ANASAYFA
27 Haziran 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
ASGARİ ÜCRET
Yayın Tarihi: 15 Ocak 2021 Cuma, 06:10
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Asgari ücret nedir,  çalışanların temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir gelir seviyesinin garanti edilmesine dayanan bir ücret seviyesidir. Asgari ücret bütün çalışanların ücretlerini etkileyen bir unsurdur, işe yeni giren bir işçinin ücretini tayinde esas alınır,  işveren yeni işe başlayan işçiye asgari ücretin altında ücret veremez.

Bugün dünyanın başına bela olan covid salgını nedeniyle asgari ücretinde altında çalışmaya razı olanlar olmuş, ücret seviyesi düşmüştür.

İLO’ya bağlı 187 ülke arasında 90’nında asgari ücret uygulanmaktadır, bazı ülkelerde tek tip asgari ücret uygulanırken, bazı ülkelerde de işin zorluğuna, işçinin yaşına, coğrafi bölgeye göre asgari ücret uygulanmaktadır. Avrupa’da Danimarka, İtalya, Kıbrıs, Avusturya, İsveç’te asgari ücret uygulanmıyor, Avrupa ülkeleri arasında en düşük asgari ücret 312 Euro ile Bulgaristan, en yüksek asgari ücrette 2142 Euro ile Lüksemburg geliyor, Türkiye’de asgari ücret 383 Euro dur.

Asgari ücret çalışanların korunması, yetersizliklerin giderilmesi bakımından önemlidir, covit 19 salgını dolayısı ile asgari ücretin altında çalışmaya mecbur olan kimselerin tayin edilecek yeni asgari ücret tutarı bu haksızlığı giderir.

Asgari ücret konusunda devlet ana tayin edici olurken, devletin karşısında da işçi ve işveren sendikaları vardı. Devlet mümkün olduğu kadar orta yerdeydi, uzun tartışma ve görüşlerden sonra 2021 yılının asgari ücreti belirlendi ve kabul edildi, net 2825, 90 TL. Bu ücretin bürütü yani, işverene maliyeti 3577,50 TL, bu ücret yıllıktır, ayrıca temmuz ayında başka bir zam yapılmayacaktır.

Bu asgari ücret bekar çalışan bir kimse içindir, aile durumuna göre evli eşi çalışmayan bir kimse için 2878 TL, bir çocuklu aile için 2919 TL, eşi çalışan, daha fazla çocuklu aile için asgari ücret artı olarak değişmektedir.

Elbette bu artış işverene bir yük getirecektir, işverende bu yükü ürettiği ürünlere zam yaparak ürünleri kullananlardan çıkaracak. Neticede, zam da zammı doğuracak, bu fasit daire devam edip duracak, başka ülkelerde de aşağı yukarı böyle.

Niye bu konunun üzerinde bu kadar çok duruldu, hep geçim sıkıntısı. Üç dört nüfuslu bir aile bu gelir ile zor geçinir, asgari ücretle çalışan bir kimse tek başına için 2825 TL sı yeter idareli kullanılırsa artar bile. Kalabalık ailelerde bu gelir yeterli olmaz, bir işçi asgari ücretle çalışırken bir kişi olarak emek veriyor, o işçinin o işe aile fertlerinin hiç bir katkısı bulunmuyor. Bir kişiye bu ücret veriliyor, bu ücretle bazı kimselerin bu ücretle geçinilmez ağlaşması bence yersizdir.

Bu yılkı asgari ücrete yapılan zam %21,56 dır, bence fena değildir, enflasyonun üzerindedir, asgari ücretle çalışanı rahatlatmaz ama bir kişi olarak yaşarsan yeterli olur. Sen dört çocuk yaparken devlete mi, işverene mi sordun, neyine yetmezdi bir çocuk. Asgari ücret yükselirken başka etkileri olur mu, ürüne zam olur, sigorta primleri artar, vergi yükü artar, 65 yaş üstü aylığı alanların prim yükü artar. Bu devirde her ailenin en büyük sorunu geçim sıkıntısı, aileye bir kişinin gelir getirmesi geçim sıkıntısını arttırıyor. Hele birde kira gideri varsa bu daha da kötü , bu günkü yaşam şartlarında muhakkak kadınında çalışması gerekiyor, ancak o zaman aile bütçesi denkleşebiliyor .

 Bu yapılan asgari ücrete zam zammı doğuracaktır, her şeye zam yapılacaktır, yine bir zamlı yaşam ve yine geçim sıkıntısı ve ne değişiyor hiç bir şey. Asgari ücrete sevinmek mi gerekir üzülmek mi?

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gülşen Kayasöken vefat etti
Zafer Partisi 'Özkan' dedi
Üniversite merası!
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Göçmen: Bu daha başlangıç
Edirne Kırkpınar'a hazır!
Hasta ve yaşlılara şifa olacaklar
Selimiye için turladılar!
Gürkan'a 'En Roman Dostu' ödülü
OİM'den Sarayiçi'nde sergi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke