ANASAYFA
03 Aralık 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
EKMEĞE ZAM
Yayın Tarihi: 21 Kasım 2020 Cumartesi, 06:29
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Geçen hafta bir şoke olayla karşılaştık 210 gr ekmek 1,5 TL sına satılırken, 200 gr ekmek 2 TL'den satıldı. Tabi bizde o ekmeği aldık yedik, aç kalmamak için. Sorulmaz mı, - Niye bu böyle ? - Niye olacak, Türkiye'de her şeye zam olurken, her malın fiyatı artarken ekmeğin fiyatıda durduğu yerde duracak değil ya, elbette oda bir zam görecek. 
Unun fiyatı, elektriğin fiyatı, doğal gazın fiyatı, suyun fiyatı, fırında çalışan işçilerin ücreti geçen seneye göre artmadı mı, elbette arttı. Eğe, fırıncı bunları nerden karşılayacak? Elbette oda ekmeğe zam yapacak. Bütün mesele bu zam miktarı haklı mıdır, haksız mıdır. Elektriğin, suyun fiyatını bilsekte bir Kg un kaç paradır onu çoğumuz bilmez, demek iş - neden zam - demekle hal olmuyor.
Ne o, bir hafta önce iki TL'ye boyattığım ayakkabıya boyacı bu hafta sonra üç lira istiyor, çay geçen sene 1,5 TL idi bu sene 2 TL sı, kiralar zamlanıyor, giyecek, yiyecek hep zamlı, her ürüne zam bir nevi fasit daire oluşturuyor zamda zammı doğuruyor, bunun sonu da enflasyon oluyor. 
Buna sebep birazda biziz, elimize para geçtiği zaman alışveriş hırsına kendimizi kaptırıyoruz, talep fazla olunca bunu fırsat bilen satıcıda mala zam yapıyor. Alışverişimizi biraz kıssak herhalde fiyatlarda düşer, sattığı ham maddeye zam yokken durup dururken yaptığı ürüne zam yapıyor. Sebep hep zengin olma hırsı, niye böyle karşısında rakip yok, rakip olsa bu böyle olmaz. 
Bu zam furyasının dizginlenmesi gerekir peki nasıl, zam yapılan ürünün karşısına başka daha düşük fiyatla satılacak başka ürün çıkarmakla yani rekabet yaratarak. 
Gelelim ekmek meselesine, muhakkak fırıncılarında haklı zam yapmakta haklı tarafları vardır. Peki bu konunun hal şekli rekabet yaratmak, bugün hiç bir fırıncı rekabeti göze alamaz, çünkü zam konusunda fırıncılarda birlik olmuştur.
Birbirlerine rakip olmazlar, hal şekli Belediyenin bir ekmek fabrikası kurmasıdır. Belediyeler kamu kuruluşlarıdır, kar peşinde koşmazlar, bir zamanlar Sy Hamdi Sedefçi zamanında bu düşünülmüştü sonradan vaz geçildi. Buna halk ekmek diyelim, fırıncı ekmeği 2 TL satarken halk ekmekte, 1 - 1,25 satılırsa rekabet olur, fırıncıda fiyat kırmak zorunda kalır. Böyle bir hizmeti Belediyemizden bekliyoruz.
Akşam oluyor yatıyoruz, sabah oluyor kalkıyoruz karşımızda zam görüyoruz, haklı olarak yapılanı var, haksız olarak yapılanı var. Sorsan niye zam yaptın, cevap dolar çıktı bu kadara, her şeye zam geldi ben hala zam yapmayayım mı? Ne dersiniz zammı artık zapt ile rap altına almanın sırası gelmedi mi? 
Zam yapmanın birde nedeni kolay para kazanma oluyor, yüzde şu kadardan zam yaparsam bu kadar sürümden bu kadar kazanırım, anladık liberal ekonomi ama halkın birinci gıdası olan ekmeğe narh uygulanmalı, bu konu fırıncıların insafına bırakılmamalı. 
Devlette bazı ürünlere zam yapıyor, mesela mazota, benzine ama bazende indirimde yapıyor, ben bu güne kadar ekmeğin fiyatının indiğini hiç duymadım. 
 Sayın devletimiz bir çok konuya destek verirken, niye halkın birinci gıdası olan ekmeğe destek vermiyor? 
Ben bu yazıyı hazırlarken ekmek fiyatı 2 TL idi…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Eczacı Atılgan korona kurbanı
Kural tanımayana 216 bin lira ceza
‘Engel neymiş gördünüz!’
İki caddeye kişi sınırlaması
Masterchef'te 'Tava Ciğer' ödülü
Eğitimci babanın çağrısı
ERDİNÇ NİŞ 40 YILDIR EDİRNESPOR'DA
Şallı gazeteci gibi
Öğrenciye 'emniyetli' servis
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama