ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
EDİRNE’DE ÇİRKİNLİKLER
Yayın Tarihi: 08 Nisan 2021 Perşembe, 06:09
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bir çok yerleşim yerinde olduğu gibi Edirne'de de hoşa gitmeyen çirkinlikler var. Bunlar yerleşim, yapı, ihmalcilik, çıkar bakımından olduğu gibi üç, beş kuruşluk menfaat sağlamak için bilerek yapılan çirkinliklerdir. 
Bu çirkinliklerin en göze batanı da Roman vatandaşların çöp bunkerlerinden işe yarar malzemeleri ayırıp, yaptıkları özel arabalara koyarken çöplerin etrafa saçmalarıdır.
Kimsenin, kimsenin kazancına karıştığı yok, olamazda zaten ama, bu işleri yapan Roman vatandaşlar çöp bunkerlerini karıştırırken etrafa atıkları saçıyorlar, bunkerlerin etrafı pislik oluşturuyor, kimsede o çöpçüler gelene kadar temizlemiyor, bu pislikler tam bir mikrop yuvası oluşturuyor ve o mahallede çirkinlik yaratıyor. 
Bu toplanan çöpler içinden hep işe yarar malzemeler ayıklanıyor, örneğin cam atıkları, plastikler, metaller, kağıtlar, buna benzer malzemeler çünkü bunlar para ediyor. Bu da yetmiyor bazı toplayıcılar Sabuni mahallesine çöpleri istifleyip orada ayrıştırıyorlar, yani orası çöp ayrıştırma istasyonu olarak kullanılıyor. Ne gören var ne bir şey diyen. Korona salgınının maksimum seviyede devam ettiği bu günlerde, tam bir pislik, mikrop yuvası oluşturuyor bunlarda etrafa saçılıyor. 


 Niye, bu pislik ve çirkinlikler görülmez? 
 Türkiye'de turist akınında İstanbul, Antalya, İzmir ise Edirne'de onlardan sonra gelir. Bu kadar cazibesi olan bir kentte sokaklarda, Saraçlar caddesinde daha bir çok ana arterlerde Roman vatandaşların ekmek kapısıdır deyip yaptırdıkları özel arabalarla çöp bidonlarından ayıkladıkları çöpleri herkesin gözü önünde taşıyıp etrafa çirkin görüntüler oluşturarak çirkinlikler yaratıyorlar, niye bunları ilgililer görmüyor, alakadar olmuyorlar?  
Bu hal hep böyle devam ediyor, peki böyle mi devam edecek, çaresi yok mu? 
Elbette var, Süloğlu yolunda çöp istasyonu kurduk, orada çöplerden meydana gelen metan gazından elektrik enerjisi elde ediyoruz, sistem henüz eksiktir, orada ayrıştırma tesisi, birde çöpleri yakarak imha sistemi kurmak gerekir. Ayrıştırma tesisi bir an önce kurulmalı, çöplerin içindeki işe yarar malzemeler orada ayrıştırılmalı, işçi olarakta sokaklarda çöpleri toplayan Roman vatandaşlar çalıştırılmalı. Gerekirse yarım gün çalıştırılıp yarım gündelik ödenerek, bu şekilde şehir içinde çöp toplamak kalkar ve çirkin görüntülerde biter. Böyle bir ayrıştırma tesisi Edirne Sanayi çarşısında da yapılabilir, bir an önce yapılmalı Edirne'de bu çirkinliklerden kurtulmalı. 
Sayın okurlar insan topluluğunda medeniyet gökdelenlerle, hızlı trenle değil, temiz olmakla, temiz yaşamakla başlar, ne kadar temiz olursak o kadar medeni oluruz. Gezip gördüğüm Avrupa ülkelerinde sokaklarda, caddelerde yerlerde bir tek kibrit çöpü, sigara izmariti görülmezken, bizim sokaklarımız pislikten geçilmiyor. Turizm mevsiminin başlayacağı bu günlerde bu konuya eğilsekte çirkinlik oluşturan pisliklerden kurtulsak, önümüz turist mevsimi tabi korona salgını izin verirse.
 Müslümanız, temizliğin imandan geldiğine inanırız ama, niye bir türlü temiz olamayız, ne kendimiz, ne yaşadığımız ortam, Roman vatandaşlarımızın çöpleri karıştırıp yaptırdıkları özel arabalarla yarattıkları çirkinlik bir günlük konu değildir. Günlerce, aylarca devam ediyor, niye bu hali ilgililer göremiyor, inşallah bundan sonra görürde EDİRNE  ÇİRKİNLİKLERDEN kurtulur . .  . 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama