ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
FİLİSTİN DRAMI
Yayın Tarihi: 28 Mayıs 2021 Cuma, 06:27
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Geçen haftalarda Ortadoğuda Filistin'in başkenti Kudüs'te bir dram yaşandı. Kadir Gecesi, İsrail askerleri hiç bir neden yokken Kudüs'ün büyük bir caminde namaz kılan Araplara saldırıp onları dayaktan geçirdi. Bu olayı duyan Filistin halkı sokağa dökülüp olayı protesto etmeye başladı. Bunu fırsat bilen İsrail askerleri Filistinlilerin üzerine ses bombası, gaz bombası, plastik mermiler atarak karşılık verdi. Bu olaya karşılık Hamas örgütü kendi yaptığı füzelerle İsrail'i vurmaya başladı, buna karşılıkta İsrail de Gazze'yi havadan uçakla, karadan topçu ateşi ile vuruyordu. Olayların başladığı günden bu güne kadar onbir gün geçti, Filistin'den çocuklar dahil 240 kişi öldü, İsrail'den de 12 kişi öldü. Bu olay dram değil de nedir ki? 
Bu dramatik olaylara sebep ne? Böyle olaylar ilk defa olmuyor, daha önceleri de olmuştu, olayların nedeni araştırılırsa sebep olarak İsrail' in yayılma politikasıdır. 
İsrail devleti 1948 de 700 bin kişilik Yahudi toplumu ile Filistin toprakları üzerinde kurulmuştur. İsrail bugüne kadar genişleye genişleye Filistin'in çoğu toprağını almış, kendine katmış, 7 milyonu Yahudi, 2 milyonu Arap olmak üzere 9 milyonluk bir ülke olmuştur. Peki İsrail'in bu barbarlığı, şımarıklığı neden ve nereden geliyor?
 İsrail barbarlığına güzel birde kılıf uyduruyor, -- Filistin toprakları biz Yahudilere Tanrı tarafından vaad edilmiş topraklardır -- bahaneye bak , nasıl beğendiniz mi?
Eğer bu dünyada her kez böyle düşünürse dünya bir ateş küresi olur, hiç kimse rahat yaşayamaz. Yahudi milleti milattan önceleri Mısır'dan kovulmuş Kızıl Denizi aşarak bugünkü Filistin topraklarına yerleşmişler ama 1948'e kadar bir devlet olamamışlar. İşte bu psikozun altında barbarlaşıyorlar. Bugün dünyada çıksa çıksa belki otuz milyon Yahudi çıkar. Onlar kırk milyon diyor. İsrail'in düşüncesi kırk milyon Yahudi'yi biraraya toplayıp büyük bir İsrail devleti kurmak. Bu kadar insan içinde yer lazım onun içinde Filistin topraklarını işgal etmek gerekiyor. Bugün İsrail'in yaptığı olay işte budur, bu nedenle Filistin topraklarını işgal ediyor. 
Peki İsrail bu gücü nereden alıyor, Yahudi milleti dünyanın her bir tarafına dağılmıştır. Çalışkanlıkları, parasal konulara akılları erdiği için bulundukları ülkelerde bir çok kilit mevkileri ele geçirmişler. Bugün Amerikan ekonomisi Yahudilerin elindedir, Amerika'da zaten Ortadoğu'da kendine bir yer edinmek istiyor onun için var gücü ile İsraili destekliyor. İşte İsrail'in Yahudi şımarıklığı bundan ileri geliyor. 
İsrail işgali ne zaman biter? İsrail, Filistin topraklarının tamamını işgal edince işgal biter, zaten Filistin toprağı olan Gazze Filistin'den kopmuş, İsrail Filistin'in % 70 ini işgal etmiş, tamamını işgal edene kadar İsrail'in saldırısı devam eder. 
Peki, niye Filistin bu kadar pasif davranıyor, bir varlık gösteremiyor. Çünkü Filistin'in elinde hiç silahı yok, Filstinli gençler yerden topladıkları taşlarla silahlı İsrail askerlerine karşılık veriyorlar. Niçin böyle Filistin İsrail devleti tarafından işgal edilmiş ambargo uygulanıyor, Filistine silah sokulamıyor. 
Peki bu olaylar karşısında diğer Arap ülkeleri ne yapıyor, İsrail ile barış anlaşması yapıyorlar. Arap milleti değil mi, ipiyle kuyuya inilmez. Bu yapılan harekat ne şekilde sıfatlandırılır, bu zorbaca harekatı İsrail devleti yaptığına  göre tek kelime ile devlet terörüdür, çoluk çoçuk, kadın kız demeden silahsız Filistinlilere yapılan bu işlem doğrudan terördür. Peki bu olay karşısında diğer devletler, Birleşmiş Milletler örgütü ne yapıyor, sadece seyrediyorlar, ses çıkaran Türkiye, İran gibi bir kaç ülkeden başka. 
Yok.  Tuhaf olan bir konu var, Irak iki kere saldırıya uğradı, Suriye darmadağın edildi, Filistin de bela eksik olmuyor, bunlardan sonra sıra kime geliyor? Peki bunlara sebep ne, hep Amerikan parmağı, İsrail'i Ortadoğu'da arka bahçesi yapmak. Neden, çünkü Ortadoğu petrol bölgesi. Ateşkes yapıldı, bakalım ne kadar sürecek, bir zaman sonra yine olaylar İsrail tarafından çıkarılır. Göreceğiz gelecek günler neler gösterecek? . . .  

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke