ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
ABD Afganistan’dan Gider İken!
Yayın Tarihi: 25 Haziran 2021 Cuma, 06:18
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Her yeni ABD başkanı için yeni bir dönem ve yeni bir dünya düzeni diye tanıtan “yutube” zihniyetini bir yana koyduğumuzda ABD’nin Afganistan’dan çekilme faaliyetlerinin Obama’nın ilk başkanlık döneminin ikinci yarısından itibaren yoğunlaştığını üstelik de Bush sonrası Obama’nın iktidara gelmesinde savaşları sona erdirme taahhüdünün oldukça etkili olduğunu görmek mümkündür.

Bu şartlar altında ABD 2010’dan itibaren bölgedeki politik/askeri avantajını da kaybetmeden Afganistan’dan asker çekme hususunu gündemine almış ve planlamıştır. Elbette 11 Eylül saldırıları sonrası NATO’nun da alan dışılık konsepti çerçevesinde lojistik hattı en uzun operasyonu olması hasebiyle Afganistan’dan çekilme hususu bir parmak şıklatmasıyla gerçekleşemeyecekti.

Bu şartların ortaya çıkabilmesi için tam olarak üç başkan ve on yıllık bir süreç gerekti ABD için… Trump da çekileceğini beyan etti, Biden da… Obama Demokrat, Trump Cumhuriyetçi, Biden yine demokrat. Bu işte bir yanlışlık olmalı. Dünyayı yöneten on gizli aile bir yanlışlık yapmış. Halbuki her “yutube” ve “tivitir” bilgi kaynaklı Amerika Uzmanı bilir ki; ABD’de Cumhuriyetçiler başka iş yapar Demokratlar başka…

Kerameti kendinden menkul ve kulaktan dolmaları bilgi zannedenleri bir kenara koyalım, ABD’nin liderliğindeki Afganistan’da NATO şemsiyesinde yürütülen operasyon Rusya Federasyonu ile iş birliği açısından da bir zemin yarattı. Buyurun size bir tane daha ABD-Rusya karşı karşıya, haydi eller havaya tonlu “yutube”, “tivitır” bilgisi karşıtı cümle… Rusya, ABD’nin “radikal” örgütlerle mücadelesini öne sürerek hakimiyetinin düşük seviyeli olduğu eski SSCB topraklarında politik bir hegemonya oluşturma imkanına kavuştu. Bu iş birliği süreci hakkında yapısalcılık bakımından bilimsel makale yazılır. Kim bilir belki de yazılıyordur?

Aynı iş birliği için Biden-Putin görüşmesinin önemine de dikkat çekmek isterim. Geçtiğimiz günlerde yapılan görüşme Türkiye’den çok fazla görünmese de Afganistan süreci için önemli. İki devletin iş birliği ve çıkar alanlarının uyuşma ihtimalini barındıran bir bölge Afganistan. Bu bağlamda gelecek günlerde ABD-Rusya Federasyonu’nun tıpkı 11 Eylül sonrası dönemde olduğu gibi “radikal” terör bağlamında iş birliğini görme ihtimalimiz oldukça yüksek. Tabii bunu görebilmek için teori okumak, ciltlerle kitap, sayfalarca makale devirmek gerek. Ama olsundu “yutube” ve “tivitır” vardı.

Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke