ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Müşerref GİZERLER /
EDİRNE'DE GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE LOKANTALARIMIZ -14-
MENNİK'LER (2) İSMAİL MENNİK
Yayın Tarihi: 24 Haziran 2021 Perşembe, 05:59
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bu fasulya 7,5 lira
Hangimizin evinde kuru fasulye tenceresi kaynamaz ki
Hele çömlekte tıkır tıkır kor ateşte pişerken helmelenmesi 
Kuru fasulyenin ilk bulguları Taylandlı arkeologlarınkine göre M.Ö.9000'li yıllara inmekte. 
Meksika mutfağının olmazsa olmazı, Peru'da M.Ö. 6 bin yıl öncesine dayanıyor dolayısıyla güney ve orta Amerika halklarının bir numaralı gıdası siyah kuru fasulye. 


Batı Avrupa'da patatesten sonra halkın karnını doyurmuş, Akdeniz ülkesi İtalya'da bizim de adını aldığımız 'fagioli' adıyla yetiştirilip tüm Avrupaya yayılıyor.
Anadolu mutfak kültürüne fasulye bakladan sonra giriyor ve 19. Yüzyıl sonlarından itibaren de bizim mutfağımızda. Battal, bombay, boncuk, şeker, horoz, İspir ve dermason gibi isim yapmış türleri var. 
Trakya bölgesin de üretildiği yerler ile isim yapmış.
Kırklareli'nin Paspala (Armutveren) köyü fasulye diyarı olarak anılıyor. 
Edirne'de Ayşekadın Fasulyesi gibi Karaağaç kuru fasulyesi de damak lezzetimize yerleşmiş. 
Çocukluğumda babam kışlık kuru fasulyemizi mutlaka Vaysal köyünden gelen müşterilerinden alırdı. Yıllar geçti ve yemek kültürü araştırmalarım için 1991 yılında gittiğim Vaysal Köyünde; Habibe Teyzenin çömlekte pişirdiği helmelenmiş kuru fasulyeyi eşi Ali amca'nın “gelin yanağı gibi kızarmış' dediği somun ekmeği ile yemek kısmet oldu. Edirnekari sanatçımız Mehtap Cömert'in objektifi ile ölümsüzleşen kare; 1993 İş Bankası Kültür Sanat Dergisinin Edirne sayısındaki yazımda yer almakta. 
Yanında turşu ve pilav ile kış sofralarımızın vazgeçilmezi kuru fasulye. Ben yaz mevsiminde bol domatesli, taze soğan ve nanelisini daha çok severim. 
Meriç ve İpsala yöresi sınır köylerinde yapılan fasulyeli biber dolması ise 'tapkana çuşka' mübadele ile gelen pomak yemeklerinden özel bir tat. 
Minik doğranmış kuzu etli veya pastırmalısı da zengin mönülerden, buram buram zeytinyağı kokan bol soğanlı piyaz eşlik ediyorsa bu lezzete ararmıyız pirzolayı bifteği.
Yani şimdi sofralarımızın kıymetlisi. 
Bir zamanlar Fransızların da 'yoksulun eti' dedikleri gibi dar gelirlilerin en önemli besin kaynağı imiş. Onun için de etrafına gösteriş yapanlara “kendini fasulye gibi nimetten sayıyor” derlermiş.


Biz fasulyeye Trakya ağzı ile 'fasulya' da deriz 'fasile' de,,,
Roman müziğinin efsane isimlerinden kabul edilen klarnetçi Selim Kızılcıklılar,
namı diğer Deli Selim'in klarneti eşliğinde “bu fasulya 7,5 lira hem kaynatır hem oynatır” diyerek eğleniriz kakava şenliklerinde. 
Çömlekte kuru fasulye İsmail Mennik'te
Kuru fasulyesi ile ün yapmış lokantalarımız da var. 
Pilav üstü kuru fasulye ve pilav üstü köftesi ile meşhur İsmail Mennik; amcası Salih Mennik'ten sonra yeni bir heyecan yaratıyor Kıyık'ta. 
Dört masa bir tanesi dükkan önünde on sandalyesi ile her gün öğlen yemeği için kentin her köşesinden gelen müşteriler ile dolup taşan bir yer. 


İsmail Mennik 1933 Edirne doğumlu. Aile Selanik mübadillerinden. Mennik soy ismi Selanik yakınlarındaki bir kasabada yaşanan güzel anıların hatırası. Babası Mehmet erken yaşta vefat edince amcası Salih Menniğin yanında büyümüş ve onun mandırası ve sarmaşıklı bahçeli lokantasında uzun yıllar çalışmış. Köfte ustalığı amca yadigârı. 
Amcasının yanından ayrılıp altmışlı yılların ortalarında çorbacı dükkânı açıyor Kıyıkta. Bakkal Yüksel Beştepe ve yoğurtçu Recep Pekgirtine dükkân yan komşuları. Amcasının lokantası ve mandırasının da faaliyete devam ettiği yıllar. 
Kısa bir süre sonra köfte ve kuru fasulye, nohut ve pilav da yaparak devam ediyor mesleğe.  Dükkân komşularından Kaynarca'lı kasap İlhami'den kaburga kısmından köftelik kıyma alınıyor az ekmek ve soğan ile hazırlanıp bir akşam bekletildikten sonra ızgara ve az yağda tavada pişiriliyor köfteler. 
Toprak çömlekte yaptığı Karaağaç kuru fasulyesinin lezzeti bir anda dalga dalga yayılıyor kente İsmail Ustanın. Salma usulü pirinç pilavı üstü kuru fasulye ve yine pilav üstü köfte öğlen yemeği klasiğimdi diyor yoğurtçu Recep ustanın kızı Sevil Nazırdır. Turşucu İbrahim efendinin turşuları ise müessesenin ikramı. 
Kapıkule'de gümrük memurları, resmi daire çalışanları dükkânın her günkü müdavimleri. İstanbul'dan Edirne'ye gerek seyahat gerekse akraba ziyareti için gelenler ise özellikle çömlekte kuru fasulye lezzetinin şehirlerarası şöhretini arttıranlardan.


Ev hanımlarına paket servis de yapılıyor köfteler ve bazen de kuru fasulye dolduruluyor getirilen kaplara.
Kadayıf ve yoğurt tatlısı da İsmail ustanın özenle yaptığı aranan tatlılarından. 
Cömert ve iyi kalpli bir insandı diyor kızı Belgin Mennik. Halk Eğitim Merkezi arkasında bulunan Mimarlık Akademisi öğrencilerinin Mehmet İyigünden'in francala ekme arası sadece köfte yağı istemelerini  dikkate almayıp köfte ile yaparmış öğlen yemeği paketlerini. 


Devamlı koşuşturan yanında çalışanlarına hep iyi ve yumuşak davranan espriler yapan İsmail ustaya ünlü orta oyuncumuz İsmail Dümbüllü benzetmesi de yapılıp bu isimle de anılır olmuş(fırıncı Mehmet'in oğlu sevgili arkadaşım Erhan'a Kıyık'ta kuru fasulyesi meşhur lokantayı sorduğumda bu isimle aile bilgilerini vermiş idi). Lokantayı kapattığı doksanlı yıllara kadar yanında çalışanlarına da Sakal İhsan, kibrit Hasan, Lişo Remzi gibi benzetme isimler ile sesleniyor İsmail Usta. 

Uzun yıllar birlikte çalıştığı ustasının sabah erken saatte açılan lokantasında ilk iş kapının önüne bir sandalye çıkarılarak açılışının yapıldığını belirtiyor sakal İhsan. Açılış böyle yapılır, müşteriler ancak öyle gelirmiş. Servisin bittiği öğleden sonra sandalye içeri alınınca kapalı demek….
Devamlı koşuşturan, temizliğe önem veren İsmail Usta çalışanlarının zorlanmasını da istemez yağmurlu karlı havalarda dükkânı açmayıp izin verirmiş kendisine de. 
Müzik tutkunu olduğu da var ailesinin ve Hakkı'nın anılarında… 
Çocuk yaşlarında tenekeden yaptığı kemanı ile uzaktan eşlik etmiş mahalledeki kına gecelerine. Belgin hanım bunu yazmayın ricasında bulunsa da çocuk İsmail'in müzik öğretmeninin gözde bir talebesi olduğunu derslerin onunla neş'eli geçtiğini  düşünüyor insan…..
Zira ocak başında da radyosu açık olur, özellikle Emel Sayın şarkılarını dinlerken kendi de söylermiş. Sanatçıyı kendi sesinden dinlemek için İstanbul'a bile gitmiş.


Selim Kızılcıklılar (Deli Selim)'da mahalle arkadaşı İsmail ustanın köftesi ve kuru fasulyesinin müdavimlerinden.
Uzun kış gecelerinde zaman zaman sanatçının klarnet sesi duyulurmuş lokantadan. 
İsmail ustanın arkadaşları mahalle muhtarları Arap Mehmet, muhtar Zeki, arkadaşı Panayot ve Bulgar lakaplı Sadık (Bulgar Sadık filminden) ve çalışanlarının moral eğlencelerinde; 
Kemancı Sadık ile Selim'in klarneti eşliğinde Kıyık'lı dostların ağızlarından dökülen, lezzete lezzet katan “bu fasulya 7,5 lira….” nağmeleri….
Baki kalan bu kubbede bir hoş sada İsmail Usta, 
Yüreğine, emeklerine sağlık. 
Işıklarda olsun…
---------------------------------------------------------------
Kaynaklar
Tarım Orman Bakanlığı 2019 Fasulye bülteni
Nedim Atilla Akşam 19.Ocak 2014
Mehmet Yaşin 18.Ağustos.2020

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
ETUS'tan 'mazot' sitemi
Bu akşam tango rüzgarı esecek
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama