ANASAYFA
27 Haziran 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
YAĞMUR YAĞDI
Yayın Tarihi: 22 Ocak 2021 Cuma, 06:23
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bu kadar kurak günlerden sonra hele şükür doyasıya bir yağmura kavuştuk. Nedir o, geçen yaz bir damla yağmur yüzü görmedik, insan bayağı endişeleniyordu susuz günler mi yaşayacağız diye. Bir yağmur furyası başladı, hala devam ediyor, insanlar ve bitkiler susuz yaşayamaz, temizlikte suyla olur,  hele korona salgınının olduğu bu günlerde suya o kadar ihtiyacımız var ki,  bu son yağmurlar bunu giderdi. Günlerce, aylarca bu yağmuru bekledik en nihayet toprak anayı doyuracak şekilde yağdı. Bu  yağmura en  çok sevinenlerde çiftçilerimiz oldu, bu kadar geçen kurak  günlerden sonra bu yağmur tarımsal ürüne ilaç gibi geldi. 
Günlerce toprak ana bu yağmurla suya doydu,  fazlasını da göllere,  barajlara, nehirlere bıraktı, şimdi beklenen bir kar yağışı oda olursa,  Şubat'ta,  Nisan'da da bir yağmur yağarsa artık çiftçinin yüzü güler. Kırklı yıllarda çok konuşulan bir söz vardı -- çiftçinin karnı toksa, milletin karnıda toktur. -- 
Bizler yağmurla gelen suları ne yapıyoruz, kırsal alanlarda yağan yağmur suları toprağı doyuruyor, suya doyan toprak fazla suyu yer altından göllere, barajlara veriyor, Barajlarda biriken sularda boru ve arıtma sistemleri ile bizlere kullanma suyu olarak veriliyor. Göllerde biriken  fazla sularda sulama amaçlı tarım alanlarında sulu tarım amaçlı olarak kullanılır. Henüz Edirne'mizde böyle bir tarım uygulanmıyor nedeni sulu tarım yapacak sistem yapılmamış, inşallah bir an önce yapılır da sulu tarıma geçeriz. 
 Peki yağmur yağarken sokaklara,  caddelere yağan yağmur suları nerelere gidiyor, onlarda kanalizasyonla veya açıktan nehirlere akıyor. Nehirlerin debilerini yükseltiyorlar bazen de sel felaketine neden oluyorlar. Hhalbuki fazla gelen bu sular boru pompa sistemi ile suyu az olan göllere,  göletlere, barajlara akıtılmalı ziyan olmamalı. Edirne'den geçen nehirlerde nehir yatağı diye bir şey kalmamıştır hiç olmaz ise bu  nehirlerin yatakları temizlenmeli, Yunan hududuna kadar o yataklarda  her zaman oraya dolan sular depo edilmiş su olarak zor zamanlarda kullanılmalı. 
Halbuki dünya su kıtlığı çekmemeli, çünkü dünyanın ¾ denizler ile kaplı ama tuzlu su, bütün mesele bu tuzu arıtmak bunu yapan ülkeler var, örneğin İsrail, Arap Emirlikleri,  Suudi Arabistan, deniz suyunu arıtarak kullanma suyu haline getiriyor ama pahalı bir metot, insanoğlu bir birinin gözünü çıkarmaktan bu konuya ucuz bir çare bulamadı.  
Türkiye yalnız denizleri ile değil,  gölleri ve nehirleri ile de sulak bir  ülke, bizim noksanımız bu varlıkları kullanamamaktır. Cumhuriyet yılında epey baraj yapıldı, dünyanın sayılı barajlarına sahibiz, daha da yapılıyor,  bilim  adamlarının ifadesine göre  kuraklığa sebep yağmur yağmaması,  buna da neden havanın kirlenmesi, atmosfer dengesinin bozulması olarak gösteriliyor, sebebi sanayi ülkelerinin karbondioksit,  karbonmonoksit, kükürt gazlarının havayı kirletmesi olarak gösteriliyor.  
Bu duruma nasıl çare bulunur, mümkün olduğu kadar fosil yakıtlardan kaçınmak,  dumansız enerjiye yönelmek,  rüzgar,  güneş enerjisi gibi.  
En önemli konuda yağmur yağdığı zaman akan suları denizlere akıtmamak onları bir  yerde toplayıp depolamak ve planlı bir şekilde kullanmak.  Türkiye hiç olmaz ise belirli bölgelerimizde sulu  tarıma geçmelidir,  şimdiden bu konunun hazırlıkları yapılmalı,  bir an önce arazi parselizasyonuna başlanmalı, su kıtlığı çeken İsrail gibi bir ülke  sulu tarım yapabiliyor.  
 Havadan sonra en kıymetli varlık sudur, onsuz hiç bir şey yapamayız,  ne yazık ki tabiatın bizlere verdiği su bugün ticaret malı haline getirilmiştir. Uludağ'dan elde edilen su  şişelenerek Karsa götürülüp satılmaktadır. Elbette bu işin  bir zahmeti vardır, zahmeti olan bu işinde bir bedeli olacaktır. Eğer bizler torunlarımıza iyi bir yaşam bırakmak istiyorsak şimdiden su konusunu ele almalıyız . . . 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gülşen Kayasöken vefat etti
Zafer Partisi 'Özkan' dedi
Üniversite merası!
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Göçmen: Bu daha başlangıç
Edirne Kırkpınar'a hazır!
Hasta ve yaşlılara şifa olacaklar
Selimiye için turladılar!
Gürkan'a 'En Roman Dostu' ödülü
OİM'den Sarayiçi'nde sergi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke