ANASAYFA
20 Mayıs 2022 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 268
Yayın Tarihi: 13 Ocak 2021 Çarşamba, 06:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

          Bir iki yazı genel politik ekonomiyi irdeleme çabamızı bırakalım ve güncelleşelim.

          AKP yönetimi sürdürülemez.

          Bu yargımıza “Bekir Öztürk’ün KÜRESEL KUKLA: AKP, Ergun Poyraz’ın TAKUNYALI FÜHRER, Barış Yarkadaş’ın AKSARAYIN SIRLARI, Murat Ağırel’in SARMAL, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun METASTAZ ve CENDERE, Sabahattin Önkibar’ın DEVLET BAHÇELİ” hatta “CHP yayını 15 TEMMUZ’DAN SONRA AKP” veya benzeri kitaplardan etkilenerek ulaşmadık.

          Öncelikle (Tarihi Materyalizm’den) biliyor ve görüyoruz ki siyasi yöneticiler ve partiler ulus içi ve uluslararası ekonomik yapının sonucu seçilir ve etkin olur. Aynı sözü somutlaştırırsak “Ülkemizi ne Tek Adam ne de AKP yönetiyor. Ülke yönetimi karmaşık bir süreç. Örneğin Kent Hastaneleri’ni, otoyolları’nı, hava limanları’nı... yani bugün kullanmasak da görmesek de hep birlikte parasını ödediğimiz bunca yatırımı Cumhurbaşkanımız mı tasarladı, planladı ve inşa etti? Yayında sözü edilen beş inşaat yüklenicimizin parasal gücü ve inşaat bilgi ve deneyimi bu yapıları başarmaya yeter mi? Cumhurbaşkanımızın da bu denli başarılı bu beş yüklenicimizin de yerli ve yabancı danışmanları yok mu? Bunlar ne kadar etken, biliyor muyuz? Berat beyin hem ekonomi bilmediğini hem de maliye ve hazineyi yönettiğini söylemek çelişki değil mi? Neden hep cumhurbaşkanımıza saldırıyoruz? Cumhurbaşkanımızın nasıl adım adım başarıya ulaştığını hatta AKP nin nasıl yönetime geldiğini unutuyor muyuz?” Daha ilginç bir soru: “Cumhurbaşkanımızın bu denli çok kişiye dava açması kendi kararı mı?”

      Bir tür dedikoduya daldık. Ana savımıza geri dönelim:

      “AKP yönetimi sürdürülemez.” Bu yargıya bizden önce varanlar var. Örneğin “Atilla Yeşilada Ekonomide sonuna geldiğimiz Yollar’ı” 2019 un başında yazmış. Atilla bey ilginç bir ekonomist. Kendi anlatımıyla “10 sene ekonomi ve finans eğitimi görmüş. 6 sene ABD’de çeşitli üniversitelerde misafir sanatçı olarak bu branşlarda eğitim vermiş. 30 yıldır Türkiye ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomi, finans ve siyasetini inceleyerek hayatını kazanıyor.” İlginç bir anlatımı var. “Anlayan anlasın.” tarzıyla yazıyor. Yabancı dillerden yararlanıyor. Arada küfür bile ediyor. Güldürmeyi seviyor. Ama her kanaldan ekonomi bilgisini, istatistiklerini kullanıyor, irdeliyor, değerlendiriyor. Sonuç: “Sonuna geldiğimiz yollar. Örneğin James Rickards Çöküşe Giden Yol’da ölçeği büyütüyor. Dünya ve özelde Amerikan ekonomisini ele alıyor. Ekonomik ve tarihi uzun öykülerle, zaman zaman romanlarla, kurgularla, söyleşilerle, betimlemelerle sıçrayarak aynı sonuca ulaşıyor.”

       Biz yargımızaysa çok daha basitçe ulaşıyoruz: “2002 den bugüne AKP nin aldığı oylara bakıyoruz. (Herhangi bir regresyon analizine başvurmadan) noktalara en yakın ve düzgünce bir eğri çiziyoruz. Bunu 2020 sonrasına uzatıyoruz. Sonuç bize diyor ki çok özel ve etkin ekonomik veya politik önlemler alınmadıkça AKP yönetimi sürdürülemez.

         Sonraki yazımızda da sonrasını irdelemeye çalışalım.

                                                                                                                              Sağlıcakla,   

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
En çok özlenen pilav!
Mesleğin çınarı 145 yaşında!
‘Mahalle Meclisleri için yeni adım’
Kürek'te büyük atılım!
Gürkan 'En Roman Dostu' başkan!
Süloğlu Belediyesi'nden bedava fide
Kurumlar turnuvasında durmak yok
Her yer SAMSUN!
CHP'den 19 Mayıs töreni
EDİRNE ve BİSİKLET -10-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke