ANASAYFA
25 Haziran 2022 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
BÜYÜK YANLIŞ
Yayın Tarihi: 25 Mart 2021 Perşembe, 06:19
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bugünlerde Edirne'de uygulanan iki olay büyük yanlış olarak kabul edilebilir;
 1 - Yeni köy yakınındaki kömür ayıklama ve torbalama tesisi.
 2 - Kurşun kırma ve eleme tesisi.
 Gelin bu konuları biraz görüşelim. 
Yazılı medyadan öğrendiğimize göre, Edirne'nin yakınındaki Yeniköye bir kömür ayıklama ve torbalama tesisi kurulacakmış. Bir yerde kömür enerji ham maddesi sayılıyorsa da bir yerde de pislik demektir. Kömürün neresinden tutarsanız tutun eliniz batar, yalnız eliniz mi çevreye verdiği vereceği pislik, nereye düşse orasını batırır. 
Böyle pislik yaratan bir madde için sanki koskoca Edirne sahasında eleme ve torbalama tesisi kuracak yer yokmuş gibi Yeniköy'e yakın bir yere böyle bir tesisi kurmak büyük yanlıştır. Bu tesis işlem sırasında muhakkak havaya toz savuracaktır, bu savrulan tozlar birinci derecede tarım arazisi olan tarlalara yayılacak, yağmur yağdığı zamanda asit olarak toprağı etkileyecek ve ekilen ürüne zarar verecektir. Sadece bu kadarla kalmayacak, kirli kömür tozlu hava orada yaşayan bitki, insan, hayvanı menfi yönde etkileyecektir. 
 Ne yapılabilinir? Kömür ocağını yerinden söküp başka yere taşımak mümkün olmayacağına göre, çıkarılan kömürü tarım alanı dışında bir yere taşıyıp, ayıklama, torbalama tesisini oraya kurmaktır. Tesis çalıştığı müddetçe çıkacak tozlar etrafı kirletmemesi için emici filtreleme sistemi kurup havanın kirlenmesini önlemek.
Niye bu gibi konular baştan düşünülemez, bu gibi tesislerin yapımı için izin alınmaz yahutta yapımına izin verilir? Haklı olarak halkın tepkisi ile karşılaşılır. Bu gibi tesislerin başında muhakkak maden mühendisi vardır niye bu kadar büyük yanlışlar yapılıyor? 
2 - Kurşun kırma eleme tesisi ; 
Geçen haftaki bir olayda, merkezde Edirne'nin kullanma suyu arıtma istasyonunun 200 metre yakınına Kırklaeli'ndeki dağlardan çıkarılan kurşun cevherini kırıp öğütecek bir tesisin kurulmak istenmesidir. Haklı olarak çevre kuruluşları ve Kent Konseyi bu olaya tepki gösterip olayı protesto ettiler. Olaya itiraz edenler arasında Sy Valimiz ve Belediye Başkanımızda vardı, olay bu kadarla kalmadı Çevre Müdürlüğü'ne de yazılı olarak iletildi. Bu yapılan fiil doğrudan büyük yanlıştı, düzeltilmeliydi, nihayet verilen doğru bir kararla tesisin faaliyeti durduruldu. 
Bu büyük yanlış Edirne Kent Konseyi'nin girişimi ile kamuoyuna iletilmiştir ve mücadelesi yapılmıştır, netice bir zaferdir. Uyumayalım toprağımıza, suyumuza, havamıza sahip çıkalım, bunların kirlenmesini önleyelim, bu varlıkları kullanacak olanlar bizleriz, aksi halde üzerinde oturduğumuz dalı kesmiş oluruz. 
 Bu kadar aymazlık niye, ilk okul çocuğu dahi biliyor ki kurşun zehirli bir maddedir. Böyle zehirli bir maddenin tesisi şehir kullanma suyu arıtma istasyonunu dibine kurulur mu? Yok iş yapıyorlarmış, yok şuymuş , yok buymuş git şapkama anlat, bu yapılan fiil hin oğlu hinliktir. Bu kurşun tesisi kasten bilerek buraya kuruluyor amaç zarar vermek, belki izinde alınmamıştır, işin tuhaf tarafı da şu, Kırklareli'nden çıkan kurşun cevherinin Edirne'de işi ne, madem kurşun cevheri Kırklareli'nden çıkıyor tesisini de oraya kursunlar, yanlış, yanlış ve BÜYÜK YANLIŞ . . . 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Koman'ın eserine rekor rakam!
Gülen'in yeğeni sınırda yakalandı!
Kupada hasadı Tarım İl Md. yaptı!
TÜ 40 değil 53 yaşında!
Edirne'ye 8 doktor kadrosu
Kamyonetin çarptığı at telef oldu
Üründe 'mor' alternatif
Kaybolan tekneyi radar buldu!
Ihlamurlardan ne istediniz?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke