ANASAYFA
26 Ocak 2021 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
ÇOCUKLAR GELECEKLERİNİ KURATARABİLSİN!
Yayın Tarihi: 12 Ocak 2021 Salı, 05:43
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

         “Ağaç yaşken eğilir” hepimizin bildiği bir atasözüdür.

         Çocuk eğitimi oldukça önemli bir konu, çünkü çocuklarımız bizim geleceğimizdir, onları nasıl eğitirsek geleceğin dünyası ona göre şekillenir.

         Geçen haftaki yazımda; “dünyadaki aşırı nüfus ve tüketim çılgınlığına değinmiş ve insanların nasıl da düşüncesizce gezegenimizi kirlettiğini, bu gidişle torunlarımıza yaşanılmaz bir dünya bırakacağımızı” belirtmiştim.

Çocukları kendi geleceklerini kurtarmaları ve dünyayı daha yaşanılabilir hale getirmeleri için bu yönde eğitmemiz gerekiyor.

Algıları hep açık olan çocuklar ne görürlerse, neye maruz kalırlarsa onların bileşkesine göre davranıyorlar. O halde bizlere düşen, ulaşabildiğimiz her çocuğa, bir şekilde değerler konusunda bildiğimiz doğruları aktarabilmektir.

Ama nasıl ve daha önemlisi hangi değerleri?

İşte bu da bir tercih meselesi! O halde tercihimizi bilinçli yapmak adına bir örnek verelim.

Evde lüzumsuz yere yanan bir lambayı söndürmesi için bir çocuğa şunlardan birisini söyleyebiliriz.  

Lambayı söndür ki;

- Faturamız kabarmasın, paramız boşa gitmesin,

- Ülkemizin kaynaklarını tasarruflu kullanalım,

- İsraf haramdır,

- Dünyanın kaynaklarını tüketmeyelim, çevreye verilen zararı azaltalım.

Bu dört tercihin her birisinin etki alanı ve hedef kitlesi faklıdır. Birincisi sadece aileyi, ikincisi ülkeyi, üçüncüsü o dine ait onların yaşadıkları coğrafyayı, dördüncüsü ise tüm dünyayı önceleyen/hedefleyen bir tercihtir.

         Dilimizden hiç düşürmediğimiz üzere, içinde bulunduğumuz iletişim ve ulaşım imkânları ile Dünya artık küresel bir köy olmuştur. O halde çocuklarımızı eğitirken de tüm dünyaya hitap eden, evrensel değerleri önceleyecek şekilde yetiştirmek gezegenin kurtuluşunun tek çaresidir!

         Bu anlamda Edirne umut veren bir ilimiz. Hemen her konuda duyarlı ve organize olmuş gruplar var. Bu gruplardan birisi de sosyal medya üzerinden oluşturulan ‘Plastiğe Hayır Grubu’. Elimden geldiği ölçüde aralarına katılmaya çalıştığım bu grup pek çok çevre etkinliği yapıyor.

Plastiğe Hayır Grubu gönüllüleri, özellikle Tunca ve Meriç Nehirleri yoluyla denizlere karışıp, deniz canlılarına zarar vermemesi için belirli aralıklarla Nehir kenarlarındaki ve hatta alınabilecek şekilde ise Nehirlerdeki çöp ve plastikleri topluyorlar. Grup üyeleri bunları yaparken çevredekilerin bazıları ise “boşa gayret gösterildiğini” düşünüyorlar.

Aslında çevre kirliliğinin devasa boyutuna bakıldığında yapılan iş gerçekten de devede kulak gibi. Ama ne kadar küçük görünse de bu çok önemli bir faaliyet.

Şöyle ki; bu sadece Edirne ya da Türkiye’de değil tüm dünyada yaygın bir hareket. Hemen her yerde katılım az ama sürekli büyüyen bir hareket.

Bu konuda öncü olan (25 milyon nüfuslu) Avustralya’da ise düzenli olarak sahil temizliğine katılan yaklaşık 50.000 gönüllü olduğu belirtiliyor.

         Peki, bunca insan boşuna mı uğraşıyor?

         Uzmanlar şöyle söylüyor: “Plajdan çıkarılan tek bir plastik şişe bile, bu şişenin okyanusa giderek on binlerce mikro ve nano plastik parçacığa dönüşmesinin önüne geçiyor. Bu yüzden henüz parçalanmamışken sahilden daha büyük parçalar halinde toplamak çok önemli. Çünkü bir kez deniz ortamında küçük parçalar haline geldiklerinde, en azından şimdiki teknolojiyle, onları geri alma umudumuz ya çok az ya da hiç yok.

Yine bir başka uzman ise; “Tek yaptığımız temizlik olmamalı. Kaynak azaltma yoluyla çevreye atılan çöp ve plastiğin durmasını sağlamalıyız” diyor.

Evet, milyonlarca insanın çöplerinin tamamını, birkaç bin gönüllü ile toplamanın imkânı yok. Bunun için çöplerin atılmasını engellemek çok daha önemli. Bu ise eğitim ve kültür ile mümkün. O halde çocuklarımızın bu yönde eğitilmesi ve onlarda çevre bilincinin oluşturulması çok önemli.

         Edirne Plastiğe Hayır Grubu’nun, kendisini adeta çevre sorunlarına adamış üyelerinden birisi olan Özge Kılıç Uysal, tam da bu konuda, çocuklara yönelik çok şirin bir kitap hazırladı. Okyanustaki bir yavru balinanın yaşantısından küçük bir kesit ile plastiklerin deniz yaşamına verdiği zararlara dikkat çeken Özge Öğretmen’in anlatımının çizimlerini ise eşi Fırat Uysal yapmış.

         ‘Minik Bobo’ adlı bu çok değerli ve şirin kitap, çocuklara çevre bilinci aşılamak adına oldukça faydalı bir eser. Bu şirin kitabın tüm geliri ise, İzmir’deki Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı’na gönderiliyor.

Bizlere düşen ise, çocukları bu tür çalışmalarla buluşturup, onlarda çevre bilinci oluşmasını sağlayıp, geleceklerini kurtarma fırsatı vermek olmalı!

 

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kurye ile alkol!
Özçakır'a son görev
Sobaya dönüş
Barajlara 'yağmur' bereketi
Şenol Önal: 89 göçmeni
‘Hızlı tren önceliğimiz olmalı mıydı?’
Edirne'de aşı 9 bin'i aştı
Edirnespor gelecekten umutlu
İba mazbatasını aldı
‘Ecdat yadigarı eserler korunmalı’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama