ANASAYFA
01 Mart 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İsmail DEMİRAY / SALI YAZILARI - ismaildemiray1964@gmail.com 05352588107
TENZİLE NİNE
Yayın Tarihi: 23 Şubat 2021 Salı, 05:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Tenzile Ninemiz geçen ay öldü.

101 yaşındaydı. Çok yaşadı, çok gördü. Çektiklerini kalem yazmaz derler ya o misal.

Trakya’nın en yaşlı insanlarından birisiydi Tenzile Nine. Doğduğu yer olan Vaysal Köyü’ne gömüldü. Kimliğinde 1922 doğumlu yazılmasına karşın gerçek doğum tarihinin 1920 olduğunu yaşadığı sürece ısrarla ‘sülemiştir’ kızanlarına, torunlarına.

Doğduğunda Yunan askerleri tarafından yeni işgal edilmiştir Trakya. Vaysal Köyü’ne de bir manga Yunan askeri başlarında komutanları olduğu halde gelir. Köyün ortasında bulunan iki katlı ismi “Konak” olan evi işgal eden Yunan mangasının askerleri geceler boyu Vaysal’ın karanlık sokaklarında devriye gezerken minik Tenzile Bulgarlar’dan kalma ahşap evin önünde ilk adımlarını atmaya çalışmaktadır.

İki yıl sonra savaşı kaybeden Yunan askerleri Trakya’yı boşalttığında başka bir dönem başlayacaktır Vaysal Köyü için. Minik Tenzile çocukluğunun ilk yıllarında Balkan ülkelerinin çeşitli bölgelerinden gelen Vaysal Köyü’nde bir araya gelenlerin farklı yaşam kültürleri içinde çocukluk günlerini geçirir.

Adettir 14-15 yaşlarında gelin edilir köyün kızları o dönemler. Tenzile 14 yaşında Hasan Karagöl’e verilecektir. İşinde gücündedir Hasan, karışmaz evde karısına. Önüne konan bir tas yemek, sıcak bir oda mutlu olmasına yeter. Hamarat Tenzile’de ard arda gelen kızanlarına iyi bir ana olduğu gibi, harmanda, tarlada Hasan’ını yalnız bırakmaz, ona yardım eder. Bahçesini ekmeyi, kışlık erzakını çıkarmayı ihmal etmez.

Gençlik yıllarında yeni anne olduğu dönemde 2. Dünya Savaşı nedeniyle Almanlar Bulgaristan sınırına dayandığı yetmezmiş gibi açlık yılları gelir dayanır Vaysal Köyü’nün yoksul insanları üzerine. Yaşanan kuraklık nedeniyle Anadolu’da olduğu gibi Trakya’da da kıtlık yaşanır. Kızanları aç bırakmamak için bahçe kenarlarından toplanan labadalar, yazdan tohumluk bırakılan mısırlar, arpalar imdadına yetişecektir Tenzile annenin.

Savaş sonrasında başka bir bolluk dönemi başlar. Savaştan yeni çıkan hükümet o dönemde tek üretim aracı olan köylerdeki tarıma desteklerini esirgemez. Köylünün yemelik buğdayına karışmadığı gibi köylerde 3 yıllık da olsa okullar açmaya başlar Trakya köylerinde. Tenzile kadın kendisi için kaçırmış olduğu okul dönemini çocukları için kaybetmek istemez. Sırasıyla gönderir onları Vaysal Köyü’nün ortasında şu anda caminin yakınlarındaki iki göz kerpiç olan binadan yapılı okuluna. Sonraki yıllarda yeni okul yapılacak yeni kuşaklar o okulda öğrenimlerini göreceklerdir. Ama kural değişmez, sabah okula giden her talebe kış mevsimlerinde bir kucak odunu kucaklayıp da okula götürmek zorundadır. Okulun sınıfları talebelerin kucaklarında getirdikleri odunlarla ısınmaktadır.

Bahçesinde fırından çıkartırken ekmeklerini sırasıyla önce kızanlarına koliler*, sonra ev ekmeği, en son da köpekler için kara ekmeği çıkaracaktır. Dile kolay haftada iki defa yanar o fırın, bir ömürde kaç fırın ekmek eder. Doyurmaya çalışır üreten çalışan insanlarını, canlarını besler de besler.

Tenzile gelin ilk evlendiğinde kaynanasının kendisine verdiği düveyi gözü gibi bakar ve ondan her sene bir buzağı alır, büyütür, besler, sütünü içirir, kızanlarına yoğurt yapar. İlk sene bir olan ineğinin yanına her sene bir tane daha katmaya çalışır. Düveleri çoğaldıkça evlenme sırası gelen kızanlarının her biri için bir ahır dolusu inek satar. Her 10 yılda bir ahırında bir kuşak inek için yaşam sona erse de o ısrarla üretmeye, çalışmaya devam eder. Kızanları büyümektedir.

Çamaşır da öyle kolay yıkanmaz o dönemde köylerde. En yakın kuyuya gidip, bakırağacı** ile taşınıp, ısıtılıp yıkanan çamaşırlar ellerde, bellerde geçmeyen ağrılar bırakmaktadır Vaysal Köyü’nün yorgun analarında. Kızanlar ardı ardına, küçüklü büyüklü. Soğuk kış günlerinde leğende yıkanan kızanlar büyürler hem de tam 5 tane. Üçü kız, ikisi erkek, en büyüğünün 20 yaşında en küçüğü Mustafa’nın da 45 yaşında anası olacaktır Tenzile ana.

Kızanlar büyürken sırası gelen evlenir gider. Ama köyde yaşam devam etmektedir. 1980’li yıllarda öyle her hanede bir emekli insanın olmadığı yıllardır ve hanelerin insanları yaşama tutunmak için üretmek zorundadırlar.

İki baş kalan Tenzile ve Hasan Karagöl çifti yaşamlarının sonbaharında kızanlarını evlendirmiş ama hanelerini geçindirmek için üretmek zor gelmez onlara. 5 kızanı yetiştirip ele güne karıştırdıktan sonra iki boğaza bakmaya ne var diye düşünür Tenzile Nine.

Nine olmuştur artık, torunlar ardı ardına gelmektedir. Son kalan kızanlarını evlendirdikten sonra günlük işlerini yapmak, koştururken üzerine binip zamanı değerlendirmek için bir eşek alır Hasan Karagöl eve.

Eve gelen o genç eşek evin tüm koşturmalarında sırtını hanenin iki ihtiyarına açtığı gibi, az tüketmesi, uysallığı ile de Tenzile ninenin takdirini kazanır kısa zamanda. Tenzile ninenin kuralları vardır, hane içinde olan çalışmak, üretmek zorundadır. Bir hayvan bile olsa. Köyle ilgili anılarını anlatırken torunlarına şöyle demişliği vardır Tenzile ninenin;

“Adam bana eşek diil sanki uçak aldı”.

1989 yılında kocası Hasan Karagöl’ü bir trafik kazasında kaybedecek, ondan sonra otuz yıldan uzun bir süreyi yazın köyünde, kışın çocuklarının yanında kalacaktır.

Yaşamının son yılları daha ziyade en küçük oğlu Mustafa’nın yanında geçer. Küçük gelini hoş tuttu asırlık kaynanasını. Tenzile nine yıllar önce göçen Hasan’ına kavuştu artık.

Nurlar içinde uyusun.

--

*Koli; Pomaklar tarafında ekmek fırınına küçük çocuklar için yapılıp atılan küçük ekmek.

**Bakırağacı; Uçlarına birer kova veya bakır asılan, çeşmeden veya kuyudan su taşımak için kullanılan uzun ağaç. Omuzda taşınırdı.

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Valilik kapısından Canalp'e çağrı
Edirne'ye ilk deniz kapısı!
Sağlıkçı toprağa karıştı!
'Böyle bilim kurulu olmaz'
Kenan Uzungül: Futbol ve üniversite bir arada
Emniyetten 'sıkı' denetim
Öğretmenevi bilmecesi
‘Uzunköprü'yü yönetmek sırası MHP'de’
‘Şantiye şefliği anahtar’
Tunca'da taşkın temizliği
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama