ANASAYFA
20 Mayıs 2022 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 272
Yayın Tarihi: 10 Mart 2021 Çarşamba, 06:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

          İkinci yüzyıla Çağrı Beyannamesinde Eğitim konusundaki üçüncü alt bildiri,

          YÖK’ü kaldıracağız. Üniversiteleri özgür kılacağız.

          Bu eylemin tam karşıtını, “YÖK’ü geliştirmeyi, üniversite reformu yapabilecek düzeye getirmeyi ve bunun için gerekli yetkileri sağlamayı” öneren yanlış mı yapıyor? İnceleyelim:

           131 devlet (11 teknik, 2 güzel sanatlar, 1 yüksek teknoloji) ve 78 vakıf üniversitemiz mi var? (Değişik kaynaklarda bir-iki farkla böyle.) “Bu üniversitelerimizde ne öğretiliyor? Öğretilenler ne işe yarıyor? Gençlerimiz bu üniversitelerimizden diploma alınca ne yapabilir, üretime ne katkıda bulunabilir?” Önce bunları sorgulamamız gerekmiyor mu?

            Üniversite sayımız çok mu? Fransa’da 82, İngiltere’de 130, Almanya’da 426, Rusya’da 630, ABD’de 4298 bulduk. Sonuç: Sayı önemli değil. Önemli olan nerede, ne öğretiliyor? Üniversite veya yüksekokulda nasıl bir genç yetiştiriliyor? Bu önemli. Bizim üniversitelerimizi araştırmaya çalıştık.

             Rusya’da üniversiteler bir dala yönelmiş, çoğunda üretime en üst düzeyde hizmet verebilecek uzmanlar amaçlanmış. ABD’de bilime veya yönetime yönelik üniversiteler az sayıda. Fransa, İngiltere ve Almanya’da bilim (üretimin, yönetimin genel bilgisi) veya uygulama (üretimin özel bilgisi) özenle ayrılmaya çalışılmış. Bizde ise sanki tüm üniversiteler birbiriyle yarışıyor; sürekli yeni dallar açılıyor. Amaç, gençlerimizden üniversite diplomalı işsizler yetiştirmek ve üniversite öğretim üyelerine iş bulmak mı?

             Bir-iki üniversitemizi inceleyelim dedik.

             Hacettepe Üniversitesi (ODTÜ yönetimindeki URAP’a göre) ülkemizdeki üniversite sıralamasında en başta, uluslararası sıralamalarda ise ilk 500 de değil. 15 fakülte, 92 bölüm ve bu bölümler altında 26 dalda öğrenim veriyor. 3600 den fazla öğretim üyesiyle 50000 den fazla öğrenci yetiştiriyor. Hacettepe bilsis’ten bilgiye ulaşamadık. (Yazı sınırım el verseydi) örnek olarak ortaöğretim matematik öğretmen adaylarına (hiç anlamadıkları) nelerin, nasıl anlatıldığını da özetlemek isterdim.

              Gebze Teknik Üniversitesi 1992 de Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak kuruldu. “Nerede, ne kadar başarılı oldu?” incelemeli. 2014 de Teknik Üniversite oldu. Yine birçok fakülte, ... Araştırma merkezleri de var; ne yapıyorlar, incelemeli.

              Sabacı Üniversitesi 1994 de kurulan Vakıf Üniversitesi. Yerli ve yabancı akademisyenlerin, uzmanların katkılarıyla kurulan küresel bir üniversite. Eğitim dili İngilizce. Ama ilk yıl programı (içerikten bağımsız) her üniversitemize örnek alınabilecek nitelikte. Tüm dallara ortak ilk yıl, “Temel Geliştirme Yılı” diye adlandırılıyor ve akademik okuryazarlık, analiz, doğa&bilim, insanlar&toplum, türkdili&edebiyatı, Atatürk İlke ve İnkılapları, (edebiyat, müzik, sanat) büyük eserler dersleri, ... içeren “Temel Geliştirme Programı” uygulanıyor.

              Son olarak, Atatürk döneminde ne yapılmışı da özetleyelim.

              Atatürk kendisi 1930 da Darülfünun’u ziyaret etmiş; öğretim üyelerini dinlemiş, onlarla tartışmış. 151 kişilik kadrodan 92 sinin işine son verilmiş.

             Prof. Albert Malche’nın raporu...

             1933 Üniversite reform yasası...

             Nazizm’den kaçan yabancı bilim insanlarının görevlendirilmesi...

             Bu dönemde (gereksinime koşut ve olanak elverdikçe) kurulan yükseköğretim kuruluşları ve kurumlar: Ankara Hukuk Mektebi (1925), Ziraat Enstitüsü (1926), Güzel Sanatlar Enstitüsü (1928), İstanbul Üniversitesi (1933), Ankara Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesi (1936), Ankara Devlet Konservatuarı (1936); Türk Tarih Kurumu (1931), Türk Dil Kurumu (1932), Gazi Ortaöğretim Okulu ( 1933), Eğitim Enstitüsü ( 1926), Dolmabahçe Resim Müzesi (1937), Dolmabahçe Heykel Müzesi ( 1937), Halkevleri ve Halkodaları (1932).

              Ayrıntılı bilgi “1933 Üniversite Reformunun Atatürk’ün Kültür Politikasındaki Yeri-Yunus Kabal” veya referanslarında.

              Sonuç: (1) Atatürk’ün “Erkek ve kız çocuklarımızın aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin ameli olması mühimdir.” sözü rehber alınmalı. (2) Anaokulundan üniversiteye tüm eğitim, öğretim birlikte ele alınmalı. (3) Tüm üniversite dersleri irdelenmeli, ilkelere bağlanmalı. (4) YÖK yasası sisteme uygun kılınmalı...

            Bunlar bir kişinin düşünebildikleri. Yönetime aday partiler bu çalışmaları çok daha kapsamlı yapabilir değil mi?

                                                                                                                               Sağlıcakla,   

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
En çok özlenen pilav!
Mesleğin çınarı 145 yaşında!
‘Mahalle Meclisleri için yeni adım’
Kürek'te büyük atılım!
Gürkan 'En Roman Dostu' başkan!
Süloğlu Belediyesi'nden bedava fide
Kurumlar turnuvasında durmak yok
Her yer SAMSUN!
CHP'den 19 Mayıs töreni
EDİRNE ve BİSİKLET -10-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke