ANASAYFA
27 Haziran 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
HAVALARA NELER OLUYOR
Yayın Tarihi: 22 Şubat 2021 Pazartesi, 05:52
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Hiç rahat değiliz, covid salgını yetmiyormuş gibi havalarda hiç rahat durmuyor, boyuna değişiyor, huzurumuzu kaçırıyor. Havalara neler oluyor, kış günü birden 20 dereceye yakın sıcaklıklara uğradık. Eski hesaba göre günler 100 oldu bahar geliyor derken birden hava sıcaklıkları 15 derece birden düştü. Eskiden çocukluğumuzda kış, kışlığını, yaz da yazlığını yapardı, havalar normal giderdi. 
Olaylar sadece sıcaklıkla mı ilgili, ya beklenmedik fırtınalar, arkasından dolu yağması, bu felaketin ekili tarım ürünlerine bilhassa turfanda seracılığa, çiçekçiliğe zarar vermesi hiç çekilir olay değil. Fırtınayla birlikte hortum oluşması, bunun neticesinde bazı evlerin damlarının yere düşmesi, ağaçların devrilmesi, hatta can kayıplarına neden olması, şiddetli yağmur bunun sonunda sel felaketi, sokaklarda yağmur sularının koça otomobilleri, eşyaları önüne katıp götürmesi bir felakettir. Bu olaylara sebep ne, kutup bölgelerinde anormal sıcaklık artışları oluyor, bazı yerlerde buzul tabakaları eriyor, kara parçaları ortaya çıkıyor. Bbu güne kadar hiç görülmemiş olaylar, sahi havaya neler oluyor? 
Eskiden de soğuklar sıcaklar olurdu ama bir anormallik yoktu. Yaz yazlığını, kış kışlığını bilirdi. Bu yıllarda öylemi, bu durumların nedeni araştırıldığında bilim insanlarının ifadesine göre havaların anormalliğini biz insanoğlu yaratmışız, nasıl mı, yaşadığımız atmosferi kirleterek. 
Dünyada insan sayısı artıyor, 1800 lü yıllarda bir milyar olan insan sayısı, bu gün sekiz milyara yaklaşmıştır. İkiyüz yılda sekiz misli, bu insanların yaşamaları için yemek, içme, giyim gibi ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Dünya kurulduğundan beri sanayi devrimine kadar insanoğlu kapalı ekonomi dediğimiz yani kendi ihtiyacını kendi gören sistemle karşılardı. Dünyada insan sayısı arttıkça 1800 lü yıllarda sanayi devri başladı, bunun başlamasına da sebep Ceymis Watt In buhar makinesini icat etmesidir. Sanayicilik demek enerji demektir, ondan sonra her yere fabrikalar kurulmaya başladı, ondan önce enerji su ve hava gücü ile elde edilirdi.
Sanayi arttıkça makine çağı başladı, makine demek çelik demektir, ileri gidildikçe çelik ihtiyacı artıyordu. Bunu sağlayan fabrikalar çoğaldı, derken demir yolu ulaşımı, atsız araba otomobil, bu gelişimin sonunda ocaklarda, kazanlarda yakılan fosil yakıtın dumanları havayı kirletmeye başladı.Bbu durum her yanmada havanın oksijenini eksiltiyordu, bu arada enteresan bir olay oluyordu eksilen bu oksijen ağaçların yaprakları tarafından geçe karbondioksit gazı oksijene çevriliyordu, bu olaya fotosentez olayı denir, oksijen tekrar havaya karışıyor, bu hep böyle devam ediyor. Sanayileşme, otolar, jet uçakları arttıkça hava daha da kirleniyor bunlara daha başka zehirli gazlarda karışıyor, karbondioksit oranı daha da fazla artıyor, hava daha da kirleniyor. Bu kirlenmeye fotosentez olayı yeterli olmuyor ve bizleri zararlı güneş ışınlarından dünyamızı koruyan bir nevi sera örtüsü oluşturan tabaka zararlı gazlar tarafından yırtılmış durumda, güneşten gelen zararlı kızıl, mor ötesi ışınlar dünyamızın iklim dengesini bozuyor, anormal hava olayları yaratıyor, aşırı yağmurlar kuvvetli dolular, tayfunlar, hortumlar, mevsimsiz sıcaklar, kuraklıklar, bunlara benzer olaylar. Fotosentez olayını yaratan ormanlar her yıl yanarak kül olup azalıyor, elbette yerine yenileri yetişiyor ama ağacın orman olması için en az elli yıl geçmesi gerekiyor, buda uzun bir süre. 
Peki havanın kirlenmesi konusu böyle ya diğer konular, nehirlerimiz, göllerimiz, denizlerimiz zararlı zehirli atık sıvıları ile kirletiliyor, buralarda balık zor yaşıyor bu yüzden bu gün bir çok balık türü yok olmuştur. 
 Ya yok edilemeyen plastik atıklar yaşadığımız ortamları, denizlerimizi, nehirlerimizi kirletmiştir, bunlar yaşantımızda zararlı varlıklardır, bunların önlenmesi gerekir, ama nasıl? Bu kadar kirlenmeye sebep ne, dünyada insan sayısının artması, artan bu insanların ihtiyaçlarının karşılanması için de sanayi metotlarının uygulanması, birçok sanayide ortamı kirletiyor, kirlenmeyi önlemek içinde, tedbirler alınmalı.
Mesela duman bacalarına filtre konmalı, zararlı sıvı atıkları önlemek için sıvı arıtma sistemi kullanılmalı, bu sıvılar arıtıldıktan sonra nehirlere bırakılmalı . 
 Katı atıklar içinde çöp istasyonları kurulmalı işe yarar malzemeler ayrıldıktan sonra geri kalan atıklar yakarak yok edilmeli, her şeyden öncede bu işleri yapacak, becerecek becerikli kimseler yetiştirilmeli, geleceğimiz kirliliğin önlenmesine bağlı.
 Yaşantımızı ne kadar temiz tutarsak, dünyamız da o kadar temiz olur, aksi bindiğimiz dalı keseriz, buda bizim için felaket olur, gelin hep birlikte temiz olalım . . . 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gülşen Kayasöken vefat etti
Zafer Partisi 'Özkan' dedi
Üniversite merası!
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Edirne Kırkpınar'a hazır!
Göçmen: Bu daha başlangıç
Hasta ve yaşlılara şifa olacaklar
Selimiye için turladılar!
Gürkan'a 'En Roman Dostu' ödülü
OİM'den Sarayiçi'nde sergi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke