ANASAYFA
01 Mart 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
YETER BE YAAA!!!
Yayın Tarihi: 18 Şubat 2021 Perşembe, 06:27
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Sosyal medya bazen geçmişteki paylaşımları anımsatıyor ya 15 Şubat günü bu köşede yazdığım yazı feys tarafından sayfama geldi. 2018’in 15 Şubat günü yazmışım; ‘Doğa Barıştır’ diye. Trakya’daki doğa yıkımlarını anlatmış; doğayı bozan insan davranışlarının doğanın ve insanın iç barışları kadar insan ile doğa, insan ile insan arasındaki barışa da zarar verdiğini anlatmışım.

O günden beri değişim oldu mu diye sorarsanız olumlu değişimler elbette var. Mücadele edenlerin kaybı olsa da kazandıkları mutlaka mücadele ile olmaktadır.

Doğanın korunması adına yaşam savunucuları, destekçi ve katılımcıları artarak mücadeleye devam ediyor. Bilim, hukuk, doğa kuralları ve insan olma halimiz bize bunu görev kılıyor. Bu insan olma hali sonucunda filli mücadele içinde ne kadar çok olursak yetkili muhteremlerindoğa yıkım kararları da o kadar az olacaktır.

Yaşam savunucuları tamamen gönüllü ve insan olma görevi bilinci ile bilim, hukuk ve doğa önderliğinde koşuşturmakta. Hepsine sonsuz saygılar. Bu günlerde gündemde iki konu var.

Birincisi; Geçkinli Köyü’ndeki bir kömür işletmesinin kapasite arttırımı, linyit ocağı ve lavvar –kurutma - paketleme tesisi kurma niyeti. Bu proje tesis alanı mevsimlik evler ve hayvan bakım yerlerine 100 metre yakındadır. Tarihi eser Koca Höyük’e 50 metre ve köy ile arası da 720 metredir.  Geçkinli Göleti’ne 1650 metre yakın olan tesis, askeri alana ise 2000 metredir.

ÇED raporunda belirtilen ve tesisin kullanım araçlarından olan kamyon, ekskavatör,arazöz, yükleyici,lavyar ünitesi, kurutma ve paketleme çalışmalarının çevrede yaratacağı gürültü yanında oluşacak tozun insan yaşamına ve yöredeki tarımsal ürünlere vereceği zararı düşünmek gerekir. Buradaki faaliyet rüzgârın yönü ve hızına göre çevre köyler kadar kentlerimize bile ulaşabilecek ve tüm bölgeye zarar verecektir.

Geçkinli Köyü tarım arazileri, su kaynakları, orman alanına verilecek zarar kadar çevre köy arazilerini de etkileyecek bu tesise elbette izin verilmemelidir.

Köylüler karşıdır. Durumun vahametini anlayanlar itirazlarını hukuk çerçevesinde ilgili birimlere yapmışlardır. Diğer köylüler ve çevre köylerde yaşayanlar da bilgilendikçe duruma itiraz edeceklerdir.

İktidarların tarım ve hayvancılıkta uyguladığı yanlış politikalar sonucunda kırsal alanda üretim ve yaşam yok olmak üzeredir. Bu tür zararlı projeler tarım ve hayvancılığa vurulan darbelerdendir. Oysa insanın neslini devam ettirmek için gerekli tüm zorunlu ihtiyaç ürünleri kırsal alanda ve toprakta üretilmektedir. Su ve toprağı kirletmek insanlığa, türümüze ihanettir.

Bugünlerin ikinci derdi de Uzunköprü Dallık ve Mesire Alanıdır. Yıllarca Uzunköprü’de kaldım. Kendine has güzellikleri olan bir ilçemiz.Bu güzelliklerden birisi de dallık geleneği. Çünkü dallıklarda bölgenin her kesiminden insan bir arada olur ve kaynaşma, tanışma, dostluklar kurma gibi insani ilişkilerini sürdürür. Trakya’nın her yerelinde zamanla olan panayır geleneği maalesef sadece Pehlivanköy’de ‘Pavli Panayırı’ adıyla devam ederken dallık geleneği birçok köyde devam etmektedir.

İşte bu dallıkların en önemlisi ve büyüğü de tabii ki Uzunköprü Dallığı’dır. Mayıs ayında Bülbül Ormanı içinde yapılan dallığa ilçe kadar tüm köylüler adeta akar. Yörenin en katılımcı etkinliğidir Bülbül Dallığı. Bülbül Ormanı aynı zamanda mesire yeri olup 9000 dönümlük orman, mera, gölet ve mezarlık alanı korunması gereken önemli kamusal varlığımızdır. Bu alan envai çeşit ağaç, kuş, böcek, sürüngen ve diğer canlıların yaşadığı yaşam alanı, doğal parktır. Maalesef birileri buraya göz koymuş ve ceviz, badem ekecek.

Ülkemizin her yerini fotoğraflarıyla belgelemiş olan fotoğraf sanatçısı dostum Sayın Ali Çıtak özellikle Uzunköprü’yü ayrı bir önemle fotoğraflamıştır. Günün 24 saatinin en uygun zamanını bulup saatlerce bekleyerek çektiği canlılara ait fotoğraflarında büyük bir emek vardır. Bu çalışmalara ben de ara sıra katılıp sabrımı ölçme fırsatı bulmuşumdur. İşte bu fotoğraflardan Bülbül Ormanı canlılarına ait olanların bir kısmı Salı günü Uzunköprü’de sergilenmeye başlandı. Uygun olanların çok anlamlı olan bu sergiye gitmesini öneririm. Özellikle bu güzel ormanı kiraya veren İl Orman Müdürlüğü ve amir konumundakilerle, diğer yöneticiler bu sergiye mutlaka gitmelidir.

Trakya özel bir öneme sahiptir. Havası, suyu, toprağı ve insanıyla sadece ülkemizin değil Avrupa’nın da en değerli bölgelerinden biridir. Trakya, ülke topraklarının sadece yüzde üçü kadar bir alan olmasına rağmen ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 20’si bu bölgenin doğasına, doğal zenginliklerine muhtaçtır. Bu nedenle de İstanbul ve Avrupa’nın gıda deposu olma olanağı var iken bu bölgeye kurulan sanayi ve doğayı tahrip eden işletmeleri anlamakta zorlanıyoruz. Ve devamında her gün yeni projeler bu tahribatların artacağı haberini veriyor.

Yeter be yaaa!!!

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Valilik kapısından Canalp'e çağrı
Edirne'ye ilk deniz kapısı!
Sağlıkçı toprağa karıştı!
'Böyle bilim kurulu olmaz'
Kenan Uzungül: Futbol ve üniversite bir arada
Emniyetten 'sıkı' denetim
Öğretmenevi bilmecesi
‘Uzunköprü'yü yönetmek sırası MHP'de’
‘Şantiye şefliği anahtar’
Tunca'da taşkın temizliği
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama