ANASAYFA
27 Haziran 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
MUTLULUK
Yayın Tarihi: 16 Nisan 2021 Cuma, 06:28
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Sahi mutluluk nedir, gamdan, sorundan, dertten uzak olmak, moralen iyi durumda olmak, böyle kimse var mı, her halde vardır. Peki mutlu olmak için ne yapmak lazım, sorunlardan uzak kalmak lazım. Bunun içinde ileriyi görmek, sorun olabilecek konuları anlamak ve o konuların sorun olmadan tedbirini almak.
 Mutlu olmanın birinci faktörü sağlık ise de ikinci faktörü de geçim sorunudur.
Sağlık sorunu, insan mümkün olduğu kadar sağlıklı hasta olmadan yaşamalıdır. Bunun içinde temiz olmalı, iyi beslenmeli ama birde elde olmayan sağlık sorunları olabiliyor. Hiç yoktan bedenin yarattığı sağlık sorunları olabiliyor, hiç olmaz ise insan yılda bir kere bir doktor muayenesinden geçmeli. 
Peki ben bunu yapıyor muyum hayır. Bugün Edirne sağlık bakımından çok şanslı, şehrimizde epey hastane ve uzman doktor var, hastanelerimizde son sistem cihazlar var, uzman hekimlerimiz var. Çok iyi muayene ve tedavi uyguluyorlar ama biz yine de sağlığımıza dikkat etmeliyiz. İyi yaşamak için sağlık önemli. Sağlık kadar önemli olan birde geçim sorunu, bütün mesele yaşamak için normal ihtiyaçlarımızı karşılayacak kadar gelirimiz olmalı. Yaşamak için en önemli konu bu, bu gün bir çok ailenin en büyük sıkıntısı geçim sorunu oluyor. Bir kimsenin normal gıda alması gerekir.  
 Ailelerde geçim sıkıntısına en büyük engel, nüfus artışıdır. Çok çocuk sahibi kimseler, bu sıkıntıyı çekerler. Ondan sonra en büyük sorunda işsizliktir. Aile bir kişinin gelirine kalırsa sıkıntı çok artar, bu aile nasıl mutlu olsun? 
 Hayat pahalı, gün geçmiyor zam görmeyen ürün olmasın, kuru fasulye 15, peynir 50, yağ 18, ekmek 2 TL sı. Gel de geçin. Öyle aileler var ki sebze alamayıp, sebze atıklarını marketlerden topluyorlar. Bu insanlar nasıl mutlu olur?
 Delikanlı liseyi, üniversiteyi bitirmiş, askerliğini yapmış, günlerce branşı ile ilgili iş arıyor. Hadi iş bulda çalış, morali bozuk anası babası ile sürtüşme yaratıyor. Bu insan nasıl mutlu olsun, mümkün değil. 
Mutlu olmanın yolu, yazımda belirttiğim gibi ileriyi görmek azla yetinmeyi bilmek, iyi hesap yapabilmektir. Bugünlerde korono salgını devam ediyor, her gün vakalar artıyor, yasaklar çoğalıyor insanda moral diye bir şey kalmıyor. Gel de mutlu ol ama yine de bizler her doğan güneş yeni bir gündür deyip, yarın bu günden daha iyi olacak düşüncesi ile moralimizi bozmayalım. Elimizden geldiği kadar mutlu olmaya gayret edelim. Zaten hayat dediğin üzüntü ve sevinçten ibaret değil mi? Mümkün olduğu kadar üzüntüyü bırakıp yaşamaya bakalım, elimizden geldiği kadar mutlu olmaya bakalım. Sorunları çözmede en iyi ilaç moraldir, moralimiz ne kadar yüksek olursa o kadar güçlü oluruz. 
Ne yapıp ne edip mutlu olmaya bakalım. İyi MUTLULUKLAR . . . 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gülşen Kayasöken vefat etti
Zafer Partisi 'Özkan' dedi
Üniversite merası!
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Göçmen: Bu daha başlangıç
Edirne Kırkpınar'a hazır!
Hasta ve yaşlılara şifa olacaklar
Selimiye için turladılar!
Gürkan'a 'En Roman Dostu' ödülü
OİM'den Sarayiçi'nde sergi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke