ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
MARMARA KİRLENİRKEN
Yayın Tarihi: 12 Haziran 2021 Cumartesi, 06:24
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Havayı, suyu, toprağı kirlettiğimiz yetmedi, şimdide denizleri kirletmeye başladık. Marmara denizinin İstanbul'un adalar tarafı, bazı diğer sahilleri ( Müsilaj ) denilen, bir salgı ile kaplanmış buna deniz salyası da deniyor.
Müsilaj nedir? Suda fitoplankton olarak adlandırılan mikrop alglerin aşırı, çoğalması sonucu oluşan yapışkan salgıya müsilaj deniliyor. Deniz salgısı denilen bu varlık suyun üzerinde veya dibinde beyaz renkte bir çamur oluşturuyor. Müsilajın oluşumu denizdeki kirlilik ve deniz suyu sıcaklığının artmasına bağlanıyor.  -- 1 --  
Müsilajın olduğu yerde hiç bir canlı yaşamıyor, balıklar ölüyor. Bu durum şimdilik İstanbul'un Adalar, Anadolu yakasının bazı sahillerinde, Silivri taraflarında görülüyor.
Marmara denizi bizim iç denizimizdir, bu sahaya kimse karışamaz, deniz yolu olarak kullanılır. Zamanında her cins balığın yetiştiği Marmara denizinde bugün bir kaç balık cinsi kalmıştır, Marmara denizi bir yerde kurumuştur. Buna sebep ne, Marmara denizinin kirliliği, bizler Marmara denizini kirlettik.
 Marmara bölgesindeki her türlü sıvı sanayi atıkları nehirler vasıtası, yağmur suları ile Marmara denizine ve Meriç nehri ile Ege denizine akıyor, bu kirli zararlı atıklar denizleri kirletiyor, daha ne bekliyoruz. Marmara bölgesinde yoğun bir sanayileşme ortamı yarattık bu sanayilerin atıkları denizlerimizi kirletiyor, Marmara bölgesinde kaç sanayi tesisinin kirli su arıtma tesisi var? Hiç birinin yok, daha ne bekliyoruz. Elbette bu atıklar denizi kirletecek. Halbuki bu sanayi tesisleri kurulurken fabrikaların sıvı atıklarını temizleyecek, rafine edecek şartı uygulansa idi bu gün denizlerimiz temiz olurdu. 
Bir başka çözüm şeklide sanayinin kirli sıvı atıkları için yerleşim yerine ayrı bir kanal yapıp bu kirlilik kanala boşaltılsa idi, kanalın denize yakın yerine arıtma tesisi kurulsaydı Marmara'ya akan atık sıvılar temiz olurdu ve Marmara'da temiz kalırdı.
Marmara bölgesini bir dolaşalım, batı Marmara yani Trakya her taraf sanayi tesisleri ile dolu, bu tesisler sıvı atıklarını Ergene deresi ile Meriç nehrine akıtıyor. Ergene deresinde hiç bir canlı yaşamıyor, dere tamamen zehirlenmiş, bu zehirli su ile pirinç tarımı yapılıyor, dere bu pis suyu Meriç'e akıtıyor. Meriç zaten Bulgaristan' dan kirli olarak geliyor, Meriç'te suyunu Ege denizine akıtıyor, Egeyi kirletiyor. 
Kuzey Marmara, tamamen sanayi tesisleri ile dolu, bunlar hep sıvı atıklarını Marmara denizine akıtıyor, denizi kirletiyor. Bilhassa Bursa civarı, batı Marmara orada da sanayi tesisleri var, onlarda denizi kirletiyor. Bandırma gübre fabrikası asitli sularını Marmara denizine akıtıyor, o bölgede canlı hiç bir şey yok. Bu kadar kirlilik yaratan bölgede denizin temiz olmasını nasıl beklersin? 
Bu sanayi tesisleri zamanında kurulurken atık sıvıları arıtma tesisine öncülük tanınsa, şart koşulsaydı bugün Marmara denizi temiz olurdu. Kudurmuş gibi fabrikalar kuruyoruz ama atıkları nasıl arıtacağız diye düşünmüyoruz. Tek düşüncemiz para kazanmak, küpümüzü doldurmak, daha ne bekliyorsun, Marmara denizi niye kirlenmiş? 
Uzmanlar uyarıyor, Müsilajın olduğu yerlerde denize girmeyin,  girerseniz salgın hastalıklardan kurtulamazsınız, bir çok mavi bayraklı plajımız kirlilik yüzünden kapatılmıştır. 
Bundan sonra ne yapılabilir? Sanayi bölgelerine sıvı atıkları toplayacak kanal sistemleri yapmak, zehirli atıklar denize akıtılmazdan önce onları rafine edecek tesis kurmak. Bu kadar yılda bu kirli ortamı yarattıktan sonra böyle bir tesis kaç yılda kurulur onu bilemem. Bu kafa ile üzerinde oturduğumuz dalı kendimiz kesiyoruz, hayırlısı olsun, ama MARMARA KİRLENİRKEN.. .
  1 --- Milliyet

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
Yeşilay hafta sonunu Süloğlu'na ayırdı
EDİRNE ve BİSİKLET -8-1-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke