ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Biden’la Görüşme Öncesi
Yayın Tarihi: 11 Haziran 2021 Cuma, 06:06
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Türkiye Cumhuriyeti Devleti sistemik yapıda eyleyen başat güçler olarak ABD ve Rusya Federasyonu’nun bölgesel ve belli şartlarda da sistemik seviyedeki politikalarına tesir edecek derecede önemli bir devlettir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin özellikle Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) ve onun uzantıları bağlamında oldukça önemli bir güvenlik sorunu vardır ki; bu mesele tartışmasız ve açık bir şekilde devletin bekası ile ilgilidir.

Irak’ın kuzeyi kaynaklı BTÖ’nün Diyarbakır ili Lice ilçesi eski adıyla Fis yeni adıyla Ziyaret köyündeki kuruluşundan itibaren ortaya çıkan faaliyetlerine Suriye’de 2011’den beri başlayan olaylar farklı bir boyut katmıştır.

2011 yılına kadar, Suriye’de BTÖ, Suriye hükümetinin çıkarları doğrultusunda politik olarak desteklediği bir yapıyken; Esad rejiminin idaresini tabiri caizse Rusya Federasyonu idaresine devretmesi ile durum farklılaşmıştır. Ancak zaten var olan ve özellikle 2015 sonrası bir askeri koruma şekline dönüşen Suriye Arap Cumhuriyeti-Rusya Federasyonu ilişkisi bağlamında BTÖ’nün her iki devlet tarafından da desteklendiği meselesi 20. yüzyılın başlarında nihayete ermiş olan bir politik davranış biçimi emperyalizm terimi ile açıklanarak bu devletlerin bazı şartlar altında Amerikan karşıtlığının tam anlamıyla Türkiye Cumhuriyeti çıkarına faaliyet gösterdiği yanıltıcılığını ortaya koymaktadır. Zira Rusya Federasyonu da İran İslâm Cumhuriyeti de çeşitli koşul ve şartlarda ABD ile açık ve zımni irtibatlar kuran devletlerdir. Burada aslolan devletin çıkarıdır. 

Rusya Federasyonu ve Suriye Arap Cumhuriyeti  çıkarları doğrultusunda Suriye’nin kuzeyinde ortaya çıkarılmaya çalışılan de facto yapıya en az ABD kadar destek vermekte ve ihtilafları da en az ABD kadar genişlik taşımaktadır. Bu noktada Türkiye Cumhuriyeti’nin açık bir şekilde bölgesel gücünden kaynaklanan güç dengesi politikasını sürdürmeye devam etmesi elzemdir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı ve belki de bir sosyal inşa sürecini de beraberinde getirme ihtimali olan operasyonların ve kazanılan alanı güvenliğinin temini için koruması hayati önemi haizdir.

Bu şartlar altında Türkiye Cumhuriyeti hem Irak’ın hem de Suriye’nin kuzeyinde oldukça etkili operasyonlara imza atmaktadır. Sözde Mahmur Mülteci kampı olan ancak özde Mahmur terörist kaynağına yapılan operasyon ile P. Tğm. Oğuz Kağan Usta ve P. Uzm. Çvş. Mehmet Muratdağı’nın şehadetinden sorumlu terörist unsurlara Raco’da düzenlenen operasyonlar bölücü örgütün Türkiye’nin hak, alâka ve menfaatlerinin bulunduğu hiçbir yerde rahat olamayacaklarını göstermesi açısından tarihi önemi haiz operasyonlardır.

ABD’de, NATO ortak paydasında, Türkiye Cumhuriyeti’ne olan ihtiyacın da gözden kaçırılmaması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kendine yardım ilkesi bağlamında hassas operasyon yetenek ve kapasitesinin dikkate alınması gerektiği hususu önemli bir şekilde görüş olarak sunulmaktadır.

Bu şartlar altında yapılacak olan zirvede ne bir kesimin söyleminde olduğu gibi emperyalizme teslimiyetle ABD ile irtibat kurulacak ne de ABD ile kurulan ilişkiler dolayısıyla Türkiye Devleti’nin çıkarları göz ardı edilecektir. Buna ek olarak Rusya Federasyonu’nun da SSCB devamı olması hasebiyle aynı tanımlama ile emperyalist olduğunu da dikkatten kaçırmamak ve bölücü terör örgütüne olan silah, mühimmat desteğini unutmamak gerekmektedir. Böylece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölgesel gücünden kaynaklı kapasite ve avantajlarını hem ABD hem de Rusya Federasyonu ile olan irtibatlarda duygusallıktan uzak kalarak hem ABD hem de Rusya Federasyonu muhiplerinin politik propagandalarını görmezden gelerek karar almak etkin ve güvenli bir sürecin aynı zamanda da devletimizin bekasının gereğidir.

Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

 

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke