere dair Çakıcı’nın sosyal medyadan yaptığı açıklama konuya başka bir boyut daha kattı.

 

Açıklamayı, Birgün gazetesinden alıntılayalım… 

 

//Recep Gürkan’ı ziyaret etmemi gündeme getiren CHP genel başkanı ve aynı zihniyetteki yol arkadaşları devlet düşmanları ile ortaklık yapmasınlar, bunu kamuoyuna açıklıkla ve yürekleri varsa ve tavır koyuyor ise işte o zaman ancak Atatürk’ü ağızlarına alabilirler. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile daha evvel telefonda ve Saros Körfezinde yakın arkadaşım olan Mustafa Atlıhan’ın tatil köyünde bir araya geldik. Uzun saatler süren konuşmamızda devletimiz ile alakalı ortak noktalarımızda hiçbir çelişki yaşanmadı.

 

 

KILIÇDAROĞLU’NA YÜKLENDİ

 

Recep Gürkan’a övgülerde bulunan Alaattin Çakıcı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında ise hakaretamiz sözler sarf etti. Kılıçdaroğlu için “sözde Atatürkçü” diyen suç örgütü lideri Çakıcı, “Kemal Kılıçdaroğlu gibi düşünenler Atatürkçülük adı altında CHP’nin içini boşaltarak Gazi Mustafa Kemal’e ihanet içindedirler. Eğer kalbi Atatürkçü olsalar PKK’nın siyasi kanadı HDP ile ortak seçime girmezlerdi, aynı yanlışı milliyetçiyim diyen bir Hanımefendi de [Meral Akşener’i kast ediyor] yapmıştır” dedi.

 

“Türkiye eski Türkiye değil” sözleriyle mevcut iktidar blokuna da selam gönderen Çakıcı, sözlerini şu ifadelerle noktaladı:

 

“Devlet başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, dünya Türklerinin yaşayan son efsanevi lideri Sayın Devlet Bahçeliye ve tüm kamuoyuna Saygılarımı arz ederim.//

 

Evet, açıklama iktidar blokuna aleni bir destek. Peki, Recep Gürkan bu açıklamanın neresinde?

 

“Oyun içinde oyun, mesaj içinde mesaj var” diyenlere de kulak vermek gerekiyor.

 

Şöyle veya böyle ortada hesaplı bir ziyaret ve açıklama olduğu söylenebilir.

 

‘Dahası’ üzerinde de durmak icap ediyor ama…

 

Şöyle ki…

 

Doğrudur, Atatürk istismarı sıkça karşımıza çıkar. Nerelere vardığı çırılçıplak karşımızda.

 

Umumi Başkan Kemal Bey ve şürekâsı da olan bitenden sorumludur.

Çünkü CHP Edirne örgütünü kontrol etme, şekillendirme görevini Gürkan’a veren onlardır.

 

Konuşlandırıldıkları PM koltuklarında aday belirleme yetkisini Umumi Başkanlarına teslim eden CHP’nin önde giden mühim şahsiyetlerinin akılları neredeydi?

 

Parti içi demokrasinin askıya alınmasından öte bir sorumluluktur bu ve CHP’deki bozuk düzenin devamına açıkça teşne olmak demektir. Ayıptır!

 

Bu ayıbın altından,  “Efendim, ülke kötüye gidiyor, AKP’yi iktidardan düşüreceğiz, katlanın bu siyasi madrabazlıklara, sabırlı olun…” gibi laf salatası düzeyindeki gerekçelerle kalkmak mümkün değildir.

 

CHP üye ve seçmeninde yaratılan tepkinin böylesi arızalarla büyüdüğünü fark edip rahatını bozacak PM ve MYK üyesi çıkacak mıdır, ne dersin değerli okur?

 

Peki, Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ne yapmaktadır?

Ankara’dan Anadolu’ya yayılan itaate dayalı parti yönetim biçimini içselleştirmiş olmanın huzuru içinde mışıl mışıl uyumakta mıdır?

 

Böyle bir yönetim CHP’ye yakışıyor mu?

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
Nöbetçi Eczaneler
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama