ANASAYFA
29 Mayıs 2023 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
SINAVLAR
Yayın Tarihi: 26 Haziran 2021 Cumartesi, 06:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Sınav nedir? Bir kimseyi veya toplumu bilgi, hüner potansiyelini ölçerek değerlendirmektir. Çeşitli sınav türleri vardır, yazılı sınav, test sistemi, ameli, deneme sınavı sözlü sınav gibi sınav türleri. Napolyon Bonapart'ta 'en zor iş nedir' diye, sormuşlar 'sınav' dır demiş. Okul çağlarının en zor konusu öğrenim değil sınavdır, öğretmenler ilk önce öğretir, bir müddet sonra öğrettiklerini kontrol, öğrencilerin ne kadar öğrendiğini anlamak için yazılı veya sözlü sınav yapar.
Sınav olmak biraz heyecan, biraz da stres yaratır. Bu tarz bilgi yoklamasının başka şeklide yoktur, öğretim kurumlarından sınava girmeden mezun olmak mümkün değildir. Sınav yalnız okullarda yapılmaz, bir işe girerken firmanın düzenine göre sınav yapılır. Devlet dairesine girmek içinde sınav yapılır niye, müracaat eden çoktur, alacakları personel sayısı azdır, bunun için seçme sınavı yapılır bu sınavlara KPSS sınavı deniyor. 
Bunlardan başka şoför ehliyet, berberlik sınavı, elektrik ehliyeti için sınav, daha bir çok meslekle ilgili sınavlar. Bunlardan başka lise giriş sınavı, orta okulu bitiren bir öğrenci istediği bir liseye girmek için sınava girer, alacağı puana göre gireceği lise belirlenir. Bu sınavların en önemlisi de üniversite giriş sınavıdır. Önemlidir, birey bir meslek sahibi olacaktır, istikbaline yön verecektir. 
Üniversiteye giriş sınavı bilgi yoklaması değildir, bir nevi yarışma uygulamasıdır. Tabi bu sınav piyasasını fırsat bilip istifade edenlerde var, onlarda dershaneler oluyor. Uygun bir yapı bulup donattıktan sonra öğrenci toplayıp, ders verip, yükünü tutanlar çok oldu. Şimdi bunların çoğu kapandı. Özel olarak faaliyet edenleri var, özel hocalarla, bu üniversite sınavlarına başka bir düzen verilemez mi?
Mesela lise tahsili sırasında girdiği sınavlardan aldığı not ortalamasına göre üniversiteye göre giriş olanağı sağlamak, bununda sakıncalı tarafı var, bizim lise en başarılı görünsün diye şişirme notlar verilmesi. 
 Acaba diğer ülkeler nasıldır, aşağı yukarı aynı. Üniversiteye girişte bütün mesele arz talep meselesi, üniversiteye girmek isteyenler kapasitenin üstünde olunca böyle bir sınav sistemi icat edilmiş. Üniversiteye alınacak öğrenci sayısı 1,5 milyon, girmek isteyenler 2,5 milyon, işte sınav meselesi buradan çıkıyor. 
 Bazı ülkelerde yalnız kaydınızı yaptırarak üniversiteye girebiliyorsunuz, ama yine de bir seviye testinden geçirirlermiş. 
 Nedir bu, okulda sınav, işe gireceksin sınav, ehliyet alacaksın sınav hep sınav. Hep sınav, insanları sınav manyakları yapıyorlar. Hele okullarda acaba sordukları kadar öğretiyorlar mı, bizim okullarımızda öğretmenler öğretmekten çok sınav yapmaya meraklıdırlar. Sınavlar yüzünden gençlerin psikolojisi bozuluyor, gençler gençliklerini yaşayamıyor. Eh bu hayat böyle öylede olsa, şöylede olsa sınav denilen illete katlanacağız...  
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kokteyl Masa Kiralama
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Sanal Ofis

Marküteri Parke