ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
KISA YAZI; SATIYORLAR!
Yayın Tarihi: 24 Haziran 2021 Perşembe, 05:16
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Yazılarımı düzenli okuyan birçok arkadaş uzun yazdığımdan dert yanmakta. Okurların bir kesiminin bu serzenişine hak vermemek elde değil. Bu nedenle şimdiden sonra kısa ve öz yazmaya çalışacağım.

Uzun bir salgın yasaklarından sonra yakın zamanda normale döneceğimiz açıklandı. Her ne kadar yasaklar olmasa da kendimiz tedbirli olmalıyız derim. Maske, mesafe ve temizlik alışkanlığı devam etmeli.

Bizler kendi sağlığımızı ve toplum sağlığını korumak adına kurallara uyarken neler yapıldı neler. Bunları hep gördük, yaşadık.

Henüz yasakların devam ettiği dün bile ihale yapıldı kapalı salonda. Ülkenin tüm sahillerini kiralama yetkisini bir şekilde alan MUÇEV, geçen yıllarda Saros Sahillerini de kiralamak istedi. Yöre halkın tarafından itirazlar yapıldı. Belki itirazların da etkisi oldu ve başka sebepler de olabilir ki MUÇEV'den alındı Saros Sahilleri ve EÇEV'e devredildi.

MUÇEV; Muğla’ya Hizmet Vakfı ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı ortaklığı ile kurulan bir vakıf. Basından öğrendiğime göre 20 bin lira sermaye ile kurulan vakfın yönetiminde Cumhurbaşkanı danışmanından, Bakanlık yöneticilerine, kaymakamdan eski valiye kadar bir çok isim var. Yani Muğlalıların bir vakfı değil. İlginç değil mi; tüm ülke sahilleri Muğla'ya Hizmet Vakfı kanalı ile Muğla’ya mı hizmet getirecek?

EÇEV ise; Edirne Çevre Koruma Vakfı Ticari İşletmesi. Valilik birimi gibi gözüken EÇEV; Saros sahillerindeki 14 alanı ihaleye çıkardı. Devecihan Salonu'nda 23 Haziran günü, dün yapılan ihale bu yazının yazıldığı saatlerde devam ediyordu. Sonucu basından bu gün umarım öğreneceğiz. Çünkü biz itiraz edenleri ve basını salondan çıkardılar. Oysa açık ihale dendi ve izleme hakkımız vardı. Ki hukukçular gereğini yapacaktır. Olması gereken ihalenin usul ve yasal nedenlerle iptal edilmesidir. Daha da önemlisi doğa yasalarına, başta anayasa olmak üzere Kıyı Yasası ve diğer yasalara göre yanlış ve eksik bir ihale işlemidir.

Saros sahilleri de tüm sahiller gibi halkındır ve kamu görevlileri, yurttaşlarının buralardan yararlanabilmesi için her türlü olanağı yaratmalıdır. Olması gereken bu iken bizim yetkililerimiz buraları birilerine kiralamak istemekte ki anlaşılması zor bir durumdur.

Aslında ben anlayabiliyorum. AKP iktidarı yağmalamaya devam ediyor. Ülkenin üretim tesislerini bitirdiler. Yıllardır doğayı satıyorlar. Şimdi de sahillerimizi pazarlıyorlar. İtirazlarımızda da var; hukuk ve bilim insanlarının incelemelerinden anlıyoruz ki; 14 ayrı kiralama için yapılan ilanlarda ihale ile kiralanacak alanların vaziyet planları dahi yok. Dolayısıyla ihale dosyası, ihale dökümanları ve ihale ilanı mevzuata, usul ve hukuka uygun değildir. Bu ve buna benzer onlarca gerekçeyi itiraz dilekçelerimizde belirttik. Yani mevzuat diye yazdıkları kurallara bile uymayan bir anlayış var. Tam bir talan ve satış var ortada.

Ve tüm bu iş ve işlemler yalan ile süsleniyor, pazarlanıyor. Behçet Kemal Çağlar’ı yalan konusu ile ilgili bir seminer vermesi için davet ederler. Salon tıka basa dolu, içeri girer, salondaki insanlara bakarak; “Seminere birazdan başlayacağız fakta önce bir şeyi öğrenmem lazım. Tevfik Fikret’in son şiiri olan Yalana Övgü’yü kaçınız okudu? Salondaki insanların çoğu el kaldırır. Yazar konuşmasına devam eder. “Doğru yere gelmişim, Tevfik Fikret’in öyle bir şiiri yok.

 

Bu kısa notta da gördüğümüz gibi bilmeden, görmeden, düşünmeden el kaldırıyoruz. Öncelikle bu tür yalanlardan ve yalancılardan uzak kalmalıyız. Çünkü egemenler iyi yalan söylemekte maharetliler. Yalan söylerken bu işi iyi biliyorlar. Aynı yalanı ısrarla söylüyorlar. Bağırarak konuşuyorlar ve dinleyenler doğru olup olmadığını düşünmeye zaman bulamadan yeni yalanlar üretiyorlar. Ve daha da önemlisi yalanlarını yakalayanlara yalancı diyorlar.

İyiye gideceğiz bundan kuşkumuz yok. Ama yalancıları dışlamak ve yalanlarına kanmamak bir yurttaşlık görevidir.

Ben ertelesem de umudunu yitirmiyorum Saros sahillerini de yurttaşlar koruyacaktır ve ihale yapılmış olsa da davalarla hukuk ve bilimsel verilerle ihale sonlandırılacaktır.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
Yeşilay hafta sonunu Süloğlu'na ayırdı
EDİRNE ve BİSİKLET -8-1-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke