ANASAYFA
26 Ocak 2021 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İsmail DEMİRAY / SALI YAZILARI - ismaildemiray1964@gmail.com 05352588107
BUZ GİBİ SU
Yayın Tarihi: 12 Ocak 2021 Salı, 06:16
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Her pazartesi Selimiye camisinin üst tarafında büyük meydanda kurulurdu Edirne’nin köylü pazarı.

Edirne’nin çeşitli köylerinden gelmiş binlerce köylü Edirne’nin yoksul insanlarıyla aynı pazarı paylaşıyorlardı. Buzdolaplarının yaygın olmadığı, suyun henüz ticarileşmediği dönemlerdir. Plastik şişeye girmemiştir daha içme suyumuz. Çeşmeden, dönemin büyüklerinin tabiriyle yalaktan su içilebildiği yıllardır. Benim gibi yaz dönemlerini köyde geçirenler bilir, köy kahvesinde ihtiyarlar kendi aralarında sohbet ederlerken kulaklarımla duymuştum; “Sabancı fabrika kurmuş Allah’ın suyunu bile parayla satacakmış” demişti ihtiyarın biri de; yanındaki ihtiyar  arkadaşı basmıştı; “breeeeee” yi.

1974 yılı Temmuz ayının sıcak havaları tüm Trakya’da olduğu gibi Edirne’de de etkisini göstermektedir. Pazar kurulalı daha iki saat bile olmamasına karşın köylerden gelenler nedeniyle tıklım tıklım olmuştur her yer. Çevre mahallelerden ellerinde zembilleriyle gelen kadınlar ikili, üçlü gruplar halinde önce fiyatları inceleyip, malları kontrol ettikten sonra başlayacaklardır alışverişlerine. Evlerinin bir haftalık meyve, sebze ihtiyaçlarını Pazartesi pazarından karşılayacaklardır ucuz tarafından. Özellikle meyve sebze satanların önlerindeki yığılmalara binlerce insanın uğultusu da eklenince ortaya tam bir curcuna çıkmaktadır.

Selimiye camisinin zincirli kapısından telaşla çıkan 10 yaşındaki Yusuf elindeki mavi plastik ibriği, diğer elinde yeni yıkadığı cam bardağı ile “soğuk suuuuu” diye ortalığı inletmektedir. İki üç bardak satıp genelde camiye gidip ısınan suyu dökerek ibriğini yeniden soğuk suyla doldurmaktadır. Sıcak hava nedeniyle çabuk ısınan suyu satarsa pazarcılar kızmakta para vermemektedirler. Hızla tezgahların arasından geçerken sıcaktan ve “domatese geelll” diye bağırmaktan boğazı kuruyan Karağaç’lı Kamış Ahmet serinlemek için seslenir su satıcısına. Kendi bidonunda halen su olmasına karşın, yal gibi olan suyu hararetini kesmemektedir;

-Suyun soğuk mu?

-Buz gibi ağbi.

-Hadi be camiinin suyu buz gibimi olurmuş? Neyse doldur bir bardak, sıcaksa para yok ona göre.

Kamış Ahmet bir bardak kesmeyince ikinci bardağı da doldurmasını ister Yusuf’tan. İkinci bardağı dikerken havaya diğer eliyle de iki bardak su parasını uzatır Yusuf’un eline doğru. 50 kuruşu elinde gören Yusuf hızla uzaklaşır; “Soğuk suuuu”

Öğleden sonra ikindi saatleri geldiğinde Yusuf son ibrikten kalan suyu pazarın kenarında döktükten sonra sol cebini şöyle bir yoklar. 25’likler, 50’liklerin metal sesi tatlı bir huzur vermektedir kendisine. Bir haftadır Ayvazoğlu sinemasının film tanıtan minibüsün her tarafına yapıştırılan afişler tüm Edirne’yi dolaşmış, yeni sinemalarda gösterime giren “Battal Gazi’nin Oğlu” filmini tanıtmaktadırlar. Bu filmi mutlaka izlemeliyim diyen Yusuf ancak su satarak film parası olan 5 lirayı biriktirebileceğine karar vermiş ve bir pazartesi pazarında bu paranın fazlasını kazanmayı başarmıştır. “Kalanıyla da gazoz içerim” diye düşünerek kazanmanın vermiş olduğu öz güvenle plastik sandallarını şıpırdıklayarak Kıyık’taki evinin yolunu tutar.

 

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kurye ile alkol!
Özçakır'a son görev
Sobaya dönüş
Barajlara 'yağmur' bereketi
Şenol Önal: 89 göçmeni
‘Hızlı tren önceliğimiz olmalı mıydı?’
Edirne'de aşı 9 bin'i aştı
İba mazbatasını aldı
Edirnespor gelecekten umutlu
‘Ecdat yadigarı eserler korunmalı’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama