ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
V.E.
Yayın Tarihi: 17 Haziran 2021 Perşembe, 06:23
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

“Bu başlıkla yazı yazılır mı?” diyeceksiniz. Neden olmasın? Bir noktalama işareti bile başlık olabilir. Bu başlıkta iki harf ve iki nokta var. Başlık, bir kişinin ad-soyadının ilk harfleri ve bir bağlaç kadar önemi olamayacak biri. Adını okuyucu bulabilir!

15 Ekim 2020 günlü Hudut Gazetesi’nde de konu yine aynı kişi imiş. O günlerde kentimize gelmiş ve Edirne köymüş, AKP zamanında kent olmuş gibi inanılması güç, komik ve tarihi yanıltıcı beyan da vermişti. Ben de “Eski Bakanların Görevi” başlıklı yazımda bunu eleştirmiştim: “Sayın V.E.’nin Osmanlı’daki Meşrutiyet ilanına karşı direnmek isteyen gericileri Mustafa Kemal önderliğinde durduran Hareket Ordusu’na ‘Çapulcu Ordusu’ demesi tarihçilerin ortaklaştığı tarihi olguyu ya bilmemektir ya da tersten okumaktır. Bilinmeyen öğrenilir ama tersten okumak demek; meşrutiyete bile tahammül edemeyip ‘istibdat’ isteyenleri savunan zamanın Derviş Vahdeti adlı Volkan Gazetesi yazarı ve sahibinin kışkırtıcı yayınlarına inanmak demektir” demişim.

İktidar etkili ve yetkilileri veya yandaşları asıl amaçlarını hiç gizlemeden konuşuyorlar. Cumhurbaşkanı Danışmanı Sayın Kalın da geçen yaz aynen V.E. gibi; "Bize yüz elli yıldır modernleşme adı altında başkalarının hikâyeleri anlatıldı. Artık kendi hikâyemizi yazma zamanıdır" demişti. Daha geçen gün Ayasofya imamını veya AKP İl Başkanlığı açıklamasını izlemiş olmalı laiklik ve cumhuriyetten yana duyarlı yurttaşlar.

Ve gelelim bugüne. Haberleri izliyorum. Arkada bir başlık atıldı: “Çevre Bakanlığı denetimi gündüz yapıyor, atıklar gece denize bırakılıyor”. Gülsem mi ağlasam mı? Hemen fotoğrafını çekip face sayfamda paylaştım ki daha çok kişi bu rezilliği görsün de bizleri yıllarca kimlerin nasıl bir zihniyet ile yönettiğini öğrensin gayri.

Bu nasıl bir devlet yönetimidir? Bu bakış ile 24 saatlik günün 16 saatinde devlet görevlileri yok ve her şey serbest demek. Sekiz saat görev yapan devlet görevlilerinden sonra günün 16 saatinde her türlü uygunsuz davranış yapılabiliyor demek. Denizler kirletiliyor, verimli topraklara kaçak yapılar yapılıyor, ormanlar talan ediliyor, sularımız talan edercesine kullanılıp kirletiliyor, kentlerin rant alanlarına çökülüyor, gibi, gibi…

Bunu diyen kişi öyle sıradan bir kişi değil. TBMM sayfasındaki bilgilere göre; “İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirmiş. Doçent ve profesör olmuş. Hollanda'da araştırmalar yapmış. İTÜ İnşaat Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Çevre Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı, İSKİ Genel Müdürlüğü, İSTAÇ, KİPTAŞ, BİMTAŞ, HAMİDİYE, İSFALT AŞ, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ'de Yönetim Kurulu Başkanlığı; İGDAŞ, BEDAŞ, AYEDAŞ, TEMSAN'da Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış. 2003-2007 yılları arasında DSİ Genel Müdürlüğü olarak vazife yapmış. Su Vakfı Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Üyesi olup, Dünya Su Konseyi Eski Guvernörü imiş. 45'i yabancı dilde olmak üzere 350'nin üzerinde ilmî makale, tebliğ ve mesleki teknik raporları ile kitapları yayımlamış. 23, 24 ve 26. Dönemde Afyonkarahisar, 25. Dönemde İzmir Milletvekili seçilmiş. 60.Hükûmet’te Çevre ve Orman Bakanı; 61, 62, 63, 64 ve 65. Hükûmetlerde Orman ve Su İşleri Bakanı olarak görev yapmış. Halen Cumhurbaşkanı Irak Özel Temsilcisi olarak vazife yapmakta imiş.

Yani İSKİ, DSİ görevleri bir yana 29 Ağustos 2007 tarihinde kurulan 60. Hükümet ile başlayıp 10 Temmuz 2018 tarihinde sona eren 65. Hükümet dönemlerinde, tamı tamına on bir yıldan bir ay eksik zaman diliminde ülkemizin çevresi, ormanı, suyundan sorumlu bir bakan.

Ve bu değerli büyüğümüz(!) gazetelere beyan eylemiş; “Bazı sanayi kuruluşları atıksu tesisini kurdu ama enerji maliyeti yüksek diye çalıştırılmıyor. Şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetimlerini arttırdı. Ama denetimler gündüz yapılıyor. Gece bütün atık sular derelere bırakılıyor. Genel müdürlüğünü yaptığım dönemde İSKİ’nin en ileri arıtma tesisini kurdum. ‘Benim tesisim iyi çalışıyor mu’ diye gecenin üçünde termi merkezini kontrole gittim. Baktım adam uyuyor. Ayağımı ‘güm’ diye yere vurup uyandırdım. Kalktı şunu dedi: ‘Müdürüm beni affet. Şimdiye kadar buraya hiç kimse gelmedi!’ Kendisine ‘Denetim yoksa sen uyumakta haklısın. Bu sefer affediyorum ama bundan sonra yakalarsam affetmem’ dedim. Tesislerin çalıştırılmasından da denetimden de kanuna göre İSKİ sorumludur. İSKİ denetleyebilir. Sadece İSKİ değil, Marmara Bölgesi’ndeki tüm Su ve Kanalizasyon İdareleri, Çevre Bakanlığı ve Devlet Su İşleri’nin 24 saat denetlemesi lazım.”

Yıllarca bakanlık yapmış gece denetleme yaptırmamış şimdi “denetlenmesi lazım” diyor. Bunu basın ile paylaşacağına partilin bakana söyle ve akil insan olarak. Yoksa parti içindeki kutuplaşmalarda öne geçip mevzi kazanmak için mi yapıldı bu konuşma. Malum AKP’de ortalık toz duman, Genel Başkan tüm ipleri eline almış ve idare etmeye çalışıyor her kesimi.

Parti içi işler elbet bizim konumuz değil ama böyle bir beyan akla ziyandır. Devlet işleri 24 saati kapsar ki bunu eski bakan da biliyor. Görevi sırasında bunu yapmadığını söylüyor ki bu suçu işlediğini beyan etmiş oluyor son söyleminde. O halde cezası da olmalı.

Anlayamadığım bir konuda AKP iktidarı zamanında adı en çok değişen Bakanlık bu bakanlık ve değişiklikler hep V.E. zamanında olmuş. 2002 yılında kurulan 58. Hükümet zamanında Orman Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı var. 59. Hükümet zamanında ikisi birleştirilmiş ve Çevre ve Orman Bakanlığı olmuş,  60. Hükümet de aynı. 61. Hükümette ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı oluşturulmuş. Bu durum 62, 63, 64 ve 65. Hükümetlerde de sürmüş. 66. Hükümet zamanında ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aynı kalmış Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan su kalkmış Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı birleştirilerek Tarım ve Orman Bakanlığı oluşturulmuş.

Dört bir yanımız su ile kaplı deriz ama sanırım su işleri genel müdürlük veya dair düzeyinde Katar Emiri’ne devredildiği için hükümet ilgisini azaltmış. Yıllarını orman ve suyumuzu yöneten kişiden sonra durum ortada. Biliyorum savcılık makamı bir şey yapmayacak elbet ama toplum olarak bir değişim yapabiliriz artık, en yakın zamanda.

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
Ağırlığınca yağ teslim edildi
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke