ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İsmail DEMİRAY / SALI YAZILARI - ismaildemiray1964@gmail.com 05352588107
MERİÇ’TEN SULAMA
Yayın Tarihi: 06 Nisan 2021 Salı, 06:16
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Geçenlerde 7 bisikletli arkadaş ile Elçili tarafına yaptığımız yolculukta devasa su borularının yollar üzerinden tarlalar kenarlarına yere döşendiğini gözlemledik. Bunun sulama için olduğu belliydi ama suyun hangi kaynaktan sağlanacağı konusunda yürüttüğümüz fikirler gerçek çıkmadı.

Gerçek bilgiyi 1 Nisan 2021 tarihinde Hudut gazetesinde çıkan haberden edindik. Haber şöyleydi;

“EDİRNE OVASINA MERİÇ’TEN SU

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız; 2021 yılında yapımına başlanılan “Meriç Edirne Sulaması” projesi kapsamında Doyran, Elçili, Tatarköy, Karakasım gibi köylerin yer aldığı bölgedeki toplam 78 bin dekar alanın modern sulamaya açılacağını söyledi.”

Trakya ovasının bereketli toprakları sulamaya açılınca çok daha verimli olacağı, bu topraklar üzerinde yaşayan çalışkan Trakya köylüsünün de kazancının artacağını düşününce ülkemiz ve bölge insanımız için de ekonomik anlamda refah getireceği muhakkak.

Edirne’de Meriç Nehri’nden su getirilmesi düşüncesini yine yerel basından Edirne’de 90 yıl önce 5 Şubat 1931 yılında Edirne Postası gazetesinden öğreniyoruz.

Haberde Edirne’de devam eden su sıkıntısına bir çözüm bulunabilmesi için Marelli şirketiyle görüşüldüğü ve şirketin Meriç ve Tunca nehirlerinden veya başka kaynaklardan Edirne’nin su ihtiyacını karşılayacağı belirtiliyordu. Bunun için de proje hazırlanıp eski milletvekillerinden bir heyet oluşturulup Şeref Aykut ve Dr. Rıfat Osman’ın Ankara’ya gönderilmesi kararlaştırılır.

Bu gidişten sonra iki yıl daha sürer Edirne’nin su sıkıntısıyla geçen süresi. Sonuç yoktur. Yeni kurulan Cumhuriyet’in ilgilenmesi gereken daha büyük ekonomik sorunlar vardır. Fakat Edirne Belediye’sinin başında da inatçı ve ne istediğini bilen bir başkan vardır; Ekrem Demiray.

Edirne’nin bitmeyen su sorununu halletmek için tekrar Ankara’ya giden Ekrem beye dönemin Nafia Vekaleti tarafından verilen yanıt olumsuzdur; “Meriç ve Tunca nehirlerinin suyu sağlıklı bulunmamıştır.”

Ekrem Demiray yılmayacaktır bu geri dönüş sonrasında. Başka proje hazırlatır, Ankara yollarına düşer ve 150 bin lira almayı başararak o gün için yüksek bir sayı olan 80 bin insanın su ihtiyacını karşılayarak çok uzun yıllar Edirne’nin su sorunu çözmüş olur. 1980’lere kadar 50 yıl boyunca Edirne halkı su sorunu yaşamamış olur böylece. Sonrasında önce Süleoğlu, sonrasında Kayalı Barajları’ndan sağlanan suyla 200 binlere giden Edirne’nin su sorunu halledilmeye çalışıldı.

90 yıl önce sağlıklı bulunmayan Meriç ve Tunca suyunun Trakya topraklarına bereket getireceği düşüncesindeyiz de;

Tarlalara bereket getirirken bünyesinde bulunan zehirlerin soframıza ne getireceği umarız hesaplanmıştır.

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama