ANASAYFA
20 Mayıs 2022 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 267
Yayın Tarihi: 23 Aralık 2020 Çarşamba, 05:57
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

          Ne dedik? Bir daha özetleyelim:

          (1) “Sol-merkez- sağ” kavramsal karşılığı olmayan sözler. Kendini bu sözlerle tanımlayan veya betimleyen kişi veya parti ya düşünmeden bu terimleri kullanıyor ya bir şeyleri gizliyor ya da karşısındaki kişileri veya seçmenleri aldatmaya çalışıyor.

          (2) “Sosyal demokrasi” bir düş. Kendini sosyal demokrat diye tanımlayan kişi ya böylece kendini yüceltmeye çalışıyor ya da karşısındakini aldatmaya. Kendini sosyal demokrat diye tanımlayan bir parti ya kendisi yönetime gelince her şeyin düzeleceğine inanmak ya da seçmeni bu şekilde kandırmak istiyor.

          Bu yazımda (sosyalizmi sonraya bırakarak) ülkemize dönmek istiyorum. Kendi kendime sorduğum ilk soru “TV ler, ulusal gazeteler hatta tüm aydınlar günün somut sorunlarını tartışırken ben neden bu tür genel kavramlarla uğraşıyorum?” Buna yanıtım şöyle:

           Osmanlı döneminin federal yapısını irdelemenin bugüne yararı yok. Yine de Osmanlı hükümranlığını (hem de en yüceltilen dönemini) Atatürk’ün çözümlemesiyle özetleyelim.

           “Mesela Fatih İstanbul’u zaptettikten sonra yani Selçuk saltanat ile Şarki Roma İmparatorluğu’na tevarüs eyledikten sonra Garbi Roma İmparatorluğu’nu da zaptederek azametli bir saltanat kurmak istedi. Böyle vasi bir emel takip eyledi. Böyle bir emeli takip ve tatbik edebilmek için bütün milleti, unsurlu asliyi arkasından bu hedefe doğru sevketti. Mesela Yavuz Sultan Selim Fatih’in açtığı garp cephesini tespit etmekle beraber bütün Asya’yı birleştirerek büyük bir mesleki siyasi takip etti. Unsuru asliyi bunun arkasından dolaştırdı. Kanuni Süleyman her iki cepheyi azami derecede tevsi etmek, bütün Bahri Sefidi bir Osmanlı havuzu haline getirmek, Hindistan üzerinde nüfusunu tesis eylemek gibi çok azametli şahane bir siyaset takip etti. Bu siyasetin tatbiki için unsuru asliyi kullandı.

        Arkadaşlar, bütün bu etvar ve harekât tahkik olunursa görülür ki bu azametli, kudretli padişahlar takip ettikleri siyaseti hariciyede kendi emelleri, hırsları ve arzularına istinat etmişlerdir. Büyük ve şahane arzularına istinat etmekle beraber teşkilatı dahiliyelerini, siyaseti dahiliyelerini bu mevludı ihtirasat olan siyaseti hariciyelerine göre tanzim etmek mecburiyetinde kalmışlardır...” 17 Şubat 1923. İzmir İktisat Kongresini Açış Söylevi.

          Cumhuriyetin ilk yıllarında büyük bir atılım, büyük bir ilerleme sağlamışız. Bu dönemde (1) feodal yönetimi tümüyle ortadan kaldırabilmişiz. (2) Kapitalizmin sınıfları oluşmamış. Kapitalistler genellikle azınlık olduğu için yönetime karışamamış. (3) Osmanlının son yıllarında ve kurtuluş savaşında idealist, halkçı bir aydın kesimi oluşmuş. Savaşlar halkın küçük bir kesimini de olsa sınıf bilincine ulaştırmış. Ama yine de birinci ve ikinci mecliste de ilk yılların Halk partisinde de ekonomik uyuşmazlık sürüp gitmiş.

         Bu dönemde Atatürk’ün savaşlardaki başarılarıyla elde ettiği konumu, ünü, gücü, halkta ona ulaşan saygı ve sonraki çalışkanlığı, kararlılığı, yargılarındaki yanılmazlık yapılan halkçı atılımların başarıya ulaşmasında önemli bir etken olmuş. Ekonomik yapının doğal sonucu karşı güçler bastırabilmiş...

         Böylece bu dönemde yeni Türkiye Cumhuriyeti tüm üçüncü dünya ülkelerine bir örnek oluşturabilmiş.

          Burada bu yazımızı (geri dönmek üzere) sonlandıralım.

                                                                                                                                    Sağlıcakla,

               

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
En çok özlenen pilav!
Mesleğin çınarı 145 yaşında!
‘Mahalle Meclisleri için yeni adım’
Kürek'te büyük atılım!
Gürkan 'En Roman Dostu' başkan!
Süloğlu Belediyesi'nden bedava fide
Kurumlar turnuvasında durmak yok
Her yer SAMSUN!
CHP'den 19 Mayıs töreni
EDİRNE ve BİSİKLET -10-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke