ANASAYFA
27 Haziran 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
DÜNDEN BUGÜNE
Yayın Tarihi: 06 Mart 2021 Cumartesi, 05:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Dün neydik, bugün neyiz, aradan bu kadar yıl geçtikten sonra nerdeyiz, daha nerelerde olabiliriz? İşte bütün mesele bu, gelin bu konuları tartışalım.  
Dünyada hiçbir şey olduğu yerde olduğu gibi durmuyor, zamanla her şey değişiyor, değişim hariç. Bu değişimin içinde dünden bu güne birçok şey değişti. Nedir bu değişenler? Kendimi bildiğimde beş yaşında çocuktum, ayağında nalınlar, elimde uydurma bir bez çanta, içinde bir defter bir kalem Kurtuluş İlkokulu'na giderdim. Niçin böyle nalın giyerdim, babam yoktu ölmüştü, doğru dürüst gelirimiz yoktu, İkinci Dünya Savaşı devam ediyordu, o günler fukaralık günleriydi.
Bugün ise öylemi, bugünkü çocuklar sırtında kabanı, elinde deri çantası, ayağında ayakkabısı, karnı tok sırtı pek okul yolunda.
O günler zor günlerdi, savaş devam ediyordu, ekmeği vesika ile alıyorduk, akşamları ışık sızmasın diye perdeler ile sımsıkı örterdik, karartma geceleri uygulanıyordu. Devir İsmet Paşa devri idi, tek parti düzeni, hiç bir gazete iktidarı eleştiremezdi, Türkiye demir yumrukla yönetiliyordu. 1945 te savaş bitti insanlar bir nefes aldı, mal bolluğu da başlamıştı. Dünyada bazı değişimler oluyordu, Avrupa'nın yarısı sosyalist olmuştu. Türkiye'de de değişimler oluyordu, demokratik düzen çok parti devre geçiyordu, Birleşmiş Milletler diye bir kuruluş oluşmuştu. 
Kırklı yıllardan ellili yıllara geçtiğimizde herkesin ağzında bir demokrasi vardı, sıkıntılı günler bitmişti, paran varsa her aradığını bulabiliyordun. En büyük eğlence sinema idi, sinemadan tanıdığımız Amerika dünya devleti olmuştu. Bir Amerikan modası başlamıştı. Mahallemizde üç evde lambalı radyo vardı, transistör denilen elektronik cihaz icat edilince, sandık büyüklüğündeki radyolar cebe sığar olmuştu. 
Yıl 1950, ilkokulu bitirip Sanat Enstitisü'ne girmiştim, iktidarda Demokrat Parti vardı. Çok büyük değişiklikler oluyordu, her mal bollaşmıştı, köye traktör girmişti, ihtiyacımızı karşılayaçak kadar tarım ürünü yetişiyordu ama İsmet Paşa kadrosu iktidardan uzaklaşmış işsiz kalmıştı. Türkiye'de en büyük değişimde bir sanayileşme hamlesi başlamıştı ama doğru ama yanlış her yere fabrikalar kuruluyordu. Dünya ikiye bölünmüştü, sosyalist düzen, kapitalist düzen, sosyalist düzenin karşısında NATO kurulmuştu. Türkiye'de NATO üyesi idi ve hava kuvvetlerine jet uçakları girmişti. Bu arada Kore Savaşı olmuş, iktidar Menderes iktidarı idi, halk Menderese tapıyordu.
Derken Sanat Enstitüsünü bitirdim başladım Gölcük tersanesinde çalışmaya. Hiç görmediğim şeyleri görüyordum, yeni teknikler öğreniyordum, iki yıllık bir çalışmadan sonra Eskişehir Tekniker okulunu kazandım. Okul akşamları öğrenim yapıyordu, gündüzde Hava Kuvvetlerinin uçak fabrikasında çalışıyordum. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de plastik devri başlamıştı. İlk defa çamaşır makinesi yapılmıştı, nüfusumuz yirmibeş milyonu bulmuştu, İzmir'e üniversite açılmıştı. Yıl 1960'tı 27 Mayıs olayı oldu, askeriye Menderes iktidarını devirdi, sonra yargılamalar üç insanın asılması, sonra yeni düzen, bende Yıldız Mühendis okulunun akşam bölümüne girdim. Gündüzleri de Arçelik'te çalışıyordum. Türkiye'de ilk defa buzdolabı yapılmıştı. Ama doğru ama yanlış Türkiye bir sanayileşme hamlesine girmişti, yenilikler hızla artıyordu. Elektronik hesap makinesi hayatımıza girmişti, askeri düzenlerden sonra Türkiye sivil düzendeydi. Dünyada İkinci Dünya Savaşından sonra soğuk savaş denilen, silah kullanılmayan propagandaya dayanan, meydan okunarak yapılan sosyalist devletler ile, kapitalist devletler arasında 1889 kadar süren bir savaş türü başlamıştı. Yaşantımıza çamaşır makinesi, buzdolabı, televizyon girmişti. Politikada gevşemeler başladı, gençlik ikiye bölündü, sokak çatışmaları, yaralananlar ölenler oluyordu. Hükümet Süleyman Demirel iktidarıydı, bu arada Türkiye'de barajlar, fabrikalar kuruluyor, tekstilin yanında birde otomotiv endüstrüsi yaratılıyordu.
Artık eski fakirliğin oranı gittikçe azalıyordu. Okuma yazma oranı gittikçe artıyordu ama gençlerde yüksek tahsil hevesi vardı. Fakat bunların arasında anarşi en üst seviyede idi. Derken yıl 1980 -12 Eylül'de askeri müdahale, anarşi durdu, yargılamalar Türkiye için kara günler, sonra Turgut Özal hükümeti, Türkiye ekonomik yönden dışa açılıyor, Özal hükümetinden sonra Mesut Yılmaz hükümeti, ondan sonrada 2002 de de Sy Recep Tayyip Erdoğan iktidarı, 18 yıldır bu iktidarla gidiyoruz. Recep Tayyip iktidarı kadroları ekserisi İmam Hatip mezunu kimselerdi, radikal uygulamalara başladılar. Başörtü, türban, kara çarşaf konuları, Türkiye'yi epey dalgalandırdı. Bir moda oldu, bugün artık eski etkisini kaybetmiştir. AKP iktidarı güzel işler yapmıştır, anayolda tüneller, metro ulaşımı, üçüncü köprü, İzmit körfezine köprü, onun sayesinde İstanbul - İzmir yol süresi 10 saatten 3,5 saate inmiştir, hızlı tren işletmeciliği, yeni havaalanı, baraj inşaatları, askerliğin kısaltılması, bedelli askerlik uygulaması, her şehirde üniversite, dershanelerin kapatılması, bu arada bunlar olurken 15 Temmuz başarısız Fettullahçı darbesi, Türkiye nüfusunun 84 milyonu bulması, daha aklımıza gelmeyen bir çok yenilikler. 
Daha yapamadıklarımız, nükleer güç merkezi kuramıyoruz, boğaza köprü yapamıyoruz, petrol rafinerisi kuramıyoruz, iyi bir inşaat, tekstil sektörümüz var, Türkiye'yi sınavlar ülkesi olmaktan çıkaramadık ama Balkanların ve Ortadoğu'nun en üst seviyede ülkesiyiz. 
 Daha yapacak çok işimiz var . . . 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gülşen Kayasöken vefat etti
Zafer Partisi 'Özkan' dedi
Üniversite merası!
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Göçmen: Bu daha başlangıç
Edirne Kırkpınar'a hazır!
Hasta ve yaşlılara şifa olacaklar
Selimiye için turladılar!
Gürkan'a 'En Roman Dostu' ödülü
OİM'den Sarayiçi'nde sergi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke