ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Vahdet Malik / SEVGİNİN SIRRI
TÜRKÜN TARİHİ TÖRESİ
Yayın Tarihi: 08 Nisan 2021 Perşembe, 06:08
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 Türkler Asya'nın steplerinden Anadolu' ya elleri boş, medeniyet kültüründen yoksun göçebeler olarak geldikleri mi sanılır?.. Eğer Türk'ün, kadim tarihi, töresi, ruhu yine kendi evlatları tarafından araştırılıp bulunup, açıklanmazsa, çok beklersiniz başkaları açıklasın diye!..  
Neyse ki geç de olsa bu gün özgürlüğüne kavuşmuş Asya Türk devletlerinde, Anadolu Türkiye' sinde ve tarafsız yabancı bilim evlatları sayesinde, KADİM TÜRK'ÜN TÖRESİ AÇIKLANMAYA BAŞLADI!..     
Daha yeni yeni araştırılıp anlaşılıyor ki: Türklerin daha Ms. 5- 7' ci yüz yılda 38 harften oluşan bir alfabeleri vardı. (Öncesini bilmiyoruz) Halk okusun diye, hakanlar meydanlar tahsis edip, yazılı taş anıtlar dikiyorlardı. Yüzlerce meydan, yüzlerce yazılı taş anıt günümüze kadar gelenler!.. 
Günümüze gelemeyenlerin hesabı belli değil!.. 
Bu durum, o günkü Türk halkının okumaya, yazmaya önem verdiğini göstermez mi?.. Fizik, kimya, matematik, coğrafya, tarih, trigonometri, logaritma, gök bilimi, tıp,  geometri vs.. Bu günkü bilimin temellerini yazan eserler  bir incelensin bakalım, ALTINDAN KİMLER ÇIKACAK?..
Kendi değerlerini araştırıp, topluma anlatacak kimseleri neden içimizden çıkaramadık?... 
Helal olsun, batı ülkelerine, kendi değerlerine kıymet vermeyenlerin eserlerine sahip çıktılar. Bilimsel buluşların temellerini atan eserler, kitaplar yazan onlarca, yüzlerce atadan bu günkü nesillerin haberleri var mı?.. Asırlardan beri haberleri yok, maalesef!..
Ayrıca, Anadolu'ya gelen Türk boylarının buraları fethedip, daha sonra da Asya, Avrupa, Afrika kıtalarına yayılan, koskoca 600 yıl hüküm süren bir İMPARATORLUĞU, sadece kılç zoruyla mı kurdukları sanılır?.. 
Türkler, İNANÇTA, BİLİMDE, SANATTA, ASKERLİKTE, ŞÜKÜRDE,  muhteşem bir KADİM TÜRK TÖRESİNİN medeniyet birikimi ile kurdular bu imparatorluğu!.. 
BAŞKA TÜRLÜ OLMASI MÜMKÜN DEĞİL Kİ!.. Ne zaman ki, inançta, bilimde yobazlaşmalar başladı; kibirlenip, gücü, zaferleri kendilerinden bildiler, hak yolu olan RUHSAL TÖRELERİNİ ihmal edip, egolarına “aşk” şarkıları düzdüler, gül bahçelerine, söğüt gölgelerine yan gelip yattılar, başladı gerileme ve yıkılma!.. 
Bu durum sadece bize has bir şey değil, her milletin tarihine bakarsanız, yükselme, gerileme ve yıkılma zamanı ve nedenlerini görüyoruz, maalesef. Oysa güvenli, kolay ve bereketli şaşmaz yol besbelli!..            
ŞİMDİ, BU GÜN, GÜZEL YARINLARI İNŞAA ETMEK İÇİN TÜRK'ÜN TÖRESİNİ HATIRLAMA, GEÇMİŞTEN DERSLER ÇIKARIP GELECEK İÇİN ÇOK ÇALIŞMA ZAMANI!..        
DÜNYAYA FAYDALARI ÜRETİP YAYMAK, “TÜRK'ÜN İLÂHİ VE TARİHİ TÖRESİDİR”        ATATÜRK' ÜMÜZÜN KARAKTERİ VE ESERLERİ NESİLLERE ÖRNEKTİR!..             
MUHTEŞEM ÖZÜMÜZLE, TÜM DÜNYAYI GÖNLÜNDEN FETHETMEYE VAR MISINIZ?..    
-------------------------------------
Kuran'ı Kerim. Sure 8/ayet 26: 
Hatırlayın ki, bir zamanlar siz yeryüzünde aciz tanınan az bir toplum idiniz. İnsanların sizi kapıp götürmesinden korkuyordunuz da, şükredesiniz diye Allah size yer, yurt verdi; yardımıyla sizi destekledi ve size temizinden rızklar verdi.     
7/95: Sonra bu sıkıntıyı iyiliğe çevirdik. O kadar ki mal ve adetleri çoğalınca nankörlükle: “Babalarımıza da böyle hastalık, sağlık erişmiştir.” Demişlerdi. Biz de onları farkında değillerken ansızın yakalayıverdik.        
                                 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama