ANASAYFA
23 Mayıs 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 270
Yayın Tarihi: 10 Şubat 2021 Çarşamba, 05:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

          Ana muhalefet partisi başkanının ikinci yüzyıla çağrı beyannamesi’ndeki onüç çözümün dokuzuncusu eğitim. Buradaki (bizim önemli bulduğumuz) dört alt bildiriyi ayrıntılı ele alacağımızı yazmıştık. Birinci alt bildiri,

                Eğitimi tüm paydaşlarıyla birlikte ele alacağız.

              “Çok demokratik görünen bu düşünce doğru mu?” İrdelemeye çalışalım.

               Tüm paydaşlar kim?

               Eğitim sendikaları? Binin altında üyesi olanları bir yana bırakırsak dört sendikamız: Eğitim-Birsen, Türk Eğitim-Sen, Eğitim Sen, Eğitim İş ne konuda anlaşabiliyorlar? Eğitim üzere (herkesin bilmediği) ne söylüyorlar? Halkçı bir eğitimin oluşturulmasıyla ilgili ne gibi önerilerde bulunabilirler?

               Eğitim fakültelerimizin akademisyenleri? Yakındığımız eğitim ve öğretimi onlar oluşturmadılar mı? Somut örnekler vermeye çalışalım:

              (1) “KPSS Eğitim bilimleri testleri” ni bu akademisyenlerimiz hazırlamıyorlar mı? Bu test sorularını incelediğimizde ne görüyoruz? Yaşamları boyu hiç çocuk eğitmemiş, çocuklarımızı deney faresi gibi incelemiş ve çocuklarımızın eğitimine yararsız bazı çıkarımlarda bulunmuş (Piaget, Skinner... gibi) eğitimbilimcilerin kuramları veya bu kuramlardan türetilmiş soyut kavramlar.

             (2) Suçlu çocuklardan kahramanlar yetiştiren ve eğitim deneyimlerini anne babalarla da paylaşan (bütün eserleri yedi cilt tutan; dilimize de Yaşam Yolu 1 ve 2, Ailede ve Okulda Çocuk Eğitimi, Kulelerdeki Bayraklar, Ana Babaların Kitabı gibi somut deneyimleri öyküleyen veya somut öğütler içeren çalışmaları çevrilmiş) eğitimci Makarenko’yla, bir köy ilkokulunda ikinci dünya savaşı yetimlerinden toplum önderleri yetiştiren ve bu deneyimlerini eğitimcilerle paylaşan (kısa yaşamı boyunca otuzdan fazla kitap, üçyüzden fazla makale yazan, yazdıkları otuzdan fazla dile çevrilmiş, kitapları dört milyon baskıya ulaşmış; dilimizde de Eğitim Üzerine’si yayınlanmış) Suhomlinski’yle ilgilenmiş eğitbilim akademisyenimiz var mı?

             (3) Makarenko ve Suhomlinski, Sovyetler Birliği eğitmenleri, İş Okulu uygulayıcıları ve eğitbilim akademisyenlerimiz iş okullarıyla ilgilenmiyor diyelim. Pekiyi ABD’li eğitimci John Holt’la ilgilenen (onun onbir kitabını, en azından dilimize çevrilen Çocuklarımız Neden (aslında Nasıl) Başarısız Olur?’unu okuyan, ondan bir şeyler öğrenip bunu savunan kaç akademisyenimiz var?

             (4) İş Okulunu Köy Enstitüleri’nde uygulayan İsmail Hakkı Tonguç’un (öğrencilerinin adlandırmasıyla Tonguç Baba’nın) yazdıklarını (örneğin Canlandırılacak Köy veya İlköğretim Kavramı’nı) okuyup buradan kendine dersler çıkaran eğitbilimci akademisyenlerimiz var mı?

             Öğretmenlerimiz? “Öğretmenin iki temel görevi: Çocuklarımızı sevmek ve öğrenmek. Sonra da öğrendiklerini çocuklarımızla paylaşmak.” diyebilen öğretmenleri bulabilecek miyiz? Bugün Çifteler ve Yüksek Köy Enstitüsü Müdürü Rauf İnan’ın yazdıklarını (örneğin Çocuğa göre Okulda Eğitim ve Erdirim’i okumuş, benimsemiş, uygulayan öğretmenimiz var mı?)

              Öyleyse yönetime gelince CHP kimle, neyi paylaşacak? Neden bugünden yapacaklarını ve nasıl yapacağını bugünden belirlemiyor ve paylaşmıyor?

              Hepimiz Atatürkçüyüz. Ama Atatürk’ü örnek alıyor muyuz? Atatürk ne yapmış? (Vekil veya bir yılın altında görev yapmışları saymazsak) altı aydınımızın Millî Eğitim Bakanlığına olur vermiş. Hepsine yardımcı olmaya çalışmış.

               Bunlar (özetle) Sığırtmaç Erdal’ın gördükleri, bildikleri. Acaba Edirne CHP İl Başkanı bu yazıları okur ve genel başkanına iletir mi? “Umut fakirin ekmeği”   Sağlıcakla,

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sanatın Girmediği Ev Kalmayacak: Wombhobby Hobi Atölyesi
Sokak yol-kaldırım ve düzenleme işleri yaptırılacak
Medikal gaz alımı yapılacak
Bina onarım işleri yaptırılacak
Medikal Giyime Dair Her Şey: Medikal Dolap
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke