ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
EŞKENCEDERE’YE İŞKENCEYİ DURDURUN!
Yayın Tarihi: 11 Mayıs 2021 Salı, 06:31
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

22 Ağustos 2020’de Giresun’un Dereli İlçesi’nde bir sel felaketi oldu. 11 insanımız (ve tam sayısını hiçbir zaman bilemeyeceğimiz binlerce değişik türde canlı) hayatını kaybetti, milyonlarca liralık da maddi zarar meydana geldi.

Sel felaketinin ardından bölgeye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı konuşmanın içinde şu cümleler de vardı:

 “Tabiatın kuralları çok daha büyük ve aşılmaz bir gerçek olarak karşımızda duruyorAfetten aldığımız derslere uygun şekilde ilçelerimizi ve köylerimizi tamamen ayağa kaldırana kadar tek bir anımızı boşa geçirmeyeceğizAFAD ve çeşitli bakanlıklarımız, yürütülen çalışmalar için Giresun'a 73,5 milyon lira ödenek göndermiştir.

Sadece Türkiye değil bütün Dünya son yıllarda gittikçe artan sel felaketleri, hortum gibi ani ya da kuraklık, susuzluk gibi uzun süreli krizlerle karşı karşıya kalıyor. Bunun sebebinin küresel ısınmaya dayalı iklim krizi, küresel ısınmanın sebebinin de insanların doğaya olan hunharca saldırısı olduğunu biliyoruz. Biliyoruz da, peki duruyor muyuz? Hayır! Gün geçtikçe daha da saldırıyoruz bize yaşam sunmaktan başka suçu(!) olmayan doğaya!

Üç kuruş daha fazla kâr etmek isteyen büyük, küçük onlarca vahşi kapitalist, memleketin en güzel yerlerinde; yeşile, ağaca, derelere karşı adeta savaş açmış durumda. Karşılarında ise yaşam alanlarını ve geçim kaynaklarını savunan bir avuç yöre halkı. Ve maalesef yöre halkının karşısında ise Devlet!

Sayısız örneğini yaşadığımız bu karşı karşıya kalmaların sonuncusu, Rize’nin İkizdere İlçesi’nde Eşkencedere’de yaşanıyor!

Karadeniz’de birbirinden güzel onlarca yer var, ancak İkizdere, eşsiz güzelliği ile 2010 yılında doğal SİT alanı ilan edilmiş ve bu şekilde bölge için planlanan 22 HES projesinin yapılmasının da önüne geçilmiş!

Bununla da kalınmamış, Karadeniz’in termal ve kış turizmi için yeni turizm destinasyonu alanı olarak belirlenen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ‘örnek yayla’ modellerinin uygulanacağı iki noktadan biri olarak da seçilmiş İkizdere!

Yurt Gazetesi’nde, “Size biraz doğduğum, büyüdüğüm ilçe İkizdere’yi anlatayım!” başlıklı yazısında Yüksel Baysal; “Dağlarında çiçekler, ormanında ağaçlar, suyunda benekli balıklar aramak varken, gidip de taşını bulmuşlar, analiz edip, ‘Evet buradan deniz dolgu taşı çıkar’ demişler. Hayret, bu nasıl bir gayret?diye soruyor!

Bu masal diyarında her şey güzel giderken, her masalda olduğu gibi bir kötü karakter çıkıp bu güzelliği bozuyor maalesef!

Memleketin başının belası beş kötü adamdan birisi olan bu kötü karakter, kasasına girecek onca para karşılığında, sırf maliyeti azıcık daha düşürmek için yakınındaki Eşkencedere’ye saldırıyor. Ve masal diyarındaki ‘Eşkencedere’,  bu saldırı ile bölge halkının yaşadıkları duyguya tercüman olarak “İşkencedere” olarak yer almaya başlıyor haberlerde!

“Coğrafya Kaderdir” demiş İbn-i Haldun. Evet, gerçekten de coğrafyanın toplumların yaşamı ve kültürü üzerinde çok büyük bir etkisi vardır. Ancak Karadeniz, coğrafyanın sadece uzun vadede insanların kaderini değil, günlük yaşamının hemen her anını etkilediği çetin bir coğrafyadır.

Olağanüstü zor koşullarına karşın bölgeyi terk etmeyip, yaşamlarını büyük bir mücadele içinde geçiren yöre halkı, şimdi de yaşam alanlarına saldıranlara karşı büyük bir mücadele içinde! Büyük bir azim, inanç ve inatla sürdürülen bu mücadelede ne yazık ki bölge halkı karşısında Devlet’i buluyor.

Oysa doğal güzellikleri sebebi ile bölgeyi SİT alanı ilan eden de, örnek yayla projesi uygulama alanı seçen de aynı Devlet!

Peki, şimdi ne oldu da, Devlet kendi kararlarını değil de bir kötü adamın menfaatini koruyor? Hem de halkını karşısına alarak!

Maalesef kısa vadeli kârlar için verilen tavizler, uzun vadede çok daha fazlasıyla geri alıyor kazandırdıklarını. Hele ki doğaya karşı yapılan plansız, hesapsız saldırılar hiç karşılıksız kalmıyor. Ama işte bir türlü ders almıyoruz!

Yazının başında yer verdiğimiz Dereli Sel Felaketi ve benzerlerinde olduğu gibi doğa intikamını alırken sadece maddi zarar vermiyor, cana da zarar veriyor.

Bu gerçekler karşısında Devlet’in, kâr peşinde koşan müteahhidin değil, yaşam alanlarını savunan halkın ve doğanın yanında yer alması aklın gereğidir. Bu aynı zamanda kendisinin daha önceki kararlarının da arkasında durması demektir. Ki Devlet olmak da bunları gerektirir.

Gelin, Eşkencedere’ye, işkence yapmayı durdurun ve halkı kendi yaşam alanları ile baş başa bırakın.

 

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
Yeşilay hafta sonunu Süloğlu'na ayırdı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke