ANASAYFA
20 Mayıs 2022 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 274
Yayın Tarihi: 14 Nisan 2021 Çarşamba, 05:56
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

          Atatürk’ü yanlış yoldan çeviren Sığırtmaç Mustafa’ya özeniyoruz ya, (70 yıldır ilgilendiğimiz için) eğitimi iyi bildiğimizi düşünüyoruz ya! Millet büyüklerimize (biz milletvekillerimizi hep efendimiz, büyüğümüz gördük. Değiller mi? Milletvekilleri bunca çabalıyor, bunca konuşuyor, hatta bunca para harcıyor da aday olabiliyor, seçiliyor. ‘Vekil’ olmak için mi?) yol göstermeye kalktık: İkinci yüzyıla Çağrı Beyannamesinde eğitimle ilgili yanlışları düzeltmek istedik. Sonuç? Ne Edirneli aydınlarımız okudu, bize katıldı; (Geri bildirimde bulunmayanı, hatta “Öyleyse gel örgütlenelim, düzeltelim” demeyeni okudu, katıldı sayamıyoruz.) ne de CHP nin eğitimden sorumlu başkan yardımcısı Prof. Dr. Lale Hanım okudu, önemsedi, sekreteri Zübeyde Hanım okudu mu acaba?

          Ama biz üç beş yazıyla politika üzere yazılar yazmayı sevdik, benimsedik. Ne yapalım? Politik dedikodular.

          104 amiralimiz bir duyuru yayınladı, İyi parti başkanı Meral Hanım da buna zevzeklik dedi. Gazetelerde, TV lerde herkes tartışıyor, başkanlar, yardımcıları yorumluyor. Biz neden katılmayalım?

           Adına ister duyuru ister bildiri, muhtıra, tez, rapor, uyarı, savunca, yazanak veya darbeye çağrı deyin; ister bu duyuru Pazar gece yarısı veya Salı öğleden sonra yayınlansın, bize göre (“bize göre” demek vatandaşlık hakkı değil mi? İster anayasal ister doğal.) “Ne? Nasıl? Neden?” diye incelenmeli. Tüm bilgiler de bilimin tümü de bu soruların yanıtları çünkü.

          (1) Duyuru ne? “Möntrö’yü tartışamayız. Amiraller tarikatlarla ilişkili olmamalı.” Zevzek ne? “geveze, boş boş konuşan.”

          (2) Bu duyuru nasıl yazılmış? Watsap grubunda tartışılarak, oluşturulunca imzaya açılarak. Meral Hanım bunu nasıl zevzeklikle nitelendirdi? Sorular arasında, anında.

          (3) Amirallerimiz bu duyuruyu neden yayınladı? Bunu tam bilemeyiz ama ülke yönetiminden yakınmalarının önemli nedenleri var. Bazıları acısını da çekti. Meral Hanım neden böyle niteledi? Çünkü Meral Hanım siyasetçi. Ayrıca (sonraki konuşmalarına bakınca) bu bir anlık tepkiyle söylenmiş bir söz.

           (4) Yönetimin tepkisi neden çok ağır? Seçmen yönetimden uzaklaşıyor, yönetim bunu görüyor, bu akışı durdurmak veya geri döndürmek için her araç sakıncasız.

           (5) Nesnel eleştiriler ne olabilir?

           (a) En üst düzeyde eğitim almış, en üst düzeylerde yönetim deneyimi olan amirallerimiz az emekle (Watsap tartışmalarıyla) duyurular yayınlamamalı. Hatta (çok daha düşük eğitim ve deneyimle yapılabilen) gazetelerde yazılar yazmaya, TV lerde tartışmalara katılmaya girişmemeli. (Politik katkılarda bulunmak istiyorlarsa, örneğin dernekler kurarak, örneğin partilere üye olarak) örgütlenmeli. Askerlikteki sıralanım desteğini unutabilmeli (halklaşmalı), halkımızı (seçmenimizi) tanımalı. Askerlikteki devingenliğini politikanın farklı ortamına taşıyabilmeli. Duyurular değil, topluma kalıcı savuncalar, yazanaklar sunabilmeli... Bunun karşıtı doğru: Çekilen acıları da halkımızın acılarını da unutup dingin emeklilik.

           (b) Meral Hanım’ın bu duyuruyu böyle nitelendirmesi doğru mu? Bu tür aşağılayıcı terimler hiç kullanılmamalı. Bu genelde doğru. Ama büyüğün küçüğüne, örneğin babanın çocuğuna “Zevzeklik yapma!” demesi hoş görülür.

            Meral Hanım 1956 doğumlu. Kız öğretmen Lisesinde edebiyat fakültesi tarih bölümünde okumuş. Üç yıl öğretmenliği, sonra üniversitede araştırma görevliliği, yüksek lisans ve doktorası, bölüm başkanlığı var. (Doktora tezine ulaşamadık. Yalnızca ‘Ekşi Sözlük’te tezin “76 hüküm içeren bir serriye (‘Hazreti Muhammed zamanında onun katılmadığı savaşlar’mış) defterinin transkripsiyonu” diye bir açıklama var.) Bundan sonrası (1994~    ) hep siyaset: DYP Kocaeli Büyükşehir Belediye başkan adayı, DYP milletvekili, İçişleri bakanı, Abdullah Gül ve Erdoğan’ın yeni oluşumuna katılımı, MHP de Bahçeli’nin siyasi işler  baş danışmanı, MHP İstanbul Büyükşehir başkan adayı, MHP genel başkan adayı, İyi Parti genel başkanı.

            Tutuklanan 10 amiralden biri Atilla Kezek Paşa (bak ‘Dışarıdakiler Adaleti Beklerken’) 1956 doğumlu. Tüm yaşamı aynı doğru üzerinde: Deniz Askeri lisesi, Deniz Harp okulu, değişik düzeylerde subaylık, Deniz Harp akademisi, Askeri ataşelik, komutanlıklar, deniz kuvvetleri kurmay başkanlığı ve “asker olduğu için, insan olduğu için, çaresiz kaldığı için” istifa.

            Sığırtmaç Mustafa’ya özeniyoruz ama (bir büyük olarak) Meral Hanım Atilla Paşa ve birçoğu ondan çok daha yaşlı amirallerimize böyle söyleyebilir mi? (1937 doğumlu olmamıza sığınarak) “Meral Hanım’ınki zevzeklik.” diyebilir miyiz? Bilemedik.

                                                                                                                              Sağlıcakla,      

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
En çok özlenen pilav!
Mesleğin çınarı 145 yaşında!
‘Mahalle Meclisleri için yeni adım’
Kürek'te büyük atılım!
Gürkan 'En Roman Dostu' başkan!
Süloğlu Belediyesi'nden bedava fide
Kurumlar turnuvasında durmak yok
Her yer SAMSUN!
CHP'den 19 Mayıs töreni
EDİRNE ve BİSİKLET -10-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke