ANASAYFA
27 Haziran 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
KIRMIZIYI HİÇ SEVMİYORUM
Yayın Tarihi: 13 Mart 2021 Cumartesi, 06:02
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

En nihayet Mart ayı geldi, bütün beklentimiz yasaklar kalkacak, biraz kısıtlıda olsa normal hayata dönülecek. Son alınan kararlar ile Edirneliler olarak hayal kırıklığına uğradık. Salgının etki durumuna göre dört kategori uygulanıyor, salgınsız bölgeler mavi renk, hafif salgınlı bölgeler açık sarı, riskli bölgeler turuncu, çok riskli bölgeler kırmızı renkle belirlenmiş. Maalesef onyedi ilimiz ile birlikte Edirne'de çok riskli bölgeler arasında yer alıyor ve kırmızı ile belirleniyor, onun için kırmızıyı hiç sevmiyorum. 
Edirne çok riskli bölgeler kategorisine girince Edirne'de yaşam durmasa da yavaşlıyor, sokağa çıkma azalıyor, bu nedenle de ihtiyacın dışında alışveriş azalıyor. Parklar, kahvehaneler, lokantalarda oturmak mümkün olmuyor, bu iş yerleri yalnız paket servis yapıyor. Diğer esnafta alış veriş durmuş halde, esnaf para kazanamıyor, kiramızı çıkaramıyoruz ağlaşmaları, sizin anlayacağınız bu durum bir müddet daha gider.
Yasakların bir müddet daha devam etmesi piyasaları bir müddet daha yatırır, alış veriş azalır, zaten korona salgını nedeni ile piyasalar yatmış durumda. Bu salgın nedeni ile yalnız esnaf zor durumda değil, diğer iş yerleri de kısıtlamaya gitti, harcamalar azaldı, salgının etkilemediği kesim devlette çalışan sabit gelirli maaşlı olanlar ve emekliler oldu. Bu hal hiç hoş değil, hatta Edirne'nin bazı köylerinde karantina uygulandığını işitiyoruz üzücü bir olay. Bizlerin vatandaş olarak yapabileceğimiz tek uygulama maske, mesafe, el yüz yıkama kurallarına uymak, komşu, akraba ziyaretlerini bir müddet uygulamamak, mümkün olduğu kadar toplumlardan uzak durmak. 
Koronaya, kırmızısına da öfkelenip kızıyoruz, niye kızıyoruz? Bunları yaratan biz değil miyiz, zamanında doğru dürüst davranmış olsa idik her halde Edirne kırmızıya boyanmazdı. İstanbul'da onbeş milyon insan yaşarken risk rengi turuncu oluyor, Edirne kırmızı renk niye? Hep konuyu ciddiye almamak, boşver düşüncesi güttüğümüz için. Peki, bu ortamda Devlet Baba ne yapıyor, Mayıs ayında turizm mevsimini başlatmak için hazırlıklara başlıyor, hani nerde perhiz, buda turşu suyu. Cumartesi yasağı kaldırıldı, Binevlerdeki Cumartesi pazarı açılıyor, madem Cumartesi pazarı açılıyor Ulus pazarının girişindeki Cuma pazarı da açılsın, bunu bekliyoruz. 
Of, of nedir bu çektiğimiz koronadan, maske takın dediler taktık, ellerinizi yıkayın dediler yıkadık, bulunduğunuz yerlerde aranıza mesafe bırakın dediler ona da uyduk, aşılanın dediler aşı da olduk, kahvehaneler, lokantalar kapalı, toplantı yapılamıyor, toplanamıyoruz, okullar kapalı öğrenim yapılamıyor, peki anladık, anlamasına da, niye Edirne'nin korona konusundaki risk rengi, çok risklidir denilip kırmızı çıkıyor? İşte mesele burada, Eğer bu şunlara uyun denilenlerden öte uymamız gereken konular varsa onlarda belirlensin ona da uyalım, ne bela şeymiş bu korona salgını, evlerimize hapis olduk, bu konuda kazanan biri varsa oda Çin oldu, dünyaya, birçok ülkeye ilaç satıp duruyor. 
Ne bela şeymiş bu korona, Edirne kırmızısını seviyorum ama, korona kırmızısını hiç sevmiyorum . . . . 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gülşen Kayasöken vefat etti
Zafer Partisi 'Özkan' dedi
Üniversite merası!
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Göçmen: Bu daha başlangıç
Edirne Kırkpınar'a hazır!
Hasta ve yaşlılara şifa olacaklar
Selimiye için turladılar!
Gürkan'a 'En Roman Dostu' ödülü
OİM'den Sarayiçi'nde sergi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke