ANASAYFA
20 Mayıs 2022 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 266
Yayın Tarihi: 09 Aralık 2020 Çarşamba, 06:55
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

             L. Yablonski’nin,

             “Sosyal demokrasi demokratik süreçleri kullanan ama bir sosyalist toplumunkine benzer bazı niteliklere sahip bir yönetim” tanımını kavrayamıyoruz.

              (1) Ülkemizi örnek alarak “demokratik süreçler”i somutlaştırmaya çalışalım. Diyelim ki sosyal demokrat bir parti veya birlik yönetime geldi.

              Bu sosyal demokrat parti veya birlik “demokratik süreçler”i kullanarak eski yönetimin geçmediğimiz, geçmeyeceğimiz köprülerine; gitmediğimiz, gitmeyeceğimiz hastanelerine; görmediğimiz, görmeyeceğimiz hava meydanlarına dolar hesaplarıyla borç ödememizi nasıl kaldıracak?

               Bu sosyal demokrat parti veya birlik “demokratik süreçler”i kullanarak eski yönetimin atadığı ve kendinin liyakatsizliğinden hatta emirleri aynen yerine getirişinden yakındığı yöneticileri, hakimleri, savcıları nasıl görevden alacak?

              Bu sosyal demokrat parti veya birlik “demokratik süreçler”i kullanarak eski yönetimin dernekleri, tarikatları, özel örgütlenmeleriyle eski yönetimin kurduğu düzeni nasıl değiştirecek?

             Bu sosyal demokrat parti veya birlik “demokratik süreçler”i kullanarak eski yönetimin her kuruma özel yöntemlerle yerleştirdiği elemanları nasıl belirleyecek, nasıl ayıklayacak?

            Bu sosyal demokrat parti veya birlik “demokratik süreçler”i kullanarak büyük kitleleri yoksullaştırmak ve yolsuzluklarla suçladığı “tek adam rejimi” veya “şahsım cumhuriyeti” diye adlandırdığı eski yönetimden nasıl hesap soracak? Özetle demokratik evrimle devrim nasıl olacak?

            (2) Yablonski, “Sosyal demokrasi sosyalist toplumunkine benzer bazı niteliklere sahip” açıklamasında “benzer” ve “bazı” sözcüklerini kullanarak “Ne olduğunu ben de bilmiyorum” demiş olmuyor mu? Yablonski’yi ciddiye almayabiliriz ama,

             (3) Britannica’nın “Sosyal demokrasi toplumun kapitalizmden sosyalizme belirlenmiş politik süreçlerle ve barışçıl evrimsel bir dönüşümle geçebileceğini savunan politik ideoloji” tanımında da benzer nitelikler görüyoruz: “Benzer” ve “bazı”nın yerini “belirlenmiş” almış. “Kim belirlemiş?”, “Nasıl belirlemiş?” yanıtsız.

            Cambridge İngilizce sözlüğün tanımlaması daha kısa, daha açık: “Sosyal demokrasi toplumun kapitalizmden sosyalizme aşama aşama ve barışçıl bir yolla dönüşebileceği inancı.” Önce “aşama aşama” yani bu aşamaların süresini uzatır, sayısını arttırırsan kapitalizm sürer gider.

            Zaten sosyal demokrasi bir “inanç”mış. İsteyen istediğine istediği gibi inanır. İnancın gerçekle bağının olması zorunlu değil.

            Yazımızı öğrendiklerimizden çıkarımımızla bitirelim:

             “Sosyal demokrasi de (sol-merkez-sağ gibi) kavramsal karşılığı olmayan bir deyim. Sosyal demokrasiyi savunursun, karşındakileri şu veya bununla suçlarsın ama ülkene özgü kapitalizm sürer gider. Hele bir de kendin kapitalizmin yükünü taşıyan, acısını çekenlerden değilsen, nimetinden pay alanlardansan, ...

                                                                                                                               Sağlıcakla,     

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
En çok özlenen pilav!
Mesleğin çınarı 145 yaşında!
‘Mahalle Meclisleri için yeni adım’
Kürek'te büyük atılım!
Gürkan 'En Roman Dostu' başkan!
Süloğlu Belediyesi'nden bedava fide
Kurumlar turnuvasında durmak yok
Her yer SAMSUN!
CHP'den 19 Mayıs töreni
EDİRNE ve BİSİKLET -10-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke